Olisi tarkotus ostaa käytettynä n.600kg painoiselle HT-veneelle jarruton traileri. Mitäköhän asiota tulisi ottaa huomioon traileria ostaessa? Osaitteko suositella jotakin trailer-merkkiä, mikä olisi hyvä?
venetraileria
ostamassa
4250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olet tietysti selvittänyt, että autollasi saa vetää 750 kg jarrutonta, joten ei siitä enempää, mutta varoituksen sana kuitenkin. Jos veneesi paino on valmistajan esitteestä, on se jokseenkin varmasti reippaasti alakanttiin ilmoitettu ja sama trailereilla. Näin ollen settisi tulee painamaan reilusti yli 750kg ja muuttuu laittomaksi. Kokemusta on.
tarkotin lähinnä, kun traileria joutuu upottamaan veteen, niin onko jossain merkissä/mallissa suojattu hyvin pyörän laakereita vedeltä, onnistuuko laakereiden rasvaus, vinssin toimivuus, yms...
Nykyisin ei tehdä enää rasvattavia laakereita, vaan ne ovat valmistajan mukaan vesitiiviitä. Uskoo ken tahtoo.
Valot ovat aina ihan per***stä ja hajoavat yleensä viimeistään toisena kesänä kaikissa trailereissa, paitsi sellaisissa joissa on lED-valot. Niitä en ole nähnyt vielä missään jarruttomassa traikussa. Jarruttomissa hintakilpailu on ainoa kilpailumuoto koska niitä myydään aloittelijoille. Ominaisuuksien kanssa ruvetaan kilpailemaan vasta yli 1000 kg luokissa.
Vinssit ovat myös halvimmat mitä löytyy.
Kannattaa katsoa, että lokasuojat kestävät päälle astumisen. Jos ei sitä luvata, ei kannata ostaa.
Suosittelisin kyllä jarrullista traikkua, koska noilla painoilla ei trilerin omalle painolle jää kuin 150 kg.
Noi jarruttomien painot on muutenkin ihan kummallinen yhdistelmä. Mitä kevyempi traileri sitä enemmän jää kantavuutta eli ihan hölmöläisten hommaa.
Oma paketti painaa ohjekirjojen mukaan 600 kg (vene ja kone), mutta siihen kun lisätään ankkkuri, akku, bensat ja muut härpäkkeet, niin ollaan helposti lähellä 700 kg, mikäli manuaalien painot pitävät paikansa.
Traikku on jarrullinen farmin v10 kumivääntöjousituksella, jolla kantavuutta 800 kg, joten reserviä jää tuo 100 kg (?)
Kaikissa trailereissa on tänä päivänä ns. vedenpitävät laakerit, mutta olisko niitä vielä keksittykään?
Sähköt ovat ainainen riesa, kuten peräkärryissä yleensä. Farmissa on sähköt tosin vedetty ilman jatkoliitoksia, joten ne ovat ainakin ensimmäiset 3 vuotta toimineet ilman ongelmia. En silti usko etteikö niitäkin joutuisi jossakin vaiheessa rassaamaan.
Trailereiden hinnat ovat niin kirjavat, että kannattaa vertailla kunnolla ennen kuin tekee hankintapäätöksen ja pitää mielessä ettei hyvää ja halpaa saa yleensä samassa paketissa.
Omaa traileria hommatessa hain tiedot noin 15 eri traikusta ja hintahaarukka oli 1.650 - 2.700 €. Farmi asettui hieman keskiarvoa kalliimmaksi, mutta kantavuudeltaan melko oikeaksi, joten mm. siksi päädyin Farmiin.
Vertaa ainakin kippejä, sähköjä, kantavuutta, runkoa (yksi vai kaksi runkopalkkia), vinssiä työn laatua ja tietty hintaa. Onnea hankintaan.
Vetouistelu.com ja kalastus.com ovat myös hyviä osoitteita hakea tietoa, koska siellähän noita trailereiden käyttäjiä on paljon.