bittiavaruuteen! Teatterin synnillisyyden kumoaminen onkin nyt vaarallinen keskustelun aihe. Miksi?
Rebekka Naatus avaus katosi
Yksi monien puolesta
171667
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
ehkäpä joku pelkää, että kulissit sortuvat.
Keinot saattavat tosin olla epäuskoisten mielestä arveluttavia. Mutta eihän maailman ihmiset ymmärrä!
Sen takia keskustelu poistettiin.
Nykyään ei puhutella ketään. En ole ainakaan kuullut.
SRK on parilla uhkaavalla puhelulla saanut Naatuksen "omantunnon" (lue: pelon) heräämään ja näin viesti poistettiin. Todennäköisesti Naatus on jo luopunut teatteri-syntielämästäänkin...
>> Nykyään ei puhutella ketään. En ole ainakaan kuullut.
Kun SRK:kin pitää niitä niin siunauksellisena työmuotona.. Miksi hyvä homma lopetettiin?
Kotimaa-lehdessä:
"Hoitokokoukset olivat siunauksellisia."
Pääsihteerin kommentti edustaa varmaankin vl-herätysliikkeen virallista kantaa.
Kyllä minä ainakin puhuttelen nykyään. Olen puhutellut muun muassa Olavi Voittosta ja Toivo Määttää. Kovakorvaisia olivat molemmat.
Miettikää nyt vähän, olisiko teistä kivaa jos jokapäiväistä elämäänne raportoitaisiin täällä. Esim. keskustelunavaus "Kalle Kallela Valintatalossa" ja viestin sisältö "Kalle Kallela osti Valintatalosta Pirates of Caribbean -dvd:n". Tai "Taina Tannila kävi kosmetologilla!".
(Kalle Kallela tai Taina Tannila eivät viittaa olemassaoleviin henkilöihin.)
Pikkuisen voisi antaa ihmisten elää omaa elämäänsä ruotimatta yksityiskohtia palstoilla. Eläkää omaa elämäänne, ihmiset!
elämme erityisesti naapureiden elämää. Tämä ei kuulu teille epäuskoisille pätkääkään!
Jos ihminen esiintyy julkisesti, ja siitä myös tiedotetaan julkisesti, se on silloin JULKINEN eikä yksityiselämän asia. Pikkusen voisi pysähtyä ajattelemaan, ennenkuin horisee ihan omiaan.
Veljensä vartijana oleminen on vl-uskovaisen tärkein tehtävä maan päällä. Tästä järjestettiin aikanaan seurakuntapäiväkin, jossa jouduin olemaan paikalla.
R.N. lukee muiden kirkontyöntekijöiden kanssa jotain kaunokirjallisia juttuja. Monesti esim joku vl lukee julkisesti runoja, yksi puhuja-vl jopa tv:ssä joku vuosi sitten. Mitäpä siinä ihmeellistä.
Draamateatteria Kastellin kirkossa. Mutta kun sitä "joutuu tekemään" kirkon työntekijänä, se lakkaa olemasta syntiä. Teatterissa käyminen pelkästään harrastuksena on kuitenkin kuolemansynti, opettaa SRK-lestadiolaisuus. VL-perheiden lapset joutuvat jättäytymään pois koulun teatteriretkiltä vaikka mentäsiiin katsomaan lapsille muokattua Shakespearea... Rebekka Naatuksen mukaan asiat kuuluu olla juuri näin.
Jos tekee vapaa-ajallaan (työvelvoitteen ulkopuolella) yhteistyötä epäuskoisten seurakunnan työntekijöiden kanssa, syyllistyy ekumenian syntiin.
taas keskustelun täysin tyhjänpäiväisestä aiheesta? Yksityishenkilöön käyvät asiat ei kuulu tänne.