Tippuuko loisteputkien valo aikaa myöten?
Mulla on keittiössä kattovalaisin jossa on 2 x 18 W loisteputket. Tällä valaisimella on ikää 15 v eikä lamppuja ole vaihdettu kertaakaan, sillä hyvin toimii.
Toisen huoneeseen asennettiin juuri valaisin jossa on 32 watin loisteputki. Se näyttää paljon kirkkaammalta. Eli onko vanhojen valoteho tippunut vai onko uudet loisteputket vaan paljon parempia?
Kummassakin on perinteinen rautasydäminen kuristin sytytin.
Tippuuko loisteputkien valo aikaa myöten?
9
2012
Vastaukset
- sähkösieppo
Loiste- ja elohopealamppujen tunnettu ominaisuus on valotehon putoaminen käytössä pitkällä aikajänteellä.
Loisteputkien sisältämä elohopeakaasu kuluu, putken pinnalla oleva valkoinen loisteaine tummenee läpäisten valoa huonommin. Mm. puistoissa ja kerrostalojen pihoissa näkee pylväsvalaisimissa olevien elohopealamppujen olevan eri ikäisiä, jossain voi valo olla hämynen ja toisessa kirkas. Hämyisissä lamppu on loppuun kulunut, mutta toimii vaikka maailman tappiin. Onko järkevää todeta valaisimessa olevan valo päällä (lamppu toimii), mutta ei enään valaise mitään?
Keittiöön sopiva loistelamppu on 18W/827 kodikas lämmin sävy tai 18W/830 lämmin sävy. Ensimmäinen on "punertavampi". Vaihda samalla valaisimen sytyttimet, kyseisessä valaisin tyypissä on "serial" sarjasytyttimet.
Tavallinen "single" sytytin ei toimi, jos on yksi kuristin ja kaksi putkea sarjaan kytkettynä. - Valovirta
Lähes varmasti valaisimessa on halofosfaattiloisteputket eli ns halpaputket, sillä ennen ei parempia ollutkaan. Niiden eräs huono ominaisuus on valovirran pieneneminen eli lampun himmeneminen lampun ikääntyessä. Toinen huono ominaisuus on huono värintoisto. Nykyiset ns teholoisteputket eivät himmene juuri lainkaan. Erittäin järkevää on vaihtaa lamput uusiin ja parempiin, jolloin valoteho ja värintoisto paranevat selvästi muutamalla eurolla. Jos haluaa lämpimän valkoista valoa, värikoodi 830 on hyvä (827 jos haluaa kellertävää). Värikoodi 840 antaa puhtaamman valkoista valoa (hyvä keittiössä). Muitakin vaihtoehtoja on, kuten erittäin hyvän värintoiston lamput.
- Jesse.
Kun lamppu himmenee todella hitaasti, niin sitä ei huomaa, kun hitaasti himmenevään valoon tottuu samaan tahtiin kuin himmeneminen tapahtuu.
Nykyinen keittiövalo on kovin kellertävää verrattuna toisen huoneen uuteen valaisimeen. Värikoodi 840 taitaa olla sopiva.
"Mm. puistoissa ja kerrostalojen pihoissa näkee pylväsvalaisimissa olevien elohopealamppujen olevan eri ikäisiä, jossain voi valo olla hämynen ja toisessa kirkas. Hämyisissä lamppu on loppuun kulunut, mutta toimii vaikka maailman tappiin."
Meidän taloyhtiössä näyttää olevan noin. Nuo himmeät taitavat kuitenkin kuluttaa saman verran sähköä kuin kirkkaat hyvin toimivat (?)
(Muutama pihavaloista saisikin olla vähän himmeämpiä, tai vaikka kokonaan pimeänä. Nykyään monia paikkoja ylivalaistaan. Luin juuri paikallislehdestä, että erään pienen metsäisen puistikon läpi menevä polku aiotaan valaista. Äähh... On ollut aina suuri nautinto kulkea pimeässä tuota polkua pitkin ja nauttia lähes täydellisestä pimeydestä ja nähdä jopa tähtiä. Pimeys on nykyään niin kovin harvinaista herkkua.) - harripulkkinen
Jesse. kirjoitti:
Kun lamppu himmenee todella hitaasti, niin sitä ei huomaa, kun hitaasti himmenevään valoon tottuu samaan tahtiin kuin himmeneminen tapahtuu.
Nykyinen keittiövalo on kovin kellertävää verrattuna toisen huoneen uuteen valaisimeen. Värikoodi 840 taitaa olla sopiva.
"Mm. puistoissa ja kerrostalojen pihoissa näkee pylväsvalaisimissa olevien elohopealamppujen olevan eri ikäisiä, jossain voi valo olla hämynen ja toisessa kirkas. Hämyisissä lamppu on loppuun kulunut, mutta toimii vaikka maailman tappiin."
Meidän taloyhtiössä näyttää olevan noin. Nuo himmeät taitavat kuitenkin kuluttaa saman verran sähköä kuin kirkkaat hyvin toimivat (?)
(Muutama pihavaloista saisikin olla vähän himmeämpiä, tai vaikka kokonaan pimeänä. Nykyään monia paikkoja ylivalaistaan. Luin juuri paikallislehdestä, että erään pienen metsäisen puistikon läpi menevä polku aiotaan valaista. Äähh... On ollut aina suuri nautinto kulkea pimeässä tuota polkua pitkin ja nauttia lähes täydellisestä pimeydestä ja nähdä jopa tähtiä. Pimeys on nykyään niin kovin harvinaista herkkua.)"Meidän taloyhtiössä näyttää olevan noin. Nuo himmeät taitavat kuitenkin kuluttaa saman verran sähköä kuin kirkkaat hyvin toimivat (?)"
Kyllä. Itseasiassa elohopeahöyryt alkavat kuluttamaan jopa enemmän sähköä vanhetessaan. Ikävä kyllä elohopeahäyryt vaihdetaan tavallisesti silloin uuteen kun lamppu on ollut pimeänä jo useamman kuukauden. Kunnollinen aluevalaistus on monesti vain lamppujen uusimisesta kiinni.... - S2,
harripulkkinen kirjoitti:
"Meidän taloyhtiössä näyttää olevan noin. Nuo himmeät taitavat kuitenkin kuluttaa saman verran sähköä kuin kirkkaat hyvin toimivat (?)"
Kyllä. Itseasiassa elohopeahöyryt alkavat kuluttamaan jopa enemmän sähköä vanhetessaan. Ikävä kyllä elohopeahäyryt vaihdetaan tavallisesti silloin uuteen kun lamppu on ollut pimeänä jo useamman kuukauden. Kunnollinen aluevalaistus on monesti vain lamppujen uusimisesta kiinni....Joissakin taloyhtiöissä on elohopeahöyrylamput 30v joita ei ole vaihdettu kai koskaan. Valontuotto on sitä luokkaa että hyvä kun kusenkeltaisen valaisimen kuvun erottaa pimeässä (lievästi liiotellen).
Siten joku nero on keksinyt laitattaa samaan pylvääseen vähintään 250W valonheittimiä kun oli niin pimeätä! Sama EH-lamppu hehkuu siellä smaan aikaan ja sähköä kuluu... ja piha muistuttaa kekitysleiriä valonheittimineen... - Valovirta
S2, kirjoitti:
Joissakin taloyhtiöissä on elohopeahöyrylamput 30v joita ei ole vaihdettu kai koskaan. Valontuotto on sitä luokkaa että hyvä kun kusenkeltaisen valaisimen kuvun erottaa pimeässä (lievästi liiotellen).
Siten joku nero on keksinyt laitattaa samaan pylvääseen vähintään 250W valonheittimiä kun oli niin pimeätä! Sama EH-lamppu hehkuu siellä smaan aikaan ja sähköä kuluu... ja piha muistuttaa kekitysleiriä valonheittimineen...Se, että elohopeahöyrylamppuja ei tajuta vaihtaa ajoissa, on erittäin yleistä. Niiden valovirta tippuu jopa alle 5 %:iin alkuperäisestä, mutta sähköä kuluu kuten uutenakin. Tällöin hyötysuhde on jopa hehkulamppua huonompi. Varsinkin kun lamput maksavat vain muutaman euron kappale, on niiden vaihtamatta jättäminen järjetöntä ja pelkkää tietämättömyyttä. Tästä ongelmasta päästään kuitenkin eroon noin kymmenessä vuodessa, sillä EU:n asetus kieltää elohopeahöyrylamput vuonna 2015. Myös vanhat huonokuntoiset valaisimet tulevat uusituksi. Tosin monet uudetkin valaisimet ovat optiselta hyötysuhteeltaan surkeita eikä valonjako ole optimaalinen.
- Valovirta
Jesse. kirjoitti:
Kun lamppu himmenee todella hitaasti, niin sitä ei huomaa, kun hitaasti himmenevään valoon tottuu samaan tahtiin kuin himmeneminen tapahtuu.
Nykyinen keittiövalo on kovin kellertävää verrattuna toisen huoneen uuteen valaisimeen. Värikoodi 840 taitaa olla sopiva.
"Mm. puistoissa ja kerrostalojen pihoissa näkee pylväsvalaisimissa olevien elohopealamppujen olevan eri ikäisiä, jossain voi valo olla hämynen ja toisessa kirkas. Hämyisissä lamppu on loppuun kulunut, mutta toimii vaikka maailman tappiin."
Meidän taloyhtiössä näyttää olevan noin. Nuo himmeät taitavat kuitenkin kuluttaa saman verran sähköä kuin kirkkaat hyvin toimivat (?)
(Muutama pihavaloista saisikin olla vähän himmeämpiä, tai vaikka kokonaan pimeänä. Nykyään monia paikkoja ylivalaistaan. Luin juuri paikallislehdestä, että erään pienen metsäisen puistikon läpi menevä polku aiotaan valaista. Äähh... On ollut aina suuri nautinto kulkea pimeässä tuota polkua pitkin ja nauttia lähes täydellisestä pimeydestä ja nähdä jopa tähtiä. Pimeys on nykyään niin kovin harvinaista herkkua.)Jos viitsit, voit katsoa ja informoida mitä uuden valaisimen lampussa lukee ja mitä keittiön vanhoissa lampuissa lukee, niistä selviää niiden värilämpötila ym. ja voit paremmin valita keittiöön mieleisesi lampun.
Esimerkiksi värikoodit 29 ja 30 tarkoittavat vanhaa lämpimän valkoista loisteputkea, jolla on erittäin huono värintoisto. 25 ja 35 ovat myös vanhoja huonoja putkia. 20 ja 33 ovat huonoja viileän valkoisia putkia. 41, 31, 21, 11, 82, 83, 84, 86 ovat nykyaikaisempia putkia. Enen värikoodit olivat almistajakohtaisia, joten niitä on paljon muitakin.
- valoteho tippuu aikaa myöten
Niin loisteputkissa kuin kaikissa purkauslampuissa puhumattakaan ledeistä. Myös hehkulampusta, vaikka sitä ei välttämättä silmällä erota.
- hjääkh
menee jopa rikki..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272850- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391321