Lampaista..

Tietääkö joku, voiko lammasta ottaa lemmikiksi kotiin. Ei siis mihinkään lampolaan, vaan ihan koiran tilalle kotieläimeksi? Kiitoksia!
8380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Paljon viisaampi on kuin koira myös saaden villoja lampahasta. Omakotitaloon, jossa olisi pihalla hyvä oleskella uskoisin lampahan mielistyvän. Yhden huoneen hän tarvitsee asuinsijakseen ja nukkumapaikakseen, ehkä tuo huone voisi sijaita myös autotallissa tai piharakennuksessa, jossa olisi lämmitys. Mukava on lampahan kanssa kävellä ja oppivat helposti ihmisen kanssa remmissä kävelemään. Ennemmin suosittelen lammasta kuin koiraa!

Äänestä
  • ei tarvi olla lämmitetty, päinvastoin! lammas viihtyy parhaiten alle 10 asteen lämmössä, eikä haittaa yhtään, vaikka menis pakkasenkin puolelle!

    Äänestä

  • joku tuntematon kirjoitti:

    ei tarvi olla lämmitetty, päinvastoin! lammas viihtyy parhaiten alle 10 asteen lämmössä, eikä haittaa yhtään, vaikka menis pakkasenkin puolelle!

    Mun kylmälampolassa pakkanen menee jokseenkin ulkoilman mukaan ehkä asteen pari enemmän sisällä..Koskaan ei ole ollut mitään ongelmia,lampaat on tyytyväisiä ja terveitä.

    Äänestä

  • kjkkjkjkjk kirjoitti:

    Mun kylmälampolassa pakkanen menee jokseenkin ulkoilman mukaan ehkä asteen pari enemmän sisällä..Koskaan ei ole ollut mitään ongelmia,lampaat on tyytyväisiä ja terveitä.

    ... lammas tuottaa jopa paremmin kylmässä kuin lämpimässä ja on terveempiä!

    Äänestä

  • Tuota lampaan viisautta kyllä vähän epäilen (lampaiden parissa työskennelleenä), mutta saattaahan tuo olla viisaskin, jos saa mahdollisuuden siihen! :D

    Äänestä

Kyllä voi ottaa. Lampaat ovat sosiaalisia eläimiä ja kiintyvät omistajaansa siinä missä koiratkin. ps. lampaatkin osaavat temppuja, antaa sorkkaa, menee istumaan ym. :D

Äänestä

Seuraa kyllä lammaskin tarvitsee, eli jos aiot ottaa lampaan, ota ainakin kaksi, mielellään kolmekin, sillä laumaeläimenä lammas kokee olonsa turvattomaksi yksin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LammasYstävääKaipaava kirjoitti:

Tietääkö joku, voiko lammasta ottaa lemmikiksi kotiin. Ei siis mihinkään lampolaan, vaan ihan koiran tilalle kotieläimeksi? Kiitoksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu