Eli tämmöinen olisi kysymys..
Meillä vm.99 Micra 1.3 gx joka puhaltaa ilmaa todella heikosti.
Vaikka puhallus täysillä niin juuri ja juuri tuntee pienen henkäyksen kädellä kun kokeilee ihan sama että onko kyseessä kesä tai talvi.
Mitä tälle kyseiselle asialle voisi tehdä????
Talvella voi olla hirveää päästä liikenteeseen kun lasit eivät sula/pysy auki!
pelkääjän puoleiseen jalkatilaan sateella kerääntyy vettä.
olisi hienoa saada neuvoja mitä näille voisi tehdä?
Harmaita hiuksia kertyy ja tuskan hiki nousee pintaan ajatellessa tulevaa talvea!!
Huono puhallus...siis lasit huurussa/jäässä!
8
1214
Vastaukset
- PerusAsioitta
-Konepelti auki ja putsaa kaikki roskat mitä löydät
-Uusi raikasilma suodatin,en tiedä missä sun autossa sijaitsee,löytyy tieto varmaan ohjekirjasta.- hermoheikko
käsikirjaa siis.. ei tietoa onko raitisilma suodatinta ollenkaan
- eri nopeuksilla?
kokeile eri huhallinnopeuksia.
- frangrabba
katso nyt ensin sen puhaltajan sulake sitten ritilät auki siittä tuulilasin ulkopuolelta ja vaihdat suodattimen ja putsaa roskat pois ja kotelon ympälille vaikka siliconia niin vuotokin loppuu
- 1.3 GX
Omassa Micrassa ( vm.-00 ) vuoti myös vettä oikeaan etujalkatilaan. Etsin ja etsin vuotokohtaa. Lopulta luovutin ja kysyin ammattilaiselta. Nissan merkkihuollossa tiesivät, että tuulilasin asennustuen läpivienti saattaa vuotaa. Otin vielä kerran tuulilasin alareunassa olevat suojamuovit ja pyyhkijän varret irti ja irrotin sen oikeanpuoleisen ( aika lähellä ilmanottoaukkoa ) tuulilasin asennustuen ja tukin pellissä olevan reiän. Loppui vesivuoto.
- 1.3 GX
1.3 GX kirjoitti:
Omassa Micrassa ( vm.-00 ) vuoti myös vettä oikeaan etujalkatilaan. Etsin ja etsin vuotokohtaa. Lopulta luovutin ja kysyin ammattilaiselta. Nissan merkkihuollossa tiesivät, että tuulilasin asennustuen läpivienti saattaa vuotaa. Otin vielä kerran tuulilasin alareunassa olevat suojamuovit ja pyyhkijän varret irti ja irrotin sen oikeanpuoleisen ( aika lähellä ilmanottoaukkoa ) tuulilasin asennustuen ja tukin pellissä olevan reiän. Loppui vesivuoto.
Unohdin mainita, että raitisilmasuodatin omasta versiosta löytyi hansikaslokeron takaa. Hansikaslokeron kansi irti. Sen takana olevasta muovisesta kotelosta yksi kapea pystysuunnassa oleva muoviosa irti ( yhdellä ruuvilla kiinni ) sen jälkeen vielä yksi vaijeri irti kiinnityksestään ja suodatinpanos lähtee vetämällä pois. Purkaminen ja kokoaminen oli yllättävän helppoa.
- sisäkierto
jäänyt mahdollisesti jostain syystä päälle? Laitoin joskus sen epähuomiossa päälle (vaijerimalli) ja myöhemmin oli tuskaa kun oli fönarit huurussa eikä mikään auttanut. Sit vasta kun huomas tuon sisäkierron, ni alko huurre häipymään ja sukkelasti häipyikin. Sisäkierron ollessa päällä alkaa nukuttamaan huomattavan helposti.
Muita syitä:
- Raitisilmakanavat tukossa (jo mainittu)
- Lämmityskenno tukossa ulkopuolelta
- Lämmityskenno tukossa sisäpuolelta
- Tuulettajan puhaltimen moottorin kunto, onko siinä kaikki tehoasennot pelissä (0-1-2-3-4) vai pelkästään binääriä (0-1-1-1-1) - joukahaaaanen
Suunnittelu virhe eli ominaisuus.
Tästä oli juttua tekniikan maailmassa jossa totesivat yksiselitteisesti että 1.3 moottori ei tuota tarpeeksi tehoa jolla lasit pysyisivät auki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2091618Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1401384- 541133
- 721005
- 54995
- 106912
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva52903Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53860- 82830
- 31764