pitkän n. 16 vuoden tauon jälkeen. :D Siis kävin pitkästä pitkästä aikaa ohjatulla ratsastustunnilla, saattaa huomenna tuntua joissakin "lihaksissa" (mitä ne on?). Hepo oli kärsivällinen, kuu oli kaunis ja ähinän ja puhinan seasta kuului myös iloisia ja itseironisia naurunpurskahduksia. Ensi viikolla laitetaan taas sisuskalut uuteen järjestykseen.
Onko palstalla muita entisiä hevostyttöjä ja -poikia, entäs nykyisiä? :D
Hyvää yötä / mukavaa iltaa!
http://www.youtube.com/watch?v=Z_IzB6Nqe28
Onko palstalla muita entisiä hevostyttöjä ja -poikia, entäs nykyisiä? :D
Hyvää yötä / mukavaa iltaa!
http://www.youtube.com/watch?v=Z_IzB6Nqe28
Vastaukset 34
Vanhimmat
kotieläipuistossa ponila ratsastin, ja lapsena kun olin nimismiehen kanssa hevosrattaila, hän pyysi että ohjaisin hevosta, muista kun räksyttävä koira juoksenteli perässä. Muuuut ooon mää noita hevosia nähnyt, sukulaisellakin ainakin yhdessävälissä oli ihan ravihevosia. Isävainaani kertoi kun heilllä oli armeejan vanha sotaratsu, kun kymmen kesäsenä ratsasteli Jyskyllä ilman satulaa, ois herkällä kaupunkilaisella tullut takapuoli kipeeksi ja pukamat, kun täydellä ravilla päästeli hevosella ilman satulaa.
http://www.youtube.com/watch?v=LjPTrShr_TQ&feature=PlayList&p=A1ACC9C0E8992336&index=0
heppavuosina ratsastettiin niin ilman satulaa kuin satulan kanssa, jopa vikellysvyö oli joskus käytössä mutta kovin vaativia temppuja ei kyllä harjoiteltu. :D Riippuu paljon hevosesta miten miellyttävä sen selässä on olla, joillakin on tasainen ravi ja laukka kuin keinuhevosella, jotkut pompottaa enemmän ja jotkut "pehmenevät" työllä ja taivuttelemalla. Jospa se alkaisi taas sujua pikku hiljaa...
meidän Santeri ei tykännyt suitsista eikä satuloista. ihan riimun kanssa kulki kuin enkeli ;-)))))))))
eikö satuloista löydy silkonisatuloina, mikä kivasti siron ja vähemmän siron takapuolen alla muotoutuu, ainakin pyöräilijöille on, minä olin tapani mukaan ihan muualla tekemässä löytöjä hevoseen liittyvää tosin. Hippos piti miljööniä vuosia sitten juhlatapahtumaa, niin Harkimon poika, oli joku 10- 11 ikäinen, niin pääsi ratsastamaan, ratsastuksen jälkeen kysyttiin pitikös ratsastamisesta, niin kovalla äänellä mikkin sanoi EN, yleisö pikkasen repesi. Mutta, kun joskus rikastut oikeen kovasti ja ostat hevosen, kannattaa alkaa treenaa hevosta linkin välineellä.
http://fi.worldcarfans.com/9080701.006
Eli kuinka yhdistämme karvaiset ja tekniset hevosvoimat! Olipa jännä vehje... varmaan jotain vastaavaa löytyy koiran treenaukseenkin. :)
No meille ei valitettavasti tule kuitenkaan hevosta eikä siten tuollaista treenausvälinettäkään, minä olen allerginen sekä hevosille että heinille. :( Toivottavasti kerta viikossa menee kun ei joudu paljon harjaamaan eikä olemaan pitkään sisällä tallissa, allergialääke pitää kyllä muistaa...
vuotta sitten kävin uudestaan muutaman kerran hevostelemassa...oli se aika outoo piitkän tauon jälkeen,olisinko ollu 15 vai 16 viimeksi harrastaessani hevosia suurella innolla :)
Ja huomenta siis tässä vaiheessa jo,ei iltaa eikä yötä...
olen istunut nyt kolme tuntia kokouksessa viisauksia kuuntelemassa ja nyt tuli sitten voi-v***u -vaihe. Kohta lähden ostamaan ratsastussaappaita tai jotain sen tapaisia! :D Kaikki mun vanhat ratsastustamineet on 1000 km päässä ja niillä on siellä käyttöä, siskon tyttö osti keväällä hevosen ja satunnaiset matkaajat tarvitsevat lainaan saappaita, housuja ja kypäriä siellä käydessään. ;)
luovan ajttelun aihe :)
Juu,älä säikähdä hintoja,ovat ihan pilvissä ainakin täällä nykyisin,oma tyttöni ratsastaa...
että jotkut ratsastussaappaina toimivat riittää, ei tarvitse olla oikeat ratsastussaappaat eikä varsinkaan ne kaikkein hienoimmat joita nuoret hevostytöt käyttää... Semmoiset jotka on vähän lämpimämmät ja miellyttävämmät kuin tavalliset kumisaappaat. :D
kyllä se hinta sieltä 80e pintaan on halvimmissa malleissa,että jos jotain muuta löydät niin hyvä =)
ratsastettua ja oma hepokin on ollut. viimeksi ratsastin vuosi sitten (vai oliko kaksi) ohjatulla tunnilla. ja ensi kertaa Islanninhevosella. aika nätisti köpöteteltiin siellä metsäteillä ja ihme kyllä ei tullut lihakset kipeeksi vaikka sitä olin odottanut ;-)))))
täällä meilläpäin on vaan yksityistalleja jotta matkata saa nuihin paikkoihin joissa saa hepoja vuokrata.
ja sitten en kyllä tahdo mitään kehää kierrellä jossakin aidatulla alueella vaan maastoratsastusta sen pitää olla.
onko siellä sun lähellä Norjan vuonohevosia. ne on mahtavia.
vuonohevosella ratsastin,oli aivan ihana,pieni,pullukka ja niiiiiiin omapäinen :)Ja pehmeä selkäinen sekä askelinen..
vuonohevosella ratsastanut. poneilla kylläkin. ja suosikki oli Connemara poni. oli ärtsy tapaus. esteitäkin hypättiin ja se yleensä pysähtyi esteen etteen ja minä menin yli ;-))))))
mutta sillä oli ihana ratsastaa. ja laukata. meni kuin tuulipää niin kauan kun sitten teki taas äkkipysähdyksen.
ihme ettei niskat katkennut ;-))))))
selviää melkein kaikesta =)))
Joo,toi oli vaan sellainen et jos se päätti seistä..sehän seistä tökötti..
Liikkeelle sitä ei saanut millään muulla kuin ruoalla,se oli just se tapaus,johon koitettiin oikeasti aasi&porkkana juttua...porkkana kepin nokkaan pollen turvan eteen roikkumaan :)))))
sielläkin on useita missä eilen olin. :) Se on kanssa ihan yksityistalli, mutta joskus siellä on kursseja. Tässä meidän lähelläkin on nyt talli, en tiedä montako hevosta siellä nyt jo on, mutta vähän niillä on rakentaminen ja kentät ja laitumet vielä työn alla. Pitää joskus käydä kysymässä, voisiko siellä joskus ratsastaa... Ei lähin ratsastuskoulukaan ole kaukana, mutta se ei nyt toistaiseksi kiinnosta... kyllä ne yksityisomistuksessa olevat hevosetkin on aika erilaisia kuin ne samaa uraa päivästä toiseen kiertävät tuntipollet.
Maastossa on ihanaa, meitä ne nyt ei vielä uskalla varmaan päästää sieltä aidatulta kentältä pois moneen viikkoon. ;D Mutta se on hyvää rääkkiä meikäläiselle kun viilataan pilkkua ja pohkeen paikkaa.
talli antaa pienellä kokemuksella vuokrata hevosia 1-2 tunniksi maastoon,siis ihan yksin,ilman opea =))))
olen ollut usein kakarana;).
http://images.google.fi/images?client=firefox-a&channel=s&rls=org.mozilla:fi:official&hl=fi&source=hp&q=vossikka&lr=lang_fi&um=1...
hevosen vetämässä reessä myös.
on Bulgariasta lapsena, kun ukki oli ottanut hiukan vettä väkevämpää ja halusi hevoisella takaisin hotelliin, ja alkoi tietysti välittömästi laulaa suht voimakkaalla lauluäänellä Hummani hei. :D Ja se vossikkakuski ei ollut ilmeisesti ensimmäistä kertaa kyyditsemässä suomalaista pappaa, koska osasi laulun! Siinä se sitten kahdestaan pistivät laulaen samaa tekstiä koko matkan.
