Tavarat järjestykseen!

Kaaoksen keskellä

Apuva! Kotona on kaaos jota olen jo pitkään halunnut järjestää, mutta laitan vain tavaroita laatikoihin jotka jäävät selvittelemättä. Sitten ihmettelen että missä sekin tavara on ja voi miten vaikeaa sitä on löytää! Asunto on pieni, enkä keräile koriste-esineitä vaan tavara on kaikenlaista käyttötavaraa mutta kun sitäkin on liikaa! Miten saan järjestyksen aikaan?

6

2008

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järkkääjä

      Hei!

      Tuo järjestyksen ylläpito on varmaan vähän luonne- ja arvostuskysymys. Käy kurikistamassa vinkkejä Kotivinkin sivuilta (Haulla kodin järjestely). Aiheesta on alettu järjestää kursseja esim. Helsingin työväenopistossa ja muutamia kodin järjestelyn ammattilaisiakin (muualla professional organizer) Suomesta löytyy (ainakin Tampereelta ). Itse mietin tavaraa ostaessani, onko se tarpeen ja mihin sen laitan. Kirpputorit ja kierrätyskeskukset ovat hyviä paikkoja päästä eroon turhista tavaroista. t.Järkkääjä

    • siistikotieileivänmurua

      Tai tavallinen kaappi, tavararat eri koreihin, vaatteet henkareihin, sukat ja alusvaatteet koriin, paperit laatikoihin. Muuta keinoa ei ole, kuin että tarpeettomat pois. Hankkiudun heti eroon, jos vaikka ostan uuden imurin, vanha heti pois. Kukaan ei osta, mutta ilmaiseksi joku vie, jos käy tuuri.
      Keitiiön kaapit voivat olla täynnä vaikka lasipurkkeja.

      • ap.

        Joo-o. Näinhän se on. Kyllähän minä nuo tiedän mutta kun se on niin vaikeaa saada järjestys pidettyä. :(


      • Siistikotieileivänmurua
        ap. kirjoitti:

        Joo-o. Näinhän se on. Kyllähän minä nuo tiedän mutta kun se on niin vaikeaa saada järjestys pidettyä. :(

        Kun asuimme maalla, yksi huone oli pelkästään tavaran säilytystä varten. Se hermostutti miestä, toisaalta hän ei löytänyt ratkaisua.
        Samalla kylällä asui romukauppias, jolla oli polut, joita pitkin käveltiin röykkiöiden keskellä.
        Kerrostaloasunnossa löytämistä helpottaa se, että usein käytettävät esineet ovat käsien korkeudella.


    • tavarakaaoskuriin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10589
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5090
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2291
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2098
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1996
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe