kotisiivousta Kuhmosta

siivousta

Löytyykö Kuhmosta kunnollsita kotisiivouspalvelua? Oon kuullut että Eläkeliitolla olisi jokin siivousrinkipalvelu - toimiiko se? MIssä tasossa hinnat pyörii?

7

2511

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siivousliina

      Eiköhän se eläkeliiton siivouspalvelu ole tarkoitettu eläkeläisille jotka kuuluvat "rinkiin" ja minun tietääkseni ei ulkopuolisille ole palvelua saatavana sieltä. Jos olen oikeassa niin näin toimii Kuhmossa paljonkin siivousrinkejä eri yhdistyksillä ja ihan yksityiset ihmisetkin pyörittävät siivousrinkejä, kun vaan on tarpeeksi monta osakasta ringissä ja joku ottaa hoitaakseen asiat työvoimatoimistoon ja työntekijään päin. Ne vaan toimii yleensä osittain työllistämisrahan voimin joten työntekijän on täytynyt olla ainakin joku kuukausi työttömänä jotta hänen palkkaamiseen saadaan työllistämistukea ja Kuhmossahan on paljon työttömiä.
      Tietääkseni on kyllä kotisiivouspalvelua saatavana Osuuskunta Kuhmon Louhen kautta ja 4-H kerhon kautta, jotka veloittavat tuntitaksan mukaan.

      • siivousta

        Kiitoksia! Tarkoitus on juuri hommata Kuhmossa asuville vanhemmille siivousapua... kokemustieto kiinnostaisi -mistä saa rahalleen oikeasti vastinetta?


      • siivousliina
        siivousta kirjoitti:

        Kiitoksia! Tarkoitus on juuri hommata Kuhmossa asuville vanhemmille siivousapua... kokemustieto kiinnostaisi -mistä saa rahalleen oikeasti vastinetta?

        Eiköhän rahoilleen saa vastinetta molemmista paikoista, riippuu niin monista tekijöistä se asiakastyytyväisyys niin kuin yleensä palveluammatissa.


      • rinkiin hinkuava

        Tietääköhän kukaan onko jossakin ringissä tilaa yhdelle kotitaloudelle? Ei ole nyt kenestäkään eläkeläisestä kysymys tms.


    • siivous taitoista

      Kumpparityttöä?

    • rätin heiluttaja

      Eläkeliiton siivousrinkiin pääsee kun on eläkeliiton jäsen. Siivous maksaa 30 € / 6 h. Kuhmossa toimii myös esim reumayhdistyksen siivousrinki, näkövammaisten yms. Siivooja käy kerran kuussa näissä yleensä.

      • "mikrokuituliina"

        Kyllä nykyään siivoojilla on siivousliinat eikä "rätit", tämä vain tiedoksi ammattiaan arvostavalle siivousväelle.
        En tiedä onko "rätin heiluttaja" ammattisiivooja vai siivousrinkiin pakon edessä joutunut työntekijä, kumpikin tekee yhtä arvokasta työtä ja kun asennoituu työhön oikein niin arvostus nousee.
        Niin kyllähän niitä monenlaisia "rättejäkin" on tarjolla siellä kotisiivouksissa mutta kun esittää asian asiallisesti niin monesti myös löytyy ajan mukaisempia "rättejä" (siivousliinnoja) joilla siivoaminen on mukavampaa ja pölyt jää liinaan eikä vain siirry paikasta toiseen kohtaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2238
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1853
    3. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      171
      1480
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      21
      1454
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      1153
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      177
      1134
    7. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      21
      1086
    8. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      105
      1064
    9. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      77
      919
    10. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      912
    Aihe