nainen yksin metsään?

mieli tekis mut pelottaa

En ole toiveistani huolimatta löytänyt kaveria patikointiin ja eräretkille.

Siksi kysyisinkin, että käyvätkö monet naiset yksin patikoimassa? Vai onko teillä koira mukana? Täytyy varmaan sitten hankkia isokokoinen koira, ettei tarvi pelätä päällekarkaajia..

10

965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uk-ko

      Minkälaisia päällekarkaajia metsässä pelkäät? Enemmän niitä kai saa ihmisten ilmoilla pelätä. Metsään jos menet, niin ei siellä ole juuri muuta pelättävää kuin omat pelot. Ja aikaa tutustua niihin :-)

    • Pekka.

      Aika monta kertaa tälläkin palstalla on ollut ilmoituksia joissa haetaan seuraa patikkaretkille. Eipä ole rouvalle nuo retket kelvanneet.

      • olli43

        kun mukava kaveri.Ja kytkettynä on oltava kokoajan jos kesällä vaeltaa poronhoitoalueella.Irti sinkoileva koira voipi tuoda nallen perässä ja sitten onkin jo syytä pelätä.Ei kairassa tarvitse toisia ihmisiä todellakaan pelätä.Ei ole ikinä ketään siellä raiskattu tai tapettu viimeiseen 100 vuoteen.


    • erä nainen

      Hei! Itse myös olen myös erää seuraa vaille oleva nainen. minkä ikäinen olet ja mistä päin? jospa saatais toisista kaverit metsään ei tarttis yksin mennä. Itse olen pääkäaupunkiseudulta asuva ja 24vuotias.

    • ...............

      Kyllä sitä itsekseenkin metsässä pärjää, ja paljon todennäköisempää on että sitä joutuu pahoinpidellyksi kaupungin keskustassa eikä suinkaan metsässä! Oikeastaan metsä on hyvinkin turvallinen paikka :)

      Katsot vaan huolellisesti lähtiessäsi että kaikki tarpeellinen on mukana (vain ja ainoastaan tarpeellinen eikä mitään turhaa!), suunnittelet reitin etukäteen, mietit missä yövyt ja tutkit kartalta sopivan paikan (laavukin menee mukavasti kevät-kesä-alkusyksy aikana). Jätät jollekkin kaverille reittisuunnitelman ja arvioidun ajan koska sinut pitäisi tavoittaa ja joku deadline siihen että tietää huolestua jos sinusta ei mitään kuulu.

      Pari kertaa yritin vetää miesseuraa mukanani ja kyllästyin kuuntelemaan sitä "mun on nälkä, jano, vilu, pissahätä, joko mennään...??" -kitinää. Viimeisin tuttavuus ei osannut koota edes spriikeitintä... onneksi ei tullut käytyä kuin päiväretkellä! Tein periaatepäätöksen etten enää raahaa ketään perässävedettävää mukanani! Retkiseura täytyisi olla luotettava, osata itsekkin tehdä edes nuotio ja omata jonkinlaista kokemusta retkeilystä. Itsekseen voi määrätä haluamansa tahdin ja tauot, valita mieleisensä reitit ja yöpyä parhaaksi katsomassaan paikassa.

      • joujoo

        kyllä naurattasi (ja hävettäisi) olla naisen perässä vedättävänä, heh heh.


      • patiskoija
        joujoo kirjoitti:

        kyllä naurattasi (ja hävettäisi) olla naisen perässä vedättävänä, heh heh.

        iso rinkkainen tai reppuinen nainen. Kun olen 158cm pitkä, niin maa varani on matala ja alushousutkin on suo mudassa joka reisulla.
        Mukavempi kun joku asiasta innostunut nainen kantaisi minua repussaan, Samalla nauttisin virvokkeita ja antaisin kulkua nopeuttavia ohjeita.


      • petrihautala
        patiskoija kirjoitti:

        iso rinkkainen tai reppuinen nainen. Kun olen 158cm pitkä, niin maa varani on matala ja alushousutkin on suo mudassa joka reisulla.
        Mukavempi kun joku asiasta innostunut nainen kantaisi minua repussaan, Samalla nauttisin virvokkeita ja antaisin kulkua nopeuttavia ohjeita.

        seura on kivaa, mutta yksinkin luonnossa pärjää :)

        www.tuulenhuminaa.fi


      • tgtg
        petrihautala kirjoitti:

        seura on kivaa, mutta yksinkin luonnossa pärjää :)

        www.tuulenhuminaa.fi

        Mitä pienempi kooltaan on ihminen, sitä suurempi lienee todennäköisyys joutua pedon hyökkäyksen kohteeksi.


      • etetetet
        petrihautala kirjoitti:

        seura on kivaa, mutta yksinkin luonnossa pärjää :)

        www.tuulenhuminaa.fi

        löytyi blogistasi, jumitin niissä juuri pitkän aikaa. Harrastan (nainen 46v.) itsekin retkeilyä ja luonnossa liikkumista. Enimmäkseen yksin. Ja mainiosti olen pärjännyt, milloin pohjosen selkosilla ja useimmiten kuitenkin lähiluonnossa. Välillä matka on 20 km välillä pari kilometriä, riippuu siitä kuinka paljon taivasteltavaa reitiltä löytyy. Välillä olen saanut seuraa miehestäni, joka onneksi on samanlainen luonnon ihmettelijä, joten etenemisvauhti on sama. Mökillä aikaavievin harrastus onkin luonnon seuraaminen.

        Joten rohkeasti vaan metsään nainen tai mies!

        Ja lisää retkijuttua tuulenhuminaan, niitä oli mukava lueskella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4980
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1583
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1233
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      46
      1010
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe