eli oon ollu työttömänä nyt n. 1.5kk ja sain tänään ensimmäisen työttömyys turva rahan kelalta. millon on mahdollisuus saada seuraava tuki kelalta ku täyttelin lappua viimeksi 5 viikoksi ja nyt maksettiin n. 1 kuukausi
Työttömyys turva tuki
tietämmätön
4318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
4 viikon välein kun postaat työttömyysturvahakemuksen kelaan niin n. 4 viikon välein saat myös tilillesi rahat. Kannattaa tarkastaa, että saat myös 5 viikon ilmoituksesta sen yhden viikon. Kelan koneet eivät osaa kuin n. 4 viikon hakemuksia. Minultakin jäi viikko kerran saamatta. Mutta maksoivat viikolta rahat suoraan käteen kun huomasivat mokansa.
No mites meneekö esim jos veisin tänään työttömyys turvahakemuksen kelalle niin n. 2-3viikon päästä saisin rahat vai onko se ekalla kerralla vaan hidasta toimintaa.
Eka kerta aina vähän hankalaa....
saat täytettyä 4 viikkoa siihen työtön työtön työtön työtön , vai vieläkö niitä pitää täyttää. Muista myös käydä kokeilemassa irtoaisiko fattasta mitään . Ja kaikken tärkeintä muista, että joudut fattassa näyttämään pankkitiliotteesi 3 kk joten jos siellä näkyy vaikka 100 euron pano se vähentää saman verran fattasta saatavaa rahaa. Eli ei missään tapauksessa vaikka veikkausvoittoja tilille, siitä en ole aivan varma pääseekö fatta tutkimaan pelitilejä?