Löytyykö Kuhmosta kunnollsita kotisiivouspalvelua? Oon kuullut että Eläkeliitolla olisi jokin siivousrinkipalvelu - toimiiko se? MIssä tasossa hinnat pyörii?
kotisiivousta Kuhmosta
7
2511
Vastaukset
- siivousliina
Eiköhän se eläkeliiton siivouspalvelu ole tarkoitettu eläkeläisille jotka kuuluvat "rinkiin" ja minun tietääkseni ei ulkopuolisille ole palvelua saatavana sieltä. Jos olen oikeassa niin näin toimii Kuhmossa paljonkin siivousrinkejä eri yhdistyksillä ja ihan yksityiset ihmisetkin pyörittävät siivousrinkejä, kun vaan on tarpeeksi monta osakasta ringissä ja joku ottaa hoitaakseen asiat työvoimatoimistoon ja työntekijään päin. Ne vaan toimii yleensä osittain työllistämisrahan voimin joten työntekijän on täytynyt olla ainakin joku kuukausi työttömänä jotta hänen palkkaamiseen saadaan työllistämistukea ja Kuhmossahan on paljon työttömiä.
Tietääkseni on kyllä kotisiivouspalvelua saatavana Osuuskunta Kuhmon Louhen kautta ja 4-H kerhon kautta, jotka veloittavat tuntitaksan mukaan.- siivousta
Kiitoksia! Tarkoitus on juuri hommata Kuhmossa asuville vanhemmille siivousapua... kokemustieto kiinnostaisi -mistä saa rahalleen oikeasti vastinetta?
- siivousliina
siivousta kirjoitti:
Kiitoksia! Tarkoitus on juuri hommata Kuhmossa asuville vanhemmille siivousapua... kokemustieto kiinnostaisi -mistä saa rahalleen oikeasti vastinetta?
Eiköhän rahoilleen saa vastinetta molemmista paikoista, riippuu niin monista tekijöistä se asiakastyytyväisyys niin kuin yleensä palveluammatissa.
- rinkiin hinkuava
Tietääköhän kukaan onko jossakin ringissä tilaa yhdelle kotitaloudelle? Ei ole nyt kenestäkään eläkeläisestä kysymys tms.
- siivous taitoista
Kumpparityttöä?
- rätin heiluttaja
Eläkeliiton siivousrinkiin pääsee kun on eläkeliiton jäsen. Siivous maksaa 30 € / 6 h. Kuhmossa toimii myös esim reumayhdistyksen siivousrinki, näkövammaisten yms. Siivooja käy kerran kuussa näissä yleensä.
- "mikrokuituliina"
Kyllä nykyään siivoojilla on siivousliinat eikä "rätit", tämä vain tiedoksi ammattiaan arvostavalle siivousväelle.
En tiedä onko "rätin heiluttaja" ammattisiivooja vai siivousrinkiin pakon edessä joutunut työntekijä, kumpikin tekee yhtä arvokasta työtä ja kun asennoituu työhön oikein niin arvostus nousee.
Niin kyllähän niitä monenlaisia "rättejäkin" on tarjolla siellä kotisiivouksissa mutta kun esittää asian asiallisesti niin monesti myös löytyy ajan mukaisempia "rättejä" (siivousliinnoja) joilla siivoaminen on mukavampaa ja pölyt jää liinaan eikä vain siirry paikasta toiseen kohtaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662238Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381853Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711480Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣211454Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.761153Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1771134Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬211086Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1051064- 77919
En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9912