liitopäiväraha+kotihoidontuki

migura

Voisko joku kertoa miten se nyt oikein menee.. eli minä(äiti) olen menossa töihin äitiysloman jälkeen ja mies jää kotiin koska on työtön, hän saa liiton päivärahaa. Miten on sit kotihoidontuen kanssa? Että vähentääkö se jotenkin sitä päivärahaa? Onko sillä väliä kumpi sen hakee? Yritän kovasti näitä kotihoidontuki lappusia täytellä, mut tuntuu että on taas niiin kela-hepreaa...:)
Jos joku voisi auttaa, niin olisin kiitollinen.

2

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysy liiton kassasta

      Se vaikuttaa ansiopäivärahaan.

      www.tyj.fi sosiaalietuudet voivat vaikuttaa työttömyyskassan maksamiin etuuksiin
      Vähentävä etuus on myös lasten kotihoidontuki alle 3-vuotiaan lapsen hoidosta, joka huomioidaan perhekohtaisesti:
      – Jos työssä käyvä puoliso saa kotihoidontukea, se vähennetään työttömän puolison työttömyysetuudesta.
      – Mikäli molemmat puolisot ovat työttömiä, tuki vähennetään siltä puolisolta jolle se maksetaan.
      – Puolison saamaa kotihoidontukea ei vähennetä toisen puolison työttömyysetuudesta, jos puoliso itse hoitaa lasta ja on sen vuoksi poissa työmarkkinoilta.
      – Kuntakohtaisia lisiä ei vähennetä.

      Lisätietoja kannaattaa kysyä miehen työttömyyskassasta.

    • Nyt töissä

      Kyllä se vähennetään täyimääräisenä päivärahasta. Ne vähentävät toinen toisiaan eli liiton päivärahasta vähennetään täysi kotihoidontuki ja kotihoidontuen lisää laskettaessa liiton päiväraha lasketaan tuloiksi täysimääräisenä vaikka ettehän sitä saa koska siitä on vähennetty kotihoidontuki. Lisäksi kotihoidontukea verotetaan lisäprosentin mukaan. Olin työttömänä noin vuosi sitten ja huomasin ettei kodinhoidontukea kannata nostaa työttömänä ollessaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      56
      3736
    2. 46
      3147
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      153
      2949
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      41
      2813
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2396
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      61
      1911
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      23
      1878
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      122
      1757
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1170
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      84
      1162
    Aihe