Olen FM ja minua mietityttää äidinkielen ja kirjallisuuden opettajan virallinen pätevyys. Tiedän, että opettajan pedagogiset opinnot voi suorittaa erillisenä yliopistossa tai ammattikorkeakoulussa, mutta minua kiinnostaa tietää ovatko ne sisällöltään täysin identtiset. Mielessäni on lähinnä jyväskylän ammattikorkea ja turun yliopisto. Onko harjoittelua yhtä paljon? Mitä asioita kummassakin painotetaan? jne. Kumpaa tietä ehdottaisitte, jos haluan saada mahdollisimman yleispätevät opinnot. Suhtaudutaanko työelämässä pätevyyteeni eri tavalla riippuen siitä, kummassako olen opinnot suorittanut? Vai suositellaanko ainoastaan yliopistossa suoritettuja open opintoja sillon, kun ei tiedä missä laitoksessa tulee opintojen jälkeen työskentelemään? Rehelliset mielipiteet olisivat mukavia.
Lisäksi minua askarruttaa kysymys vastaavuustodistuksesta. Onko vastaavuustodistuksen saaminen tae virallisesta pätevyydestä (tietenkin open opintojen lisäksi)? Entä, jos on open pätevyys ja suomen kielen ja kirjallisuuden vaadittavat opinnot, mutta ei ole suorittanut niitä aineenopettajan koulutuksessa? Eli tulenko olemaan virallisesti pätevä ope, jos olen suorittanut vaaditut opinnot muualla kuin aineenopen koulutuksessa? Se lakipykälän kohta jää minulle hieman epäselväksi, toivottavasti joku osaa vastata.
Olisi kiva saada palautetta edes joihinkin kysymyksiin:)
Opettajan pedagogiset opinnot
3
982
Vastaukset
- äikän ope
Mistä olet kuullut, että amkista voisi valmistua äikän opeksi? Olen itse siinä luulossa, että amkista voi tulla vain ammattiaineiden opeksi. Äikän opeksi valmistutaan vain yliopistosta?!!!
- fm
joo mutta tässä onkin kyse vain pedagogisten suorittamisesta. Pedagogiset voi suorittaa myös AMK:ssa.
- nö jöö
Olen saanut tästä asiasta vähän ristiriitaista tietoa: jossain sanottiin, että amk:ssa suoritetut pedagogiset eivät antaisi pätevyyttä toimia aineenopena peruskoulun puolella, mutta sitten taas jossain oli, että ei ole pätevyyden kannalta väliä, onko pedagogiset suoritettu amk:ssa vai yliopistossa. Joku amk:ssa pedagogiset tehnyt aineenope voisi sanoa tästä mielipiteensä; asia kiinnostaisi minuakin.
Itse en tiedä amk:n pedagogisista mitään, mutta ainakin yliopistossa harjoittelua piisaa ihan riittävästi ja ylikin eli opiskelu on ihan täysipäiväistä. Samallahan pitää myös suorittaa OKL:n kursseja.
Kukaan ei suorita suomen kielen ja kirjallisuuden opintoja osana aineenopettajakoulutusta, vaan ne suoritetaan kyseisten aineiden laitoksissa. Eihän noissa erillisissä opinnoissa muuten olisi mitään järkeä, jos niiden kautta ei saisi hankittua pätevyyttä. Vastaavuustodistukseen tulee siis tieto, että olet suorittanut suomen kielen, kirjallisuuden ja muita opintoja opettajan pätevyyteen vaadittavan määrän. Uusimpiin tutkintotodistuksiin tämä tieto onkin jo merkitty etukäteen, eli erillistä vastaavuustodistusta ei silloin tarvita. Pedagogisista opinnoista tulee sitten ihan oma todistuksensa.
Jos rehellistä mielipidettä kaipaat, niin Turun yliopiston äikän pedagogisten tasosta voi olla montaa mieltä...Mut jos pelkkää pätevyyttä metsästää, niin kyllä sen vuoden joten kuten kestää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1555523Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1944556Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1764480Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin34464Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa604348Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas874163Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153949Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast393844Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL833759Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik1053681