Olemme 4-henkinen perhe, jonka reissut ovat aina suuntautuvat Lappiin. Nyt on herännyt ajatus etelän reissustakin. Meitä kiinnostaa kauniit vuoristoiset maisemat, rauhallisuus, mahdollisuus tutustua paikalliseen kulttuuriin/ihmisiin. Jostain syystä Italia on aina kiehtonut mieltäni, mistä lie . . . Löytyisiköhän sieltä sopivaa lomakohdepaikkaa? Haluaisin saada teiltä sopivia ehdotuksia Euroopan kohteista!
Vastaukset 4
- la gomera
Olemme 3-henkinen perhe ja aina on meidänkin matkamme suuntautunut Lappiin. Nyt on maaliskuulle varattuna ensimmäinen etelän reissu. Ja kohteena La Gomera Kanarialla. Ei ainakaan kuullosta perusrantakohteelta vaan nimenomaan Lappiin ihastuneen vaihtelua kaipaavan kohteelta ;-)
- No vaikka minne
Riippuen matkustusajankohdasta ja siitä mitä siellä haluaa tehdä voisin ehdottaa jotain. Itävaltaan vaelluslomalle vähän samalla periaatteella kuin Lappiin mutta mahtavat maisemat. Madeiralle levadavaelluksille. Espanjasta ja Ranskasta löytyy myös upeita vuoristomaisemia. Italiassa tietysti Gardan alue, mutta se ei ehkä kovin rauhallinen ole. Me olimme eteläisessä Italiassa jokunen vuosi sitten ja siellä paikalliset ihmiset halusivat kovasti jutella ja kyselivät mistä tulemme, ehkä lapset oli se syy miksi halusivat tulla juttelemaan. Kielimuuri vaan vähän haittasi kommmunikointia, siellä edes ravintoloissa ei välttämättä puhuta englantia. Toisaalta siinä oli vähän eksotiikkaa. Varsinaisesti vuoristoista sillä seudulla ei ollut, mutta upeat maisemat ja jylhät rinteet mereen. Yllättäen upeita maastoja löytyy myös Kanariansaarilta, tietty La Gomera ja la Palma, mutta myös Gran Canaria ja Teneriffa tarjoavat mahtavia reittejä saarten sisäosissa. Teneriffallahan on jopa näillä matkailusivuilla mainostettu suomalainen retkienjärjestäjä.
- tttt...
Itävalta, Sveitsi, Saksa, Ranska, Italia...
Olimme muutamia vuosia sitten Itävallassa Bad Gasteinissa ja nuo määrittelemäsi tunnusmerkit toteutuvat kyllä mielestäni esim. siellä. Talvella se on laskettelupaikka, mutta kesälläkin on paljon mielenkiintoista nähtävää ja koettavaa perheelle. - Italian Riviera
Hei, meidän perhe lähti syyslomalle Italian Rivieralle. Kirjoitin kokemukseni tänne http://www.globalshopping.fi/kokemuksia.html#matkailu Suosittelen lämpimästi kohdetta kaikille Italiasta kiinnostuneille perheille, maaliskuusta alkaen on jo suomalaisittain lämpimät kelit!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132341Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???311192- 106963
- 71942
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha614916- 48855
- 85790
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 70676
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31666