Kotona on pöytä- ja kannettava tietokone.
Nyt olisi halua siirtää pöytäkone vähään kauemmas. Se on v.2003 itse koottu (osat Bulldogista), OS - WinXP Pro.
Miten se onnistu langattomana, modeemi on A-LINK RR24AP(i )?
Nyt olisi halua siirtää pöytäkone vähään kauemmas. Se on v.2003 itse koottu (osat Bulldogista), OS - WinXP Pro.
Miten se onnistu langattomana, modeemi on A-LINK RR24AP(i )?
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Miten se onnistu langattomana..."
Mikä "se"?
aika paljon tuo juttu "hifi":stä.
Minäkin luulin että jotain hi-fi tason äänetoistoa tarttisi
harrastaa langattomasti ja sitten vasta kun olin lisäkysymyksen
lähettänyt tajusin että kysyjä sekoitti hifin ja wifin.
Ja kumpaakin voi tietsikalla harrastaa.
mutta oli hieman vaikea hahmottaa mitä edes kysyt :X, laita langaton verkkokortti vai mikävee sen nimi ny onkaan, pöytäkoneeseen. Hinta halvimmillaan n. 10-15 euroa, mitään hajua ei ole onko ne riittävän hyviä nuo halvat pätkimisen kannalta, joku varmaan löytyy jolla enemmän kokemusta tuosta.
Sorry, hävettää, että olen niin bumm-bumm asiassa, että en osa kysyäkin.
” "Miten se onnistu langattomana..."” – no tähän asti on piuhalla modeemissa, mutta nyt talon toiselle puolelle, johdolla ei onnistu.
No juuri sitä ma halusinkin kysyä, tästä ” langaton verkkokortti vai mikävee sen nimi ny onkaan”, ei mitään tietoa.
Miltä se verkkokortti näyttää, mihin se menee – tietokoneen sisälle tai USB-tikku?
Jos menen kauppaan kysymään, mikä on sen NIMI, täytykö minulla olla mukana jonkun tietokoneen osasta tietoja tai onko se sama kaikille koneille?
myyjälle selviää että haluat koneeseen verkkokortin jolla onnistuu langaton yhteys. Nimiä näyttäis olevan wlan pci-kortista wlan pci-adapteriin joten en minä ainakaan tiedä mikä on universaalinimitys langattomalle verkkokortille.
http://hintaseuranta.fi/tuote.aspx/2170
http://fi.wikipedia.org/wiki/WLAN
Voisiko se olla semmoinen http://www.elisashopit.fi/tuote/547?o=1&p=1&c=4
tai olen ihan väärillä teillä?
"Nyt olisi halua siirtää pöytäkone vähään kauemmas.
Miten se onnistu langattomana"
Levitaatiota vain kehiin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hifi
Monen puhelinsoiton jälkeen löytyi - A-Link WL54USB on USB2.0 -liitäntäinen, 802.11g -standardin mukainen WLAN-sovitin. Edullinen ja kätevä tapa liittää pöytäkone tai kannettava langattomaan verkkoon.
Kiitos kaikista vastauksista!