Milaisia oireita on acusticus neurinomassa?

Huononeeko kuulo kasvaimenpuoleisesta korvasta ennen leikkausta?Voiko kuulo olla normaali,vaikka olisikin tuo acusticus neurinoma?
2973
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kun kuulo huononee kasvain leikataan, eli kuulon huonontuessa kasvain lähtenyt/jatkaa kasvuaan.
Kuulo voi olla kasvaimesta huolimatta erittäin hyvä kuten itselläni on, eli olen akustikukseni kanssa seurantalinjalla edelleen. Kasvain tällä hetkellä siis lepovaiheessa ja kuulo myös kasvainkorvassa erinomaisen hyvä.

Äänestä

eli siitähän kaikki lähti ja kasvain löytyi että kuuloalenema vasemmassa korvassa raju,sitten magneettikuva ja sietlä löytyikin sitten jo 5cm iso kasvain joka leikattiin pois .kuulo lähti korvasta ja voin todeta ettei elämä sen leikkauksen jälkeen ole helppoa..mutta osittain sen tiesinkin.leikattuun korvaan jäi kokoaikainen humina ja tinnutus joka välillä todella kovaa ja kuulon menetys on myös erittäin hankala homma.Mutta ainoa hyvä asia on se että kasvain on hyvälaatuinen,aina!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiedoista kiitollinen 76 kirjoitti:

Huononeeko kuulo kasvaimenpuoleisesta korvasta ennen leikkausta?Voiko kuulo olla normaali,vaikka olisikin tuo acusticus neurinoma?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu