Wigwam suomalainen progerock bändi

Kitaristi78654

Pakkohan se on tänne tällätä tämä bändi kun äkkiseltään otsakkeista ei Wigwam bändiä löytyny.
Helvatan hieno progressiivista rockia. Ne ketä kiinnostaa vähän vanhempi musa kuin tämän päivän niin tutustukaa. Wigwam oli paljon suomalaisia bändejä edellä ja näitä 70 - 80 luvun oikeita proge-bändejä kovin montaa Suomesta löydy.

Tutustukaa vaikka Nuclear Nightclub levyyn.

Bändi on yksi suosikeista tuolta 70-89 luvulta ja kaiken lisäksi kotimainen.

6

1257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuclear Nightclub

      Totta viserrät, tuli nähtyä bändi livenä Jyväskylässä 21.04.01
      http://wigwam.stc.cx/pictures/bandjky.jpg

      Hyvä keikka oli, ehkä Pembroken ääni oli pikkaisen jo parhaat päivänsä nähnyt mutta Pekka "Rekku" Rechardt oli edelleen kovassa vireessä

    • Rainhold

      Wigwam on tehnyt paljon myös muuta kuin progekamaa! Itseasiassa he halusivat siitä genrestä veke v.1975 kun Nuclear Nightclub ilmestyi.
      Basisti Pekka Pohjola ja urkuri Jukka Gustavson veti enemmän tätä proge linjaa ja he erosivat bändistä ennen Nightclubia. Molemmat kuitenkin neroja sarallaan.

      Tosi melodisia biisejä löytyy paljon ja toisaalta tykitystä. Hyvä esimerkki on mielestäni live albumi Wigwam plays Wigwam. Jim Bembroke ja Rekku Recharht loihti vielä 2th-luvul pari tosi hyvää lättyä joidenka biisejä ei tuossa livejutussa ole. Nehän olivat 2002 julkaistu Titan Wheels ja 2005 Some several moons. Tästä viimeksi mainitusta voisi ottaa esiin vaikka Squaw Valley Non-Event biisin. Siinä Rekku antaa palaa siihen malliin jotta The Camelin Andrew Latimerkin voisi olla kateellinen!

      On sääli jos ei jenggi diggaa (ei tiedä kuinka hyvä) tätä suomirockinpopinprogen edelläkävijää!

      • Wiggarit

        Onko Wigwam jo kuopattu, missä luuraa Jim Bembroke? Oli siinä tosi hieno bändi, näin jonkusen kerran livenä. Viimeksi Kuusankoskella (2005? en muista varmuudella vuotta) olin heidän keikallaan ja hienoa oli meininki.

        Edellämainittu plätty Wigwam plays Wigwam on hyvä livealbumi (tupla) ja ne pari uutta albumia on osittain tosi hyviä. Onhan siellä jokunen raita jonka olis voinu jättää levyttämättä mutta ei jääny mitään "kehäraakki" fiilistä!

        "Wigwam kasaan" kansanliike olisi paikallaan, vai mitä?


      • Absalom Kite
        Wiggarit kirjoitti:

        Onko Wigwam jo kuopattu, missä luuraa Jim Bembroke? Oli siinä tosi hieno bändi, näin jonkusen kerran livenä. Viimeksi Kuusankoskella (2005? en muista varmuudella vuotta) olin heidän keikallaan ja hienoa oli meininki.

        Edellämainittu plätty Wigwam plays Wigwam on hyvä livealbumi (tupla) ja ne pari uutta albumia on osittain tosi hyviä. Onhan siellä jokunen raita jonka olis voinu jättää levyttämättä mutta ei jääny mitään "kehäraakki" fiilistä!

        "Wigwam kasaan" kansanliike olisi paikallaan, vai mitä?

        Niin tosiaan missä on Jim Bembroke, muuttiko valtoihin pysyvästi? Minäkin olin Kuusankoskella 2005 ja meno oli reipasta (laiskan ja väsynneen vastakohta). Luulisi, että diggareita löytyisi vieläkin jos bändi heittäis pääkaupunkiseudulla jokusen keikan!

        Luin tämän Miikko Meriläisen kirjoittaman kirjan WIGWAM ja siitä kyllä selviää kuinka takkuista wigujen tie oli noin taloudellisesti suhteessa itse tehtyyn loistavaan tuotantoon. Keikalle ei tahtonut saada tätä "tapani kansa, danny..." genreä diggaavaa yleisöä. Helsingissä oli usein tupa täys mutta ei sillä elä. Levy myyntikin oli heavyusereiden varassa. Progen asema suomessa ei koskaan ole ollut kaksinen ja Wigwam ei Pohjolan ja Gustafsonin jälkeen ollut varsinainen proge bändi vaan teki musaa tyyliin " the band, the beatles, procol harum..." mutta omalla tavallaan ja helvetin hyvin.

        Tuo edellä mainittu Wigwam plays Wigwam on ajaton albumi ja soi usein meidän huushollis!!!!


    • Anonyymi00005

      ITE JUST KUUNTELEN WIGUJEN FREDDY ARE YOU READY TÄTÄ OIS JOSKUS KIVA KUUNNELLA JA KUN TOISET VEIVASIVAT DISCOA NII MÄ TÄTÄ

    • Anonyymi00006

      Fairyport ja being taideteoksia nuo molemmat studioalbumit. Sen jälkeen alkoi kaupallistaa liikaa. Gustavsonin sävellykset se mun ykkösjuttuni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      264
      2404
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      71
      2383
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      43
      1406
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe