En ymmärrä miksi pitää tehä lapsi vaik ois valmis tekemään sen!! Ällötys!! Sit ku lapsi pitää mennä lapsen kans joka paikkaa, ei oo omaa aikaa ku pitä tehä kaikkee lapsen kaa. Inhoan katsoa nuoria (alle 22v) jalkapallo mahoja!!
nuoret vanhempina jo!!! Ällötys!!
nuoret palloina
10670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sun ei sitten kannata varmaan tehdä vielä lapsia ;)
Aloin odottamaan ensimmäistä lastani 19 vuotiaana. Olimme jo mieheni kanssa päättäneet mennä naimisiin. Meillä oli jo omakotitalo, miehellä vakityö ja itsellä osa-aikainen. Opiskelut loppuneet ja olin 20 kun esikoinen syntyi. Toinen lapsemme syntyi kaksivuotta myöhemmin ja nyt odotan kolmatta 28-vuotiaana. Ehdin välissä hankkia vakituisen työnkin..kerroppas mitä ällöttävää näät tilanteessani?
Olen pienestä asti halunnut itselleni perheen ja lapsia. Rakastan heitä sunnattomasti. En ole käynyt baareissa kohta kahdeksaan vuoteen eikä pätkääkään edes haluta mennä. Jos joskus saan omaa-aikaa viettää niin keksin kyllä paljon parempaakin tekemistä...
samaa tuossa mietin että mitä ällöttävää siinä on? itse olen 21 vuotta ja rv32 menossa.. aina voi katsoa muualle jos niin paljon ällöttää. tietty ymmärrän sen jos 15 vuotiaat ketkä ei tod. ole valmiita äideiksi, niin se ällöttää, mutta noissakin on poikkeuksia ja osa voi olla parempiakin äitejä kun 40 vuotiaat.
juttujen taso täällä nykyään.. Itsekin olen 20-vuotias odottaja ja minulla on vakituinen työpaikka. Olemme mieheni kanssa erittäis onnellisia tulevasta lapsesta :) pian olisi jo aika ostaa pinnasänkyä ja muuta. Ei naisen ikä aina kerro elämäntilanteesta. Minulla on kavereissa yli 22-vuotiaita jotka ovat vielä täysin kiinni opiskeluissa ja asuvat pääsääntöisesti vanhempien hoitessa.. että sillei :P kukin hankkikoon lapsia kun tuntee olevansa valmis.
Jokaisesta asiastahan voi kaivella jotain ällöttävää jos sellainen on ihmisen luonne. Itse yritän nähdä kaikessa jotain kaunista ja minusta vauvat ja lapset ovat aina kaunista! :)
muakin ällöttää.. oon 25 ja vasta nyt on tärpännyt lapsettomuuden jälkeen.. Arvatkaa ärsyttääkö kun näkee onnellisia nuoria vanhempia kun oma nuoruus on mennyt lapsettomuudesta kärsien. 12-vuotiaasta asti pelännyt lapsettomuutta suurinpana vääryytenä mitä eteen voi tulla! Mutta tsemppiä nuorille äideille! minäkin oon vaan kateellinen.
ihana kuulla että täällä oli paljon nuoria kypsiä äitejä tai tulevia sellaisia.:)
itse olen piiru verran vaille kaksikymmentä ja vauvakuume kova...
mun mielestä parikymppinen ei ole liian nuori äidiksi (riippuu toki tapauksesta). yleensä työpaikka, vakisuhde ja asunto on hommattu siinä vaiheessa.. niin miksi ei?
onnea kaikille nuorille äideille! itse katselen pikemminkin hymyssä suin heitä kaupungillakin. ihanaa että joillekkin ihmisille perhe on vielä tärkeämpi asia kuin bilettäminen ja opiskelu :)
Meillä ainakin kumpikin on halunnut nuorena lapsia ja olemme nuoria vanhempia joilla vakituiset työpaikat ja pian oma talokin =) Ja voin sanoa ettei asiat voisi paremmin elämässä ollakkaan enää.Olimme joskus teini vanhempia koska esikoisemme syntyi kun olimme 16v ja kakkonen tuli kun olimme 19v.Musta on hienoa että mä voin olla mahdollisimman paljon mun lapsien elämässä vielä kauan ja mä en ole kovin vanhakaan kun ja toivottavasti saan itse joskus lapsenlapsia.Ja onni mulle että ollaan tehty nuorena lapset koska sain tietää etten voi enää tehdä lapsia 30v ikävuoden jälkeen milloin ne muut kaverit sit todennäkösesti vasta alottelee ja meillä on sit jo lapsen sen ikäisiä että voi itsekkin vähän viettää omaa aikaa vielä nuorena eikä tarvi stressata sitä et koska olis lasten vuoro tulla tai löytyykö sopivaa isä ehdokasta?! =)))
Vaan pelkkää spermaa.
ja osa jää vielä asemallekkin...
Sain esikoiseni kun olin 22 nyt oon 23 ja odotan toista. Enkä ole yhtään liian nuori. Kaikilla on onneks oikeutensa omaan mielipiteeseensä, itse olen sitä mieltä että mitähän helvettiä ne vanhat luokkatoverit ja muut minun ikäiset, vielä perheettömät oikein kaiket päivät tekevät?? Mahtaa olla tylsää ja tyhjää elämää. Onneks itellä on perhe
Mikäs "maaginen ikäraja" tuo on? Eiköhän se kuitenkin ole ihmisestä kiinni muuten, ei iästä, että onko valmis äidiksi. Toiset voivat olla valmiita jo ennen kuin ovat itse 18, toiset 40-vuotiaana, jotkut ei koskaan. Ei siis voi sanoa että alle 22 on liian nuori ja sen yli sopiva, kunnes yli 40 on liian vanha! Jokainen omalla tavallaan, perhe silloin kun se parhaalta tuntuu!