osaan kuvitella =)))
Aina virossa huvitti ennen,silloin kun eivät vielä paljon suomea osanneet,että kun meinasit taksissa sanoa jotain..hmm rumaa,niin taksikuski sanoi sen selvällä suomella puolestasi =)
Oikea laulu oikeassa paikassa;))
tosi paljon on tullut ratsastettuu murkku ikäsenä ja siit eteenpäin hoidettu/ajettu/valmennettu ravihevosii, kunnes sekään ei sitten enää innostanut. Joten nyt mä vaan pelailen! =)
Pienellä ravitallilla käytiin kyllä hoitamassa hevosia yhteen aikaan, palkaksi saatiin ratsastaa yhdellä tammalla joka ei enää polvien takia juossut kilpaa. Ravitouhuissa ei kyllä oltu mukana, siellä oli toiset hoitajat, "isot tytöt". ;D Jotka tietysti tykkäsivät siitä että pari kakaraa kävi tekemässä likaiset työt.
hieman nuivaa sitten teillä kun noin ajattelet... ;)
Kyllä mä ihan omasta vapaasta tahdosta ja innolla niitten hevosten kaa touhusin, vieläkään ei ole tullut ajatusta että oisin koskaan tehnyt kenmenkään puolesta sitä paskasempaa duunii siellä. =)))
siellä käytiin kun haluttiin, enemmän kuin mitään muuta! ;D Oltiin ikionnellisia kun saatiin touhuta siellä.
Mutta tosiaan ne varttuneemmat likat siellä katsoi meitä vähän semmoisina hupsuina, innostuineina lannanluojina. Meitähän se ei haitannut, joten kaikki oli tyytyväisiä. :)
joka pidettiin kauan sitten Metsämäessä. Meitä opetettiin vastaanottamaan vetoja;))) Siinä ne mun ravikokemukset.
päivän töissä, en nyt muista oliko jo joku taksvärkki vai työelämään tutustumista vai mitä se oli. Ja siellä piti vastaanottaa niitä vetoja ja kaikkea mistä minä en ymmärtänyt hevonkuttua (enkä ymmärrä vieläkään). :D Olisi kyllä tarvinnut kunnon kurssin! Toivoin aina kun asiakkaita tuli sisälle, että voi kun nuo ostaisivat vaan suklaapatukan eivätkä harrastaisi mitään vedonlyöntiä. ;D
En minäkään niitä "opittuja" taitoja käyttänyt. Tuntui aivan hurjalta koko systeemi silloin. Millainen se mahtaakaan olla nykyisin;)))
mä jo aattelin että sinulle jäi lannan maku suuhun. =)))))))))))))))))))))))))))))
Mut norjassa on upeita hevosia ne tupsujalat kuten nyt viikonloppuna huomattiin, Åsajerven vei koko potin ja hevonen on niin kaunis ja niin hyvä! =)
Mä meinasin mennä ypäjälle mut järki onneks voitti.
sen juoksun, olihan se aika hurja. :D
Se on kuule hieno paikka. Olen ollut siellä kahteen kertaan koiranäyttelyssä. Sitä en tiedä saavatko siellä opiskelleet itselleen töitä, mutta kuten sanoin hieno paikka.
yksi mun lempparihevosista, kun aattelee että se on kylmäverinen ja niin pirun kaunis! =)
Määki olin R-kiskalla iltaduunissa, sielläkin otettiin vetoja vastaan, lottoakin. Käytettiin sellaista sinistä konetta ja kammesta vedettiin ja sit repästiin se kuponki, yks osa kiskalle ja asiakkaalle toinen osa. Sit viel katottiin taulukosta hinta.
Oli muutes toooosi vaikeeta, meit ei ees kurssitettu, pari kertaa toionen myyjä näytti ja se oli siinä.
Opitsä käyttään sitä sinistä konetta ?
Kuponki syötetään koneeseen ja kone näyttää hinnan, sit vaa otetaa rahat asiakkaalta tai jos se on voittannu jottain,ni sit annetaan asiakkaalle rahhaa.
Voiphaa se olla, ett toikii ois sulle liian vaikkeet.