Wigwam suomalainen progerock bändi

Kitaristi78654

Pakkohan se on tänne tällätä tämä bändi kun äkkiseltään otsakkeista ei Wigwam bändiä löytyny.
Helvatan hieno progressiivista rockia. Ne ketä kiinnostaa vähän vanhempi musa kuin tämän päivän niin tutustukaa. Wigwam oli paljon suomalaisia bändejä edellä ja näitä 70 - 80 luvun oikeita proge-bändejä kovin montaa Suomesta löydy.

Tutustukaa vaikka Nuclear Nightclub levyyn.

Bändi on yksi suosikeista tuolta 70-89 luvulta ja kaiken lisäksi kotimainen.

6

1286

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuclear Nightclub

      Totta viserrät, tuli nähtyä bändi livenä Jyväskylässä 21.04.01
      http://wigwam.stc.cx/pictures/bandjky.jpg

      Hyvä keikka oli, ehkä Pembroken ääni oli pikkaisen jo parhaat päivänsä nähnyt mutta Pekka "Rekku" Rechardt oli edelleen kovassa vireessä

    • Rainhold

      Wigwam on tehnyt paljon myös muuta kuin progekamaa! Itseasiassa he halusivat siitä genrestä veke v.1975 kun Nuclear Nightclub ilmestyi.
      Basisti Pekka Pohjola ja urkuri Jukka Gustavson veti enemmän tätä proge linjaa ja he erosivat bändistä ennen Nightclubia. Molemmat kuitenkin neroja sarallaan.

      Tosi melodisia biisejä löytyy paljon ja toisaalta tykitystä. Hyvä esimerkki on mielestäni live albumi Wigwam plays Wigwam. Jim Bembroke ja Rekku Recharht loihti vielä 2th-luvul pari tosi hyvää lättyä joidenka biisejä ei tuossa livejutussa ole. Nehän olivat 2002 julkaistu Titan Wheels ja 2005 Some several moons. Tästä viimeksi mainitusta voisi ottaa esiin vaikka Squaw Valley Non-Event biisin. Siinä Rekku antaa palaa siihen malliin jotta The Camelin Andrew Latimerkin voisi olla kateellinen!

      On sääli jos ei jenggi diggaa (ei tiedä kuinka hyvä) tätä suomirockinpopinprogen edelläkävijää!

      • Wiggarit

        Onko Wigwam jo kuopattu, missä luuraa Jim Bembroke? Oli siinä tosi hieno bändi, näin jonkusen kerran livenä. Viimeksi Kuusankoskella (2005? en muista varmuudella vuotta) olin heidän keikallaan ja hienoa oli meininki.

        Edellämainittu plätty Wigwam plays Wigwam on hyvä livealbumi (tupla) ja ne pari uutta albumia on osittain tosi hyviä. Onhan siellä jokunen raita jonka olis voinu jättää levyttämättä mutta ei jääny mitään "kehäraakki" fiilistä!

        "Wigwam kasaan" kansanliike olisi paikallaan, vai mitä?


      • Absalom Kite
        Wiggarit kirjoitti:

        Onko Wigwam jo kuopattu, missä luuraa Jim Bembroke? Oli siinä tosi hieno bändi, näin jonkusen kerran livenä. Viimeksi Kuusankoskella (2005? en muista varmuudella vuotta) olin heidän keikallaan ja hienoa oli meininki.

        Edellämainittu plätty Wigwam plays Wigwam on hyvä livealbumi (tupla) ja ne pari uutta albumia on osittain tosi hyviä. Onhan siellä jokunen raita jonka olis voinu jättää levyttämättä mutta ei jääny mitään "kehäraakki" fiilistä!

        "Wigwam kasaan" kansanliike olisi paikallaan, vai mitä?

        Niin tosiaan missä on Jim Bembroke, muuttiko valtoihin pysyvästi? Minäkin olin Kuusankoskella 2005 ja meno oli reipasta (laiskan ja väsynneen vastakohta). Luulisi, että diggareita löytyisi vieläkin jos bändi heittäis pääkaupunkiseudulla jokusen keikan!

        Luin tämän Miikko Meriläisen kirjoittaman kirjan WIGWAM ja siitä kyllä selviää kuinka takkuista wigujen tie oli noin taloudellisesti suhteessa itse tehtyyn loistavaan tuotantoon. Keikalle ei tahtonut saada tätä "tapani kansa, danny..." genreä diggaavaa yleisöä. Helsingissä oli usein tupa täys mutta ei sillä elä. Levy myyntikin oli heavyusereiden varassa. Progen asema suomessa ei koskaan ole ollut kaksinen ja Wigwam ei Pohjolan ja Gustafsonin jälkeen ollut varsinainen proge bändi vaan teki musaa tyyliin " the band, the beatles, procol harum..." mutta omalla tavallaan ja helvetin hyvin.

        Tuo edellä mainittu Wigwam plays Wigwam on ajaton albumi ja soi usein meidän huushollis!!!!


    • Anonyymi00005

      ITE JUST KUUNTELEN WIGUJEN FREDDY ARE YOU READY TÄTÄ OIS JOSKUS KIVA KUUNNELLA JA KUN TOISET VEIVASIVAT DISCOA NII MÄ TÄTÄ

    • Anonyymi00006

      Fairyport ja being taideteoksia nuo molemmat studioalbumit. Sen jälkeen alkoi kaupallistaa liikaa. Gustavsonin sävellykset se mun ykkösjuttuni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      171
      1492
    2. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    3. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      87
      687
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      578
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      125
      518
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      516
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      490
    9. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    10. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      49
      479
    Aihe