Paljonkohan taitava aseseppä saa rahnaa kuukaudessa?
Asesepät hoi!
9
5802
Vastaukset
- Mistä mä tietäisin? :O
Eiks asesepät yleensä oo yksityisyrittäjiä?
- 7 asesepän asiakas
kaikilla vanha perusauto. eikö siitä voi päätellä. eli just tolpillaan pysyvät 1500-2100 veikkaus. ehkä joku erikoistuminen siinäkin kannattas.
- holletuj
Itse olen toiminut helsingissä vajaa 10 vuotta aseseppänä ennen kuin vaihdoin toiseen työhön. Tänä päivänä on entistä vaikeampi elättää aseseppänä itsensä, käytännössä oma firma on lähes ainut vaihtoehto. Oman firman perustamiskulutovat huimat ase-alalla, palo, murto, ryöstö ym suojaukset maksavat hunajaa ja joka paikkaan ei aseliikettä edes voi perustaa. Usein valmiiseen kiinteistöön joudutaan tekemään kalliita rakenteellisia muutoksia jotta viranomaiset ovat tyytyväisiä tiloihin, poliisi,pelastus viranomaisilta vaaditaan erilliset tarkastukset tiloille ennen kuin niitä edes saa käyttää ase-elinkeinoon. Näiden lupien käsittely on hidasta ja nihkeää nykyään, käytännössä tilat täytyy olla olemassa ennen kuin luvan toimellesi saat, luonnollisestikkaan ennen virallista lupaa et näissä tiloissa saa alan töitä harjoittaa tai säilyttää luvanvaraisia aseita taikka niiden osia. Työ itsessään aika rutiininomaista, pääasiassa perushuoltoa joka ei juuri työkaluja vaadi. Heti kun haluat alkaa valmistamaan itse aseen osia tai itse aseita, tulee sinulla olla työstökoneita jotka ovat kalliita, näiden kuolettamiseksi täytyy duunia olla niin että koneet todella pyörivät. Varastomiehenä pääset moninverroin helpommin samoihin tuloihin ja vieläpä nopeammin kuin mitä aseseppänä, eikä tarvi joka yhteydessä perustella alansa oikeutusta joka kukkahattutädille jotka ovat aseet kieltämässä.
- NÄPSYKÄS
MMMhhhhh...... tussuuu
- Linkku
n. 4500e/kk
Haluaisin 2018 lukemat
- Anonyymi
Onko vapaata ase seppää jos nyt ihan näin hitaasti aloteltas mut y tunnus on mut laitteita uupuu.oulusta päin olen elikkä palkkaisin pätevän miehen lupien kans tai ilman.
- Anonyymi
Ei ole.
- Anonyymi
Juu ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2141427- 961276
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan31067Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle161016Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9928Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86890- 32830
Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.59828T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37768Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii44754