KUN VÄITTÄÄ OIKEUDESSA KIVEN KOVAAN VANHEMPIEN VÄLEJÄ RIITAISEKSI. VÄLIT ON RIITAISET MUTTA RIITTÄÄKÖ SE YKSIN SYYKSI. LAPSI VOI HYVIN JA VIIHTYY KUMMANKIN VANHEMMAN LUONA.
VOIKO ÄITI SAADA YKSINHUOLTAJUUDEN
Jarkko Tapanu
191753
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
on yksi syy ja joskus jopa ihan riittävä. Ei siinä silloin voi yhdessä yhteishuoltajuudessa hoitaa asioita, jos vanhemmat eivät pääse yksimielisyyteen mistään.
Se, että lapsi viihtyy molempien luona ei liity huoltajuusasiaan mitenkään.
Yhteishuoltosopimus on tehty lasta varten. Sitä ei voi purkaa ilman riittäviä perusteita. Riittäviksi perusteiksi katsotaan se että toinen vanhempi rikkoo toistuvasti sopimusta ja esim. laiminlyö tapaamisia.
Pelkästään se että vanhemmat riitelevät asioista ei riitä sopimuksen purkuun. Jos on mahdotonta sopia lapsiin liittyviä asioita, on parasta keskustella lastenvalvojan luona asioista ja yrittää löytää ratkaisu ongelmiin. Useimmiten riitelevät vanhemmat ovat sokeita ristiriitaisissa tilanteissa ja tarvitaan ulkopuolisen apua tilanteen purkuun.
Vanhempi voi toki riittauttaa sopimuksen ja vaatia käräjäoikeuden päätöksellä yksinhuoltajuutta. Usein päätös yhteishuoltajuudesta jää kuitenkin voimaan jos purkuun ei ole riittäviä edellytyksiä.
se ei koske lasta, joten en usko. Jos lapsen on hyvä olla molempien vanhempien luona, niin heidän riita ei saa vaikuttaa lapsen oloon kummankaan luona. Vanhemmat selvitelkööt riitansa keskenään, eikä ala pitämään lasta koston välineenä ja pelinappulana.
eroaville. Pitää osata erota niin ettei lapsi joudu kärsimään. Hyvä ero on mahdollinen ja vanhemmuus ei lopu eroon.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/09/963708
ei kykene syystä tai toisesta rakentavaan yhteistyöhön, niin yhteishuoltajuus mahdollistaa myös kiusanteon paljon helpommin. Joskus se yksinhuoltajuus on se ainoa vaihtoehto, jotta voidaan lapselle turvata riidaton koti eron jälkeen.
kyllä voi ihan yhtä hyvin kuin sinäkin
Väitä sinä oikeudessa, että äiti riitelee yksinään, ja sinä toivoisit lapsen takia, että pystyisitte kommunikomaan asiallisesti.
Sitten seuraa kysymys. Oletko ajatellut olla riitelemättä exäsi kanssa, yksin kun on pirun paha riidellä ja lapsen paras olisi riitelemättömät vanhemmat? Mistä riitelette ja miten?
Jos ette puhu toisillenne, ette suusta korvaan-menetelmällä, ette puhelimitse, ette tekstaile tai spostaile, niin miten ihmeessä te kykenette riitelemään? Ajatuksen voimallako?
Kun sinä haet/viet lapsen, hyvästelet lapsen ja se on siinä, käännät exällesi selän ja haet/viet lapsen taas kun on seuraavan kerran vuoro. Missä kohtaa te alatte riehumaan ja raivoamaan toisillenne? Jos exäsi kohtaaminen ei onnistu riekkumatta, odota autossa että lapsi tulee itse autoon ja jos lapsi on päiväkoti-ikäinen, hae lapsi päiväkodista. Jos sekään ei onnistu, hommaat välityshenkilön hakemaan/palauttamaan lapsen. Kaikki ongelmat on ratkaistavissa. Ehdota oikeudessa jotain näistä tavoista riitelyn ehkäisemiseksi, koska se kertoo että haluat lapsen parasta.
moisia ehdotella oikeudelle? teet vaan saman vedon kuin äiti, eli haet yksinhuoltajuutta.
yhteistyökykyisempi, on parempi vanhempi ja sitä arvostaa myös oikeuden edustajat.
se yhteistyökykyisempi jää sitten loppujen lopuksi nollille. näinhän se menee.
Oli yhteis- tai yksinhuoltajuus,se ei vaikuta esim. tapaamisiin ja elatusmaksuihin mitenkään.
siksi mennään oikeuteen kun äiti haluaa yksinhuollon. ja häntä neuvottu että mitä enemmän riitelee sen paremmat mahdollisuudet hänellä lapsen yksinhuoltoon. Riitely tässä tapauksessa tarkoittaa etävanhemman panettelua lapselle, raakaa valehtelua sosiaalityöntekijöille ja kaikille ihmisille jotka häntä jaksaa kuunnella. Emme ole tavanneet vuoteen läheltä vaan lapsi haettu päiväkodista kuten edellä jo ehdotettiinkin.
olleet avopari? Ja lapsesta yhteishuoltajuus syntymästä asti? Ja tähän asti yhteishuoltajuus?
Mikäli et ole haitannut lapsen elämää, esim, et suostu allekirjoittamaan passihakemusta tai päiväkodin/koulun jotain virallisia lappuja, niin ei se yhteishuoltajuus muuksi muutu. Harvoin lähdetään muuttamaan jo vallitsevia olosuhteita. Mikäli äidin lakimies pystyy osoittamaan, että yhteishuoltajuus ei ole lapsen etu, niin silloin se huoltajuus voi muuttua.
suosiolla sen yksinhuoltajuuden äidille, niin loppuis se tinkaaminenkin ja voisit itsekkin rauhottua. Lasten tapaamisiin ja elatusmaksuihinhan se huoltomuoto ei vaikuta mitenkään. Saattas eukko ihmetellä että miten tässä näin kävi kun et tapellutkaan vastaan. Joskus on parempi luovuttaa ja kun se ei oikeastaan vaikuta mitenkään tärkeimpään asiaan eli tapaamisiin.
EI SAA YKSINHUOLTOA NOILLA PERUSTEIN
KYLLÄ SE SAI. EI MITÄÄN ESTEITÄ LÖYTYNYT YKSINHUOLLOLLE.
Oikeuden pätökset voisi aivan yhtähyvin heittää nopalla...ja jos joku luulee että oikeudenkäynnillä on jotain tekemistaä oikeuden- oikeudenmukaisuuden- tai totuuden kanssa niin ainakaan oman kookemuksen perusteella ei ole:(
Äiti voi saada yksinhuoltajuuden, jos isä ei tapaa lastansa.
Minun tapauksessa käräjäoikeus määräsi äidille yksinhollon ainoa peruste vanhempien riitaiset välit. Valitin hovioikeuteen ja hovi palautti yhteishuollon. Tää on niin tätä hysteerinen sairaalloinen ja jopa narsistinen äiti voi tehdä lapsen ja isän elämästä yhtä helvettiä.