Onko kenelläkään kokemusta kotiuttamisneuvotteluista? Se on meillä kirjattu asiakassuunnitelmaan iät ajat sitten ja nyt se alkaa olemaan totta; kuulemiset ja neuvottelu edessä. Onkohan meillä mitään mahdollisuutta lapsen kanssa lopettaa tuo huostaanotto tähän?
Kotiuttamisneuvottelu ja kuulemiset edessä!
huostaäiti
5214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kiva kuulla, että teillä tehdään virallinen kotiuttamisneuvottelu. Pyysitkö itse sitä vai ehdottiko sossu sitä itse. Luulen että olette tosi pitkällä kun lapsenne kotiuttamista suunnitellaan. Meille on suullinen suunnitelma ja virallinen suunnitelma tehdään myöhemmin. Miten onnistuit saamaan sossun kotiuttamisneuvotteluun? Olisi kiva kuulla miten teidän kävi? Meillä on tilanne parantunut kun vaihdettiin sijaishoitopaikkaa lähemmäs kotia, mutta koska virallisia papereita ei ole tehty niin mikään ei ole vielä täysin varmaa.
Sossun sain sillä tavalla kotiuttamisneuvotteluun, että vaadin sen kirjattavaksi asiakassuunnitelmaan. Hän laittoi tämän neuvottelun yli vuodeksi eteenpäin (mikä on väärin, koska asiakassunnitelma tulee tarkistaa vähintää kerran vuodessa).
No, siinä asiakassuunnitelmassa on kaikennäköisiä yleisellä tasolla olevia ehtoja. Niitä sossujen on helppo muuttaa omiksi käsityksikseen.
eli miten he kotiuttamiseen suhtautuvat ja mitä mieltä ovat koko prosessista lapsen osalta?
Jos alunperinkin on tehty kunnollinen ja asiallinen asiakassuunitelma ja nimenomaan teidän perhettänne koskien niin kotiuttamisneuvottelukin pitäisi olla rutiininomaista jatkoa asiakassuunnitelman etenemiselle.
Mutta jos kyse on mitä sattuu -kirjauksista lastensuojelun asiakasperheen osalta niin neuvottelutilannekin voi olla saman suuntainen.
Eli kaikkeen kannattaa varautua ja nahdollisimman hyvin sekä riittävästi mustaa valkoisella ja virallisiakin lausuntoja yms hyväksi tilaisuudessa käyttäen.
Jos tulee vaikeita asioita pyydä että selvität asian ja palaat siihen myöhemmin mahdollisimman pikaisesti ja kirjallisesti.
asikassuunnitelman aikaansaaminen vaati jo milta aikamoisia voimia. Ei sitä sitten yhdessä kirjoitettu, vaan sossu lykkäsi sen muistiinpanoihinsa.Sossu oli saanut yksikseen kokonaista 7 riviä aikaiseksi asiakassuunnitelmaan ja minä kirjoitin hänelle pohjan sitä varten.
Ei vaikuta hyvältä, kun neuvotteluun tulee mukaan sossun esimies, joka on taatusti asian jo päättänyt, vaan ei kerro mielipidettään muille kuin alaiselleen, jonka on vedettävä tilaisuus tuon päätöksen mukaisesti.
Tiedän että sossut tekee päätöksiä musta tuntuu periaatteella ja valittavat sitten kuinka vaikeita nämä asiat heidän kannaltaan on. Sossu parat kun lapsen etu on etusijalla niin miten siinä nyt koko perhettä voisi ajatella kun tulee liian paljon mietittävää. Taatusti päätökset on etukäteen tehty koska niillä tarvitsee olla huostaanoton jatkumiseen todisteet valmiina. Huostaanottoon tarvitaan aina todisteet jotta se saa lainvoiman oikeudessa.