Pois työkkärin kirjoilta?

Mietin sellaista asiaa, että jos haluan jäädä pois työkkärin kirjoilta niin voinko vain ilmoittaa työkkäriin, että en jatka työnhakijana?
Tarvitseeko sinne esittää joku syy ja onko siitä mitään seuraamuksia minulle? Ymmärrän, että en saa työttömyyskorvausta.
Tuntuu välillä niin ärsyttävälle kun aina pakotetaan johonkin kouluun, kurssille tai 8e harjoitteluun.
Voinko siis vain mennä työkkäriin ja ilmoittaa että tästä päivästä lähtien en jatka enää työnhakijana työkkärin kirjoilla ja en nosta päivärahaa? Onko joku tehnyt näin?
Entäpäs jos vuoden päästä menen työkkärin kirjoille uudestaan? Vaikuttaako se sitten tuleviin päivärahoihin?
Minulla on pieniä säästöjä joilla nyt eläisin eli en ihan tyhjän päälle jää. Ja molin sivuja osaan selata ihan kotoa käsin ja etsiä itse aktiivisesti niitä.

Kiitos asiallisista vastauksista.
394708
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

työkkärin kirjoissa olemiseen. Ei tarvitse antaa syytä Minullekin on monta kertaa käynyt niin että olen unohtanut ilmoittautua ja silloin työkkäristä on heti mennyt lausunto maksajalle ettei ole oikeus korvauksiin. Ongelmaa tulee silloin jos tarvitset tukia yhteiskunnalta ainakin sossu edellyttää että otat muilta paikoilta saatavasi ennenkuin tulet niiden putiikkiin Asuntotuesta en tiedä tarvitseeko sitä varten ottaa ulos työttömyyskorvaukset. Sitten on vielä se vaara että voidaan määrätä ensimmäisen kerran työmarkkinoille tulevan karenssin uudestaan (luulen että tämä tapahtuu jos on yli 4 kk poissa työmarkkinoista ilman syytä)

Äänestä

jota leikattaisiin vähintään 20%, melko varmasti sinua yritettäisiin savustaa takaisin työnhakijaksi ajoittaisella tai jatkuvalla 40% leikkauksella.

Lisäksi sinua kiusattaisiin "kadottamalla" toimeentulotukihakemuksiasi jotta olisit tyhjän päällä mahdollisen vuokran/yhtiövastikkeenmaksupäivinä.

Voisit ilmoittautua takaisin työnhakijaksi milloin vain, mutta sinulla olisi 5 kuukauden rangaistustyössäoloehto, ts. 5 kuukautta orjatyötä tai kuttaperkakurssitusta/orjatyötä.

Jos kuitenkin päätät lopettaa työnhaun, MUISTA TYHJENTÄÄ PANKKITILISI, sillä Suomessa köyhällä ei saa olla säästöjä tai omaisuutta.

Jos omistat esim. moottoriajoneuvon, MAKSA VAKUUTUKSET KÄTEISELLÄ, ettei sosiaalivirasto saa vihiä siitä, sillä ajoneuvot tulkitaan helposti rahaksi muutettavaksi omaisuudeksi, johon sinulla ei ole oikeutta.
Polkupyörän ilmeisesti saa omistaa, mutta kannattaa pelata varman päälle ja salata sen olemassaolo.

Jos sinulla on satunnaistuloja, vaikka vapaapalokunnan lähtömaksu, PYYDÄ SE KÄTEISENÄ, sillä voit joutua järjