Onko tietoa kuinka purkaa sopimus jos pykälät: puolison kuolema, pitkäaikainen työttömyys tai avioero eivät
osu kohdalle? Löytyykö entisen Arvi lifen asiamiehen asiakkaita? Monet instanssit joihin olen ollut yhteydessä pitävät mahdottomana, mutta itse pidän ehtoja aivan liian kohtuuttomina jos on valmis hyväksymään veroseuraamukset ja maksamaan kohtuulliset asiaan liittyvät kulut. Tiedän että kohtalotovereita on paljon...
vapaaehtoinen eläkevakuutus asiamiehen kautta mandatum lifeen
9
1678
Vastaukset
- minämyösminä
valitettavasti eläkevakuutusta ei voi purkaa millään muotoa jos mikään noista kriteereistä ei täyty. Ilmeisesti sinulla on Skandia? Eli et saa sitä valitettavasti purettua. Sanktioita joutuu maksamaan siinä tapauksessa että purkukriteeri täyttyy, mutta maksusitoumusaika ei ole täynnä.
- VM-78
lopetan vakuutuksen maksamisen. Tililtä loppuu joku päivä rahat...raukeaako sopimukseni tällöin? Entäpä kuluttajainsuojalaki, jota sovelletaan kuluttajan ja elinkeinonharjoittajan välillä tehtyihin "kauppoihin". Esim. kohtuuttomat sopimusehdot. Voi viulu, että ovat osanneet pelata itselleen hyvät lähtökohdat. Täytyy nousta barrikaadeille! Lakiin on saatava muutos.
- skaania
VM-78 kirjoitti:
lopetan vakuutuksen maksamisen. Tililtä loppuu joku päivä rahat...raukeaako sopimukseni tällöin? Entäpä kuluttajainsuojalaki, jota sovelletaan kuluttajan ja elinkeinonharjoittajan välillä tehtyihin "kauppoihin". Esim. kohtuuttomat sopimusehdot. Voi viulu, että ovat osanneet pelata itselleen hyvät lähtökohdat. Täytyy nousta barrikaadeille! Lakiin on saatava muutos.
Skandioita on purettu muilla perusteilla kuin työttömyys, avioero ....
Vapaakirja on tietysti yksi vaihtoehto, maksut loppuu ja vakuutuksen arvolle tapahtuu jotain jollain aikavälillä.
Ehk kannattaa kysyä skandiasta, onko purettu ja millo perusteilla. - VM-78
skaania kirjoitti:
Skandioita on purettu muilla perusteilla kuin työttömyys, avioero ....
Vapaakirja on tietysti yksi vaihtoehto, maksut loppuu ja vakuutuksen arvolle tapahtuu jotain jollain aikavälillä.
Ehk kannattaa kysyä skandiasta, onko purettu ja millo perusteilla.En ole skandian asiakas, vaan mandatumin...ja vielä asiamieskin on tässä välissä.
Jos haluat vain eroon yhtiöstä:
Jos pystyt taloudellisesti odottamaan, niin odota.
Kohta hyväksytään laki, että eläkesäästöjä voivat olla muutkin kuin vain varsinaiset eläkesäästöt yhtiöissä.
Tällöin vaihtaminen pitäisi olla mahdollista, yhtiöistä toiseen tai yhtiöstä pankkin muihin tuotteisiin tai osakkeisiin, ilman veroseuraamuksia.
Kuluista en osaa sanoa...
Jos et halua enää eläkesäästää:
Veroseuraamukset tulevat aina. Ja ne kulut.- diipa daapa
Paitsi että hallituksen esityksessä on kohta vakuutusten siirtämisestä, siirtäminen on mahdollista vain jos vakuutukseen ei ole liitetty henkiturvaa, ja Skandialla henkivakuutus on tuotteessa jo automaattisesti.
- VM-78
kiitokset tiedonannosta. Olenkin tässä jonkinverran yrittänyt seurata keskustelua mainitsemastasi asiasta.
Joko päätöksiä on tehty ja asiat lyöty lukkoon? Mistähän näitä tietoja asetetuista vaatimuksista parhaiten löytäisi?
- Ottaa päähän!
Purku ei ole onnistunut.
Kaikki työllisyyskurssit ja muut työkkärin hömpät katkaisee vuoden työttömänä työnhakijana olon, vaikket töissä olekaan, ja et voi irtisanoa vakuutustasi. On lähes mahdotonta selvitä Suomessa vuosi työttömänä, niin ettei työkkäri osoita sinulle jotain kurssia taikka passiata ilmaisiin orjatöihin.
Hauskaa tässä on, että säästöni katsotaan omaisuudeksi, mikä laskee Kelan asumistukeani ja myös sossun toimeentulotukeani!
Älkää ihmiset sortuko näihin vakuutuksiin!- VM-78
Tilanteesi on kieltämättä hankala...olet kuin puun ja kuoren välissä. oletko ehtinyt olla kauankin eläkesäästäjänä?
Tässä pitäisi jotenkin koota kaikki tyytymättömät ja ongelmiin joutuneet kasaan ja koittaa
hoitaa asiaa suurempana ryhmänä. Jos suuri joukko kuluttajia ilmoittaa tyytymättömyytensä jonkin tietyn tai kaikkien suurten finanssitalojen toimiin, se ei silloin voi myöskään olla palvelun tarjoajien etujen mukaista toimintaa.
Toivottavasti töitä löytyy!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1514886Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813576SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312553SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402233Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä802088Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231991Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851983Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191458Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään991272