grand voyager -96 oireilee

3,3 v6

vojulla ajettu reilut pari sataa tonnia. huollettu säännöllisesti, nyt ruvennu sammuilemaan nurkka ajossa ja nykii tien päällä. sytytysjohtimet vaihdettu uusiin. ei auttanut asiaa. moottorin vikavalo syttyy palamaan aika ajoin, ei mitenkään säännöllisesti. mitä voisi tehdä et tauti häviää. vai auttaako merkin vaihto?

13

1359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • H Ommonen

      Vikakoodin lukuun jos valo palaa...Yleensä arvailu maksaa enemmän.

    • Torspo123

      Itsellä oli sama vika. Tulppien ja johtojen vaihdolla selvisin. Nyt toimii hyvin. Merkin vaihto vaan lisää tuskaa.

    • mmakine

      Etsi nyt jostain googlesta ohjeet vikakoodine lukemiseen. Yksi hakusana voisi olla "Key Dance" jolla sitä nimitetään (Virrat on-off 4 kertaa muistaakseni) ja katso mitä koodeja tulee. Mietitään sitten enemmän.

    • frangrabba

      vois olla vaikka alipaine vuoto jossakin

    • 3,3 v6

      oireet meni menojaan ku tulpat sain vaihdettua. paikallinen nyrkkipaja oli sählänny vääränlaiset tulpat koneeseen. toisella puolen konetta vielä erilaiset ku toisella, ei ihme ku ei pelittäny. opetus oli etten vie huoltoon muualle ku ammattinsa osaaville. nyt käy ja pelittää tasaisesti, kiitän kaikkia joilta sain vinkkiä ongelmaan.

      • ...............

        Eli eivät olleet ilmeisesti vaihtaneet, kuin toiselle (helpommalle) puolelle tulpat ja jättäneet toiseelle puolelle vanhat.


      • mmakine
        ............... kirjoitti:

        Eli eivät olleet ilmeisesti vaihtaneet, kuin toiselle (helpommalle) puolelle tulpat ja jättäneet toiseelle puolelle vanhat.

        Luulenpa minäkin että tästä on kysymys. Takimmaiset tulpat ovat varsin hankalat vaihtaa. Olivatko takimmaiset tuplat ehkäpä ensiasennusmallia Champion RN14PMP5 ja paljon ajetun näköiset?


      • 3,3 v6
        mmakine kirjoitti:

        Luulenpa minäkin että tästä on kysymys. Takimmaiset tulpat ovat varsin hankalat vaihtaa. Olivatko takimmaiset tuplat ehkäpä ensiasennusmallia Champion RN14PMP5 ja paljon ajetun näköiset?

        näin oli käynyt. ihmettelen vaa miten tää kyseinen paja oli saanut pelkkien etummaisten tulppien vaihdossa meneen aikaa neljä ja puoli tuntia... nehän on aika nopee vaihtaa vaikkei ookaan ammattihemppa. vaa taisin tyhmänä maksaa tupakan poltosta ja suun soitosta, ite ku en ollu paikalla vahtimassa.hyvää syksyä vojailijoille ym. muille autoleville.


    • 911

      Nyt kun puhutaan voikun tulppien vaihdosta, niin tietääkö kukaan onko vaihto "jokamiehen" tehtävissä?

      • mmakine

        Ja oletan että puhutaan 3.3 tai 3.8 V6:sta. On se jokamiehen tehtävissä. Ja se on äärimmäisen ärsyttävä ja hankala homma koska varsinkaan kolmospytyn tulppaan ei pääse yhtään mitenkään käsiksi. Jos on taipumusta hermojen menetykseen tai saa joltakin luottopajalta houkuttelevan tarjouksen, sitä kannattaa harkita. Tosin onhan se naapureiden mielestä varmaan koomista katseltavaa kun työkalut lentelevät vittuperkeleiden säestyksellä.

        Minä taas sairastin "Teen kaiken periaatteen vuoksi itse" -tautia. Lyhyellä räikällä ja sopivalla jatkovarrella onnistui. 96-00 mallisessa imusarja on edessä vaikka lasinpyykijäkotelon purkaisikin pois edestä. Jotkut ohjeet ehdottavat imusarjan yläosan purkamista ja kuvien perusteella se on aika hyvä idea. Imusarjan välitiiviste pitää hommata koska se luultavasti repeytyy.

        Minä jätin kuitenkin koko imusarjan paikalleen, purin lasinpyyhkijäkotelon, ilmanottoputken, imusarjan tukikepin jostakin kaasuläppäkotelon tuntumasta, irroitin moniurahihnan, purin jotain laturin tukirautoja ja käänsin laturin sivuun. Alakauttakin pääsee jotenkuten käsiksi mutta minä käytin sitä reittiä lähinnä maisemien ihailuun. Paineilmaa pitää olla saatavilla että tulpanpoterot saa putsattua. Minulla ei ollut kompressoria, käytin spraypullossa olevaa puhdistuspaineilmaa.

        Kuulemma 01-mallista eteenpäin pelkkä lasinpyyhkijäkotelon irroitus avaa jo yllättävän hyvät maisemat koneen taakse, luultavasti erilaisen imusarjan johdosta.


    • Manne-Chrysler
    • JuhisK73

      Kyllä ne tulpat on rintapellin puoleltakin vaihdettavissa... Tarvii puolikkaan jatkovarren ja hyvähampaisen räikän, jotta saa oikean asennon avaamista varten. Pienen nykäyksen jälkeen kun tuntuu, että aukesi, niin on tulppa sormin pyöritettävissä pois ton puolikkaan jatkon avulla. Eri asia sitten jos joku idiootti on ylitiukannut tulpan sinne liian tiukalle, kun tulpassa ei ole sitä prikkaa ja sitä ei sais ylikiristää... Sen jälkeen jos ylikiristetty niin on varmasti vee mäinen vaihtaa.. Se tulppa pitäis asentaa sinne ensiks sormikireyteen ja sitten avaimella 1/16 osa kääntö, eli hyvin pieni kiristys...

      • voivoii

        Huonoa huoltoa ovat saaneet biilit, syynä kädettömät omistajat!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      130
      4938
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      196
      4797
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      11
      3198
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2007
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1751
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      45
      1536
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      11
      1362
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1245
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1235
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1075
    Aihe