mustatorvien pakastus?

torvinen_

Tänä vuonna tuntuu taas vakiopaikastani löytyvän niin paljon torvia, että ei jaksa kaikkia noukkiakaan. Ihan tuskastuin tänään, kun suppiksia hain ja vain torvia joka paikassa... ja pakkohan niitäkin raukkoja oli vähän mukaan ottaa :D Tällä kertaa en kyllä jaksa kuivata, koska edellisvuosien satoakin vielä purkit täynnä ja haluan käyttää sienet mieluummin muhennoksiin tai keittoihin, kuin mausteeksi.
Eli kysymys kuuluukin: jos pakastan sienet, pitääkö ne käyttää paistinpannun kautta vai ihan sellaisenaan? Niistähän ei varmaankaan kovin paljoa nestettä irtoa kuitenkaan...
Olisko muuten jollain jotain superherkullisia reseptivinkkejä? Googlettamalla ei löytynyt mitään erityistä...

3

728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uk-ko

      muistikuvaa kaivelen esiin: olikohan se niin, että paistaminen lopettaa sienistä entsyymitoiminnan, jota pelkkä pakastaminen ei tee? Jolloin siis säilyvät paremmin? Tämän voisi varmaan googlettaa, mutta pohdin mieluumin tässä, hitaasti ja epävarmasti :-)

    • Reede

      Kuivatuista voi tehdä keittoja!!
      Kaupan sienikeitoissakin on kuivatut sienet!
      Uk-ko on aivan oikeassa, entsymi toiminta loppuu(henki pois) kun sienet kuumennetaan, sienet säilyy paremmin.
      Vastoin kaikkia ohjeita itse pakastan tuoreita sieniä, kuumentamatta. Syön ne ensin ja vasta sitten käytän mahdolliset kuivatut sienet.

      • Ruma mies

        "... tuskastuin tänään, kun suppiksia hain ja vain torvia joka paikassa ..."

        Tasan ei käy onnen lahjat, näköjään. Minä löydän enimmäkseen suppiksia, vaikka asteikollani mustatorviainen on kaksi pykälää suppiksen yläpuolella. Hyviä toki suppiksetkin ovat.

        Mustatorviaisen voi käsitellä, pakastaa ja valmistaa ihan samalla tavalla kuin suppiksenkin. Perkaamisessa tosin on vähän suppista enemmän työtä, kun mustatorviainen tuntuu ahmivan kariketta sisäänsä kasvaessaan vielä enemmän kuin suppis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      469
      8447
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5810
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4752
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      56
      4589
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4099
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3920
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3732
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1688
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      93
      1192
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      857
    Aihe