Lähtö tulikin sitten vähän nopeammin kuin aluksi olin suunnitellut.
Aikaisemmin oli juttua tästä Liisasta jolta voisi kysellä apua jos tarvitsee. Laittaisitko "aurinkoon" hänen yhteystietonsa tulemaan sähköpostina [email protected]
Aikaisemmin oli juttua tästä Liisasta jolta voisi kysellä apua jos tarvitsee. Laittaisitko "aurinkoon" hänen yhteystietonsa tulemaan sähköpostina [email protected]
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vastasin osoitteeseesi.
[email protected]
Haluaisin vain varoittaa että kyseisestä liisasta on ollut paljon juttua netissä ja monet eivät ole olleet tyytyväisiä hänen "palveluihinsa". Kannattaa miettiä pari kertaa ennenkuin lähtee reissuun hänen kauttaan.
Liisan matkatoimisto on vain yksi näiden kahdeksan toimiston joukossa,jotka kuuluvat tähän samaan kartelliin.LIISA TOIMII VAIN TULKKAAJANA,joten syytökset ovat nyt kahdeksaa matkatoimistoa kohtaan.
Ja mitä netistä löytyy moitteita Liisan toiminnasta,ovat olleet hinnoittelukysymyksiä.Olen yrittänyt kertoa,että matkat kansainvälisillä kielillä kaupungin edullisimmat.Huom tarkista myös ohjelman sisällöt.Jos suomenkielisen tulkkauksen haluat-se maksaa,tottakai.Kukaan ei ilmaista työtä tee ja Liisan tulot siellä eivät ole päätä huimaavat.Hän myös joutuu maksamaan sen tulkkausluvan(200puntaa)itse,samoin bussipaikkansa ja hotellihuoneensa.Tutkikaa asioita ennekuin hutkitte!!
Ja kyseinen henkilö,joka jutun nettiin laittoi oli Luksorin matkan alkuminuuteista asti ollut 'hankala'.Ei häntä kiinnostanut mikään...Näin olen asian ymmärtänyt ja olen pahoillani,jos asian olen väärin käsittänyt.
Niitä on tosiaan useita hämäriä firmoja joilla
ei ole asiat kunnossa ja kalastelevat tällä-
lailla asiakkaita kun matkanjärjestäjät eivät halua olla heidsän kanssaan tekmisissä.
Liisa ja hurghada/aurinkoon nimillä esiintyvät
ovat todella härskejä sillä sumuttavat
maanmiehiään ja ottavat täyden hinnan todella
vajaasta palvelusta.
Pimeää bisnestä josta eivät maksa edes verojaan
Suomeeen ja jälkimmäinen lisäksi elelee vain
sossun korvauksilla ja nylkee meitä veronmaksajia
vielä lomallakin.
Kerropa nyt perusteellisesti mitä tiedät minusta ja Liisan matkatoimistoista!!!!
Taidat puhua ihan eri ihmisistä,sillä itseäni en tunne tekstistäsi ja tiedän ettei Liisan matkatoimistollakaan ole ongelmia turistien eikä turistipoliisien kanssa!!
Pimeitä matkatoimistoja en itse Hurghadan kaduilta tiedä,mutta yhden jolla paperi- ja lupa-asiat eivät ole kunnossa.Se on heidän oma ongelmansa,kun ratsia osuu kohdalle.Ovat itse vuokranneet toimiston viralliselta omistajalta ja työntävät asiakkaansa toisen firman nimille.Teille turisteille siitä ei ole mitään ongelmaa,mutta henkilöille jotka leikkivät luvatta-vankila kutsuu...
Aina joskus matkaan eksyy ihmisiä,jotka valittavat joko asiasta tai kaikesta.Eräs venäläinen rouvakin halusi rahat takaisin,koska sukellusmatkan ajaksi tuli menkat!!!Ja rahansa sai takaisin vaikkei olisi kuulunut.Matkalla hän oli,muttei siis pystynyt uimaan...Matkatoimistot eivät millään tavalla ota huonoa mainosta kohdalleen.
Ja millä tavalla minä otan turisteilta rahaa tästä nettikirjoittelusta???Päinvastoin menetän,sillä teen tätä myös Hurghadan internetkahviloissa!!!
En ymmärrä noita sossupuheitakaan.Kun olen Egyptissä,mieheni elättää minut.Näin on tapana siellä!!!Ja Suomessa ollessani olen maatilalla töissä.Ruumiillista,rankkaa työtä!!!Jos haluat kokeilla tervetuloa kesätöihin!!
Ja miksi Liisan pitäisi matkatoimistonsa voitoista maksaa veroja Suomeen???Hän on asunut jo 4 vuotta Egyptissä,samanverran ollut naimisissa egyptiläisen miehen kanssa.Ja vielä kansalaisuudeltaan ruotsalainen!!!!Hänellä on myös viralliset työ- ja tulkkausluvat voimassa.Tiesitkö,ettei kaikilla suomalaisilla matkatoimistojen työntekijöillä siellä Hurghadassa niin ole.Se on minusta uskomatonta!!!Pitäisihän heidän hoitaa laillisuuspuolensa myös ulkomailla-eikös??
Joten eiköhän ole parempi.että lopetat tuon herjaamisen ennenkuin asia menee pidemmälle!!!!Sillä lähtökohtanahan tässä on se,että sinä valehtelet ja minä en!!
