Tuntuu että melkein kaikissa valtion tai kunnan työpaikkailmoituksissa ilmoitetaan palkka seuraavalla tavalla:
" Palkkauksen peruste: Opetushallituksen palkkausjärjestelmässä tehtävä sijoittuu vaativuusryhmään 7 (tehtäväpalkka 1977,29 euroa/kk). Lisäksi maksetaan henkilökohtaiseen suoriutumiseen perustuvaa palkanosaa enintään 50 % tehtäväpalkasta. "
Mitenkä käytännössä tuo suoriutumiseen perustuva lisä maksetaan, onko joku vuosittainen (tai muu kausisidonnainen) bonus joka maksetaan jälkikäteen? Kun eihän sitä voi mitenkään etukäteen määrittää! Vai maksetaanko esim. aluksi tuota normipalkkaa, ja se sitten muuttuu tietyn jakson jälkeen kun on arvioitu suoriutuminen, ja sitten aina tietyin väliajoin tarkistetaan? AAARGH!!
Vastatkaa joku joka on näitä kunnan hommia tehnyt...
valtion / kunnan palkat
2
1367
Vastaukset 2
- p:p
Käytännössä tuo ilmoittaa maximipalkan Eli tehtäväpalkan lisäksi on pärstäkerroin 1-5 (vai onko 0-5) ja tuo 50% ilmoittaa lisän pärstäkertoimella 5. Käytännössä aloitat hommat kuitenkin luultavasti kertoimella 3. Tuota palkkaa et tiedä ellet ota selvää ko. palkkajärjestelmästä. Voit tietenkin yrittää neuvotella heti kättelyssä kertoimen 5, mutta niillä saattaa olla sääntö, että kaikkien palkkojen keskiarvon tulee olla kolmella desimaalilla 3 eli jonkun toisen palkkaa pitää sitten laskea. Mut aina voi yrittää.
- tekninenpena
No, se on se valtion ja kunnan pitkä ja kapea leipä josta muodostuu se palkka, olen samaa mieltä 40 vuota kaupugin kartoittajana toimineena että palkka ( 2200@) kuussa on naurettavan pieni koska suomen teollisuuden keskiansio on 700 euroa enemmän, mutta vertaa työaikoja opettajan työaikan. 5 tuntia ja minulla teknisellä puolella 8 tuntia ja opettajat ainoa ammattiryhmä joka aina valittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 811281
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K191069En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o621023- 65888
- 61774
- 60770
- 65696
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.24680- 69672
Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.39638Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49637- 133626
- 50579
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk36565- 19527
- 29525
- 33520
- 43508
- 72486
- 40477