Tietääkö kukaan mistä voisi löytää ukkomestarin hydrauliikka suodattimen.Ukkomestarin mallikilpi niin huonokuntoinen että mallista ei ota selvää ja kun puomikin on joskus maalattu ei tunnu jäävän muuta kuin etsiä suodattimen koon perusteella. Suodattimen kork 115 mm ja halkaisia 65 mm .
Voimakoneen tällä hetkellä BM VOLVO. Vai joutuuko rakentamaan uuden suodatus systeemin ?
Hyvät neuvot tarpeen.
yxviljami
Voimakoneen tällä hetkellä BM VOLVO. Vai joutuuko rakentamaan uuden suodatus systeemin ?
Hyvät neuvot tarpeen.
yxviljami
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ota suodatin mukaan ja kierros hydrauliikka/koneiden varaosia myyviin liikkeisiin. Vois löytyäkin sopiva. Mites... eikös noita joskus tehty Lännen tehtailla Loimaalla? Oli yhteen aikaan ainakin Lännen Ukkomestari... Vois kannattaa kysyä myös sieltä. Lännen tehtaalla nääs on edelleenkin vanhohin koneisiin paljon osaa ja ainakin tietoa.
Lännen tehtaiden varaosamyynti ei löytänyt ko.suodatinta,Ja on totta että joskus on Lännen tehtaiden joku edeltäjä firma valmistanut ukkomestaria.Ei vain tunnu löytyvän ns." vanhoja partoja" jotka olisi olleet tekemisissä ko varaosien kanssa. Olen aikamonta raskaskone ja hydrauliikka puolelle suuntautunutta firmaa käynyt läpi suodattimen kanssa "tiskillä" tai soittellut vaan kun ei löydy.
tv. yxviljami
askola/monninkylä
Mäntsäläntien varressa oikealla puolen porvooseen päin mentäessä. paljon suodattimia (vanhoihinkin koneisiin) hyllyssä selviää varmasti koon soittamallakin.