Liisa ja hänen toimistonsa palvelut ihan ok.
Maksat vain lisämaksua jos haluat suomalaisen oppaan mukaasi retkille. Muuten hinnat ja bussit samat kuin muillakin paikallisilla toimistoilla.
Luulen että ei tarvi ajatella moista. Lähinnä ajattelin saada jonkun suomalaisen yhteystiedot jolta kysellä neuvoa jos tulee tarve kun viipyy pidempää reissussa. Retket yms. järjestyy kyllä muutenkin ja englannin kieli sujuu itseltäkin :)
Olen lähdössä Hurghadaan 23.3. Tunnen paikallisia
turistipoliiseja. Voin selvittää Liisan taustoja. Liisa on minulle ainakin toistaiseksi tuntematon. Tuntematta taustoja kyse saattaa olla vain suomea osaavien rahastuksesta. Kerron kun palaan Suomeen huhtikuun alussa.
Hei,kun olet menossa Hurghaadaan ja tunnet turistipoliiseja kyselepä samalla miehestä,joka aikaisemmin oli myös poliisina siellä-ehkä poliisipäällikkönä.En varma.Hänen 'familyname'on Gandia.On nyt jo vanha mies,mutta muutamia vuosia sitten oli vielä siellä töissä.
Uskotteko tosiaan,että Liisan toiminnassa olisi jotain hämärää???Hän uusii kymmenen päivän välein tulkkauslupansa poliisilaitoksella.Lupakin on turistiministeriön alainen.Matkatoimistot ovat Jwana Tours sekä Black Horse.
Ja olen kiinostunut termistä-suomea osaavien rahastus.Mitä se tarkoittaa???
Onnea metsästykseen!!!
Odotan innolla viestiä sinulta!!Käy myös tutustumassa Liisaan ja hänen aviopuolisoonsa Hassaniin.Ja kerro paljon terkkuja Suomesta ja [email protected] sivuston pitäjältä.
Miten joku jaksaa mustamaalata noin ahkerasti ilman mitään konkreettisia perusteluja!!!!
Luulisi että tässävaiheessa tajuaisi jo luovuttaa ja käyttää aikansa parempiin harrastuksiin.
Mukava lukea että jaksat puolustaa ystävääsi ja pystyt hyvin perustelemaan väitteesi. Toisin kuin tämä vastapuoli...
Olen ollut mukana Liisan vetämällä retkellä sekä Kairossa sekä Luxsorissa. Kairon retkestä kerron seuraavaa. Kairoon asti menimme bussilla jossa oli ruotsalaisia, venäläisiä, saksalaisia ja heillä englantia puhuva opas. Bussi oli ihan ok, oli ilmastointi ja vc. Meitä Liisan ryhmäläisiä oli kahdeksan, kaksi ruotsalaista ja loput meistä oli suomalaisia.
Heti Kairoon saavuttuamme erkanimme omaksi ryhmäksi me Liisalaiset. Meillä oli oma paikallisopas koko päivän Liisan lisäksi. Meillä oli oma pikkubussi ja kuljettaja koko retken (2pv) ajan. Retki sisälsi kaiken sen mitä oli luvattukin, pyramidit ja museon ja kaiken saman mitä sisältyy muidenkin retkiin. Kaksi ruokailua sekä yöpymisen hotellissa johon näkyivät pyramidit valoloistossaan. Kaksi ryhmäläisistämme oli päivän retkellä ja palasivat samana päivänä pois, joten seuraavana päivänä meitä oli vain kuusi Liisalaista. Oli todella mahtavaa kulkea niin pienenä ryhmänä ja kuulla kaikki selvällä suomen kielellä läheltä. Se pieni lisämaksu jonka maksoimme Liisan mukanaolosta ja omasta pikkuryhmästä oli aivan mitätön. Kaikki muut Bussissa olijat kulkivat yhdessä ja arvaahan sen paljonko siihen kului turhaa aikaa, koska venäläisiä sai aina odottaa, kun eivät tuntuneet osaavan kelloa. En osaa muuta kuin suositella Liisaa ja Hassania. Terveiset meiltä sinne aurinkoon.
Hei Hilkka. Kiva kuulla, että teillä oli hyvä reissu. Me olimme paikallisen järjestäjän retkellä ihan englanninkielisellä opastuksella, mutta muuten kuulosti hyvin samankaltaiselta. Eli pienessä ryhmässä liikuttiin ja kaikki kävi sujuvasti.
Voisitko vielä kertoa - varmaan kiinnostaa muitakin - minkä verran lisämaksua suomenkielinen opastus aiheutti, se ei liene liikesalaisuus? Jos vaikka seuraavalla kerralla haluaisin vielä täydentää tietojani tai kokea Kairon retken eri lailla.
Kiitos jo etukäteen vastauksestasi.
Liisan hinnat löytyy tuosta alempaa linkistä
Hurgharan paikalliset retkien järj nimimerkki
"aurinkoon" kohdasta Kairon retkistä.
Selostuksesta suomeksi saa maksaa
yleensä 100-150 euroa extraa/nuppi.
Blac Horsin hinnat kyllä pitävät Liisan selostuksen Suomeksi sisällään. Suomalaisten matkatoimistojen järjestämiin retkiin saa tosiaankin lisätä tuon 100-150 euroa nuppi.