Osaiskohan joku auttaa?(koneen formatointi)

Eli jos koneen formatoi, niin mitä tapahtuu kaikille sim-perheille yms.? Olen pelannut simsiä ihan alusta saakka mutta vieläkään toi asia ei ole selvinnyt mulle. Saako niitä perheitä siis mihinkään talletettua ja laitettua taas uudestaan peliin sen uudelleenasentamisen jälkeen?
3182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos kone formatoidaan eli alustetaan kaikki siis aivan kaikki tiedot hävitetään. Itseasiassa jos ihan tarkkoja ollaan ei itse konetta formatisoida vaan kovalevy josta poistuu kaikki niin hyvät kuin pahat tiedostot. Eli kaikki ohjelmat ja myös sims pelin asennukset ja tallennukset katoaa. Pelisi saat tallennettua kopioimalla kansion Omat tiedostot -> EA games esim. muistitikulle taikka ulkoiselle kovalevylle tms. Et kerro miksi konetta formatoidaan, mutta ehkä ettei tule ongelmia "puhtaaseen" koneeseen kannattaa kyseinen kansio eheyttää tarkoin ja tarkistaa viruksista ja haittaohjelmista koneessa olevilla ohjelmilla. Toivottavasti auttoi

Äänestä

Onko kyseessä SIMS2?

Toimi näin:
Mene omat tiedostot/EA games/SIMS2 ja poista sieltä lopusta cache-tiedostot (Accessory ja Groups) seka Cigen ja mikäs se neljäs nyt olikaan... no joka tapauksessa niitä ei kannata kopioida, koska peli tekee aina uudet.

Kannattaa myöskin siivota esim talovarastosta pois sellaiset turhat tontit, joita ei enää tarvitse. Itekkin muuten siivosin omasta talo- ja tonttivarastosta poies sellasia, joita oon alkanu inhota, ja peli alkoi toimia vähän paremmin. Elikkä se pelikin siis inhosi niitä, heh-heh-hee

Sitten seuraava vaihe on, että pakkaat rarrilla tuon koko SIMS2 kansion ja siirrät sitten sen pakatun tiedoston muistitikulle. Vaihtoehtoisesti poltat sen dvd:lle. Jos on kauheesti Downloads-kansiossa kamaa, niin sitten se kannatta ensin irrottaa ja tehdä erikseen omaksi rarrikseen. Itellä on ladattuja noin 4,3 gigaa.

Juups sitten sulla on varmuuskopioituna pelitilanne koneen ulkopuolella ja voit huoletta tyhjätä kovalevyn. Peli asennetaan sitten uudelleen ja sen jälkeen puretaan ne rarrit takaisin paikoilleen. Valmista tuli.
Huzzaa!

En oo varma, mutta eiköhän kolmosessa toimita suurin piirtein samoin.

Äänestä
  • Joo siis sims 2 on kyseessä, unohdin mainita ja tiedän että siis asema formatoidaan. Tässä tapauksessa c-asema, johon peli on siis itse asentanut tiettyjä tiedostoja vaikka muuten olen tallettanut pelit toiselle asemalle. Toivotaan että onnistun eikä kaikki perheitä tarvitse poistaa!:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vaan kirjoitti:

Eli jos koneen formatoi, niin mitä tapahtuu kaikille sim-perheille yms.? Olen pelannut simsiä ihan alusta saakka mutta vieläkään toi asia ei ole selvinnyt mulle. Saako niitä perheitä siis mihinkään talletettua ja laitettua taas uudestaan peliin sen uudelleenasentamisen jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu