Tappeleva suku

Morsianko?

Haluaisin kovasti suostua avopuolisoni kosintaan ja alkaa suunnitella häitä, mutta ongelmani on sukujuhlan silkka mahdottomuus. Hääjuhlahan järjestetään perheen iloksi, sukujen yhdistymisen juhlimiseksi.

Minun sukuni on valtavan riitainen ja kyräilevä. Puolisoni suku puolestaan on todella pieni. Hyvällä tahdolla saamme juuri ja juuri kasaan noin 50 vierasta. Pienten häiden intiimiys kuitenkin pelottaa, kun listalla ovat eronneet vanhempani uusine puolisoineen ja isäni erittäin katkeria sukulaisia.

Olen normaalielämässäkin pahassa välikädessä vanhempieni välillä. En haluaisi puolisoni ja hänen sukunsa menettävän hääjuhlan onnea minun vuokseni.

Huoh...

2

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hääthäät

      Meillä on hääjuhla muutaman viikon päästä. Tilanne meillä se, että sukset ovat täysin ristissä hääparin vanhempien kesken. Ei niin minkäälaista yhteistyötä. Juhlat viedään läpi suunnitelman mukaisesti. Nähtäväksi jää miten itse juhla tulee sujumaan. Hankalaa tämä on ollut, mutta minkäs teet.
      Ehkä tulen sitten tänne kertomaan kuinka juhlat meni tilanteesta huolimatta.

      • Aloittaja

        Kerro ihmeessä, miten juhlat menivät.

        Pahinta tässä on mun mielestä se, että ne ihmiset, keiden kanssa tahtoisi ihanaa juhlaa juhlia, ja joiden "vuoksi" koko spektaakkeli järjestetään, eivät osaa sitä kunnioittaa käyttäytymällä kunnolla. En haluaisi riistää avopuolisoni sukulaisilta mahdollisuutta todistaa suurta onneamme, mutta ilman varmuutta siitä, että juhla ei silmänräpäyksessä muutu kammottavaksi katastrofiksi, en tiedä, haluanko ottaa riskiä.

        Olen tosi surullinen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      230
      2989
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      123
      2140
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      217
      1709
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1665
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      292
      1520
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      47
      1267
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      48
      1200
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      106
      1042
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      58
      974
    10. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      91
      962
    Aihe