Moi, apua tarvitsen pikaisesti. Omista cockeri nartun, ikää yli 4 v. nyt rupesi sitten omaa ulostettaan syömään ja meidän pian 2 v pojan kakka vaippoja. Olen kokeillut kaikki ruoan vaihtamis jutut ja raa'at lihat ja nyt en enään keksi mitään. Paikallinen eläin sanoi "se on vaan pää vikainen, pitää lopettaa" Enkä lopeta, kun ei mitään muute vikaa ole... Voisko joku ystävällinen auttaa jollain lailla? lähetä viestiä vaikka mulle suoraan mailina... Kiitos etu käteen!!!!
APUA tarvitaan
iita
6491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kokeile antaa 6 viikon kuuri biotiinia, se voi auttaa kakansyöntiongelmaan. Ja ananasmurskaa voit lisätä koiran ruokaan, sen pitäisi tehdä kakan koiran mielestä niin pahanmakuiseksi, ettei oma kakka ainakaan maistu.
Kakan syöminen voi olla myös pelkkä paha tapa. Älä jätä vaippoja koiran ulottuville. Oman kakan syöminen voi johtua myös siitä, ettei ruoka ole tarpeeksi sulanutta ja kakka maistuu vielä ruoalta. Onko koiran uloste ihan kiinteää ja normaalin näköistä? Jos ei ole, vaihda ruokamerkkiä sellaiseen, jossa ei ole vehnää tai soijaa tai keinotekoisia lisäaineita.
Kiitos että olet vaivautunut vastaamaan viestiini. joo nykyään vaipat on poissa. Ja mullakin on tapana aina siivota koirani jätökset pois piha piiristä mutta ne haetaan sitten sieltä minne ne vien. Todella outoa. Ja kun tämäkin alkoi niin kuin salama kirkkaalta taivaalta... Mitä tuo biotiini on ja mistä sitä saa? Paljonko annan sitä ananasta kerran päivässä? Mikä olisi hyvä määrä? Raksu merkkejä ollaan kokeiltu jos sun jotakin. kakka on ihan normaalia ettei siinä ole ollu mitään ihmeempää... Kiitos jos vielä viitsit auttaa.
Biotiinia saa apteekista. Kannattaa ostaa sellainenn sioille tarkoitettu jauhepakkaus, tulee huomattavasti halvemmaksi kuin pillerit. Biotiinia voi antaa myös pari kertaa vuodessa aina karvanlähtöaikoina 6 viikon kuuri. Jauhetta annetaan sitten ihan sellainen teelusikan kärjellinen kerran päivässä.
Ananasmurkskaa voit laittaa semmoisen ruokalusikallisen per annos.
Kiitos Ritva avustasi tosi paljon. Kampsin tästä apteekkiin ja rupean heti kokeilemaan. Kiitos vielä kerran!
Meidän koira popsi myös aikanaan vaippaikäisen veljeni kakat potasta heti kun silmä vältti. Se on kuulemma täysin normaalia, että muiden lajien jätökset maistuu. Oman ulosteen syöminen voi viestiä jostain puutoksesta, tai sitten vain ikävästä mielihalusta.
Tätä nykyä koiramme herkuttelee syömällä kesäisin multaa, ja talvisin lunta.
Totta puhut kuomaseni. On noi hassuja otuksia mutta silti niin ihania... kai sitä vaan sit on yritettävä vaan noita konsteja...