Söpö kuin mikä, paljon kiistelty; onko rotukoira vai ei. Mitä väliä?! Haluaisin sellaisen söpöläisen meille,lapsille hellittäväksi.Seuraa ja syliä riittäisi. Mistähän niitä saisi, osaako kukaan auttaa?
Bolonka zwetna
söpöläinen
8543
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
esim. rescuejärjestöjen sivuja. Siellä on paljon kotia tarvitsevia. Älä osta pentuasi pentutehtailijalta (mitä nämä rodun "tuottajat" jokseenkin väistämättä ovat). Koira ei myöskään ole lasten leikkikalu tai pehmolelu. Bolonkat ovat pieniä koiria joille voi tapaturman sattuessa käydä hyvin helposti huonosti. Pelkkä rodun/koiran söpöys ei saa koskaan olla peruste koiran ottamiselle.
Ehkä kannattaisi harkita ensin järjellä ja sitten vasta tunteella.
Koira on eläin, eikä pehmolelu. Pienet koirat tarvitsevat liikuntaa ja tekemistä siinä missä isotkin. Ja pieni koira vahingoittuu helposti, kun lapsi vaikka vahingossa tuuppaisee sitä.
Eihän sillä mitään väliä olekaan. Koira kuin koira. Keltaisesta pörssistä tai Apulasta kannattaa etsiä.
http://www.sey.fi/elainsuojelu/elainten_viikko/2005_pysayta_pentutehdas
Näitä löytyy apulasta ja keltaisesta pörssistä pilvin pimein. Rescuekoiristakin löytyy pentuja, sekarotuisia yleensä, mutta niillä ei lihoteta rahanahneiden trokarien lompakkoa. Monen koiraemon ja -pennun kärsimys loppuisi jos nämä "pörssi"kaupittelijat saataisiin lukkojen taakse (mieluummin sinne saunan taakse).
Ottakaa selvää, toimikaa eettisesti oikein ja ottakaa selvää asioista, niistä ikävistäkin totuuksista, joille on helppo ummistaa silmät, kun pentu on niin söpö.
Tuskinpa kukaan koiraa pehmoleluksi ottaa... Tarkoitin että hellyyttä ja aikaa on tarjolla, eikös koira niitäkin tarvitse, lemmikkieläin kun on?! Ja jos koiraa on ottamamassa, niin tottakai haluaa valita mieleisensä, vai miten selitätte eri rodut?! Minusta olisi paras olla vastaamatta, jos ei ole kysyjälle antaa tarvitsemaansa tietoa....
Ihan asiallisia vastauksiahan nämä näyttävät olevan. Kysyit että mistä niitä söpöjä bolonkoja saa ja eikös se käynyt selväksi.
Ehkäpä aloittajan olisi ollut syytä hieman tarkentaa koiran ottamisen motiveja kuin että se on vaan niin söpö? Ja kun lapsetkin tykkäis.
"Mutku mä haluuuunnn, mulla on oikeus, mulla pitää olla varaa valita ja ostaa mitä haluan ja sieltä mistä niitä vaan saa jne..." No, ehkä näin, niinhän se ihmiskunta porskuttaa. Pitäis miettiä koirankin kannalta tuota kauppatavarana olemista. Laput pois silmiltä.
Meinaakko muka kasvattajan myyvän koiriaan kenellekään tuollaisin aloittajan perustein?
Saksassa, Tsekissä ja Venäjällä ainakin rotukoirana, mutta ei ole vielä FCI:n hyväksymä rotu. Rotujärjestöt tekevät parhaillaan kovasti töitä rodun eteen jotta saataisiin hyväksytyksi. Hyviä kasvattajia löytyy varsinkin Saksasta, joilta saa myös koiran kunnolliset paperit. Älä missään tapauksessa osta "muka"bolonkaa, vaan käänny kasvattajan puoleen. Paljon löytyy sekarotuisia, joilla ei ole mitään tekemistä bolonka zwetnan kanssa ja paljon näköjään löytyy myös ihmisiä, jotka tarjoavat väärää tietoa. Aina kannattaa tutustua kasvattajaan ja koirien elinolosuhteisiin, kun hankkii koiran. Rodusta löytyy rotumääritelmä, johon myös kannattaa tutustua. Toivotan sinulle onnea hyvän koiran etsimisessä.