Mitä mieltä Matin neljän kuun ehtoollisesta ja Mervin sakoista? - Aika kova tuomio? -Ota kantaa!
Matille baagelsia, Merville sakot!
K 90
4223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suomen oikeuslaitoksen rangaistuslinja pahoinpitelyissä on aivan liian lievä, kuten nytkin nähtiin. Matti oli riehunut veitsen kanssa ja tuomion olisi tullut olla sen mukainen.
6. NUOREN TEKEMÄ PAHOINPITELY
Nuorisojoukko seisoskelee perjantai-iltana rautatieasemalla kaljaa juoden. Yksi porukan jäsenistä, 16-vuotias poika, pummaa ohikulkijalta tupakkaa. 28-vuotias mies ilmoittaa, ettei hänellä ole tupakkaa, jolloin 16-vuotias lyö häntä kaksi kertaa nyrkillä kasvoihin. Mies saa pari mustelmaa, ei muita vammoja.
Suomi: 30 päiväsakkoa
Ruotsi: Sosiaaliviranomaiset päättävät toimenpiteet
Norja: Ehdollinen vankeus 60 päivää
Tanska: 30 päivää vankeutta ja sakkoa 840 mk
Saksa: Yhdyskuntapalvelua
Hollanti: Sakko 1400 mk
Kanada: 12 kuukauden koeaika
7. AIKUISEN TEKEMÄ PAHOINPITELY
31-vuotias mies tönäisee vahingossa täydessä baarissa 26-vuotiasta miestä, jolloin tämän olutta läikkyy rinnuksille. 26-vuotias suuttuu tästä. Hän laskee lasinsa pöydälle ja lyö 32-vuotista kerran nyrkillä kasvoihin. Mieheltä alkaa vuotaa nenästä verta, ja myöhemmin osoittautuu, että hänen nenänsä on murtunut.
Suomi: 50 päiväsakkoa
Ruotsi: Vankeutta 2 kk
Norja: Vankeutta 90 päivää
Tanska: Vankeutta 40 päivää
Saksa: 90-120 päiväsakkoa (3-4 kuukauden nettopalkka)
Hollanti: Vankeutta 1 kk, muunnetaan yhdyskuntapalveluksi
Kanada: Vankeutta 30 päivää
Lähde: http://www.mtv3.fi/rangaistukset/index.shtml?70141
Suomi - tulee kuonoon. Menee tekeen ilmoitusta. Poliisi ei ota vastaan. Syylliselle ei yhtään mitään vaikka todistajia olisi ollut.
eihän Matti päivääkään vankilassa istu,kun ei ehdotonta vankeutta saanut!