nainen yksin metsään?

mieli tekis mut pelottaa

En ole toiveistani huolimatta löytänyt kaveria patikointiin ja eräretkille.

Siksi kysyisinkin, että käyvätkö monet naiset yksin patikoimassa? Vai onko teillä koira mukana? Täytyy varmaan sitten hankkia isokokoinen koira, ettei tarvi pelätä päällekarkaajia..

10

930

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uk-ko

      Minkälaisia päällekarkaajia metsässä pelkäät? Enemmän niitä kai saa ihmisten ilmoilla pelätä. Metsään jos menet, niin ei siellä ole juuri muuta pelättävää kuin omat pelot. Ja aikaa tutustua niihin :-)

    • Pekka.

      Aika monta kertaa tälläkin palstalla on ollut ilmoituksia joissa haetaan seuraa patikkaretkille. Eipä ole rouvalle nuo retket kelvanneet.

      • olli43

        kun mukava kaveri.Ja kytkettynä on oltava kokoajan jos kesällä vaeltaa poronhoitoalueella.Irti sinkoileva koira voipi tuoda nallen perässä ja sitten onkin jo syytä pelätä.Ei kairassa tarvitse toisia ihmisiä todellakaan pelätä.Ei ole ikinä ketään siellä raiskattu tai tapettu viimeiseen 100 vuoteen.


    • erä nainen

      Hei! Itse myös olen myös erää seuraa vaille oleva nainen. minkä ikäinen olet ja mistä päin? jospa saatais toisista kaverit metsään ei tarttis yksin mennä. Itse olen pääkäaupunkiseudulta asuva ja 24vuotias.

    • ...............

      Kyllä sitä itsekseenkin metsässä pärjää, ja paljon todennäköisempää on että sitä joutuu pahoinpidellyksi kaupungin keskustassa eikä suinkaan metsässä! Oikeastaan metsä on hyvinkin turvallinen paikka :)

      Katsot vaan huolellisesti lähtiessäsi että kaikki tarpeellinen on mukana (vain ja ainoastaan tarpeellinen eikä mitään turhaa!), suunnittelet reitin etukäteen, mietit missä yövyt ja tutkit kartalta sopivan paikan (laavukin menee mukavasti kevät-kesä-alkusyksy aikana). Jätät jollekkin kaverille reittisuunnitelman ja arvioidun ajan koska sinut pitäisi tavoittaa ja joku deadline siihen että tietää huolestua jos sinusta ei mitään kuulu.

      Pari kertaa yritin vetää miesseuraa mukanani ja kyllästyin kuuntelemaan sitä "mun on nälkä, jano, vilu, pissahätä, joko mennään...??" -kitinää. Viimeisin tuttavuus ei osannut koota edes spriikeitintä... onneksi ei tullut käytyä kuin päiväretkellä! Tein periaatepäätöksen etten enää raahaa ketään perässävedettävää mukanani! Retkiseura täytyisi olla luotettava, osata itsekkin tehdä edes nuotio ja omata jonkinlaista kokemusta retkeilystä. Itsekseen voi määrätä haluamansa tahdin ja tauot, valita mieleisensä reitit ja yöpyä parhaaksi katsomassaan paikassa.

      • joujoo

        kyllä naurattasi (ja hävettäisi) olla naisen perässä vedättävänä, heh heh.


      • patiskoija
        joujoo kirjoitti:

        kyllä naurattasi (ja hävettäisi) olla naisen perässä vedättävänä, heh heh.

        iso rinkkainen tai reppuinen nainen. Kun olen 158cm pitkä, niin maa varani on matala ja alushousutkin on suo mudassa joka reisulla.
        Mukavempi kun joku asiasta innostunut nainen kantaisi minua repussaan, Samalla nauttisin virvokkeita ja antaisin kulkua nopeuttavia ohjeita.


      • petrihautala
        patiskoija kirjoitti:

        iso rinkkainen tai reppuinen nainen. Kun olen 158cm pitkä, niin maa varani on matala ja alushousutkin on suo mudassa joka reisulla.
        Mukavempi kun joku asiasta innostunut nainen kantaisi minua repussaan, Samalla nauttisin virvokkeita ja antaisin kulkua nopeuttavia ohjeita.

        seura on kivaa, mutta yksinkin luonnossa pärjää :)

        www.tuulenhuminaa.fi


      • tgtg
        petrihautala kirjoitti:

        seura on kivaa, mutta yksinkin luonnossa pärjää :)

        www.tuulenhuminaa.fi

        Mitä pienempi kooltaan on ihminen, sitä suurempi lienee todennäköisyys joutua pedon hyökkäyksen kohteeksi.


      • etetetet
        petrihautala kirjoitti:

        seura on kivaa, mutta yksinkin luonnossa pärjää :)

        www.tuulenhuminaa.fi

        löytyi blogistasi, jumitin niissä juuri pitkän aikaa. Harrastan (nainen 46v.) itsekin retkeilyä ja luonnossa liikkumista. Enimmäkseen yksin. Ja mainiosti olen pärjännyt, milloin pohjosen selkosilla ja useimmiten kuitenkin lähiluonnossa. Välillä matka on 20 km välillä pari kilometriä, riippuu siitä kuinka paljon taivasteltavaa reitiltä löytyy. Välillä olen saanut seuraa miehestäni, joka onneksi on samanlainen luonnon ihmettelijä, joten etenemisvauhti on sama. Mökillä aikaavievin harrastus onkin luonnon seuraaminen.

        Joten rohkeasti vaan metsään nainen tai mies!

        Ja lisää retkijuttua tuulenhuminaan, niitä oli mukava lueskella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7121
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5118
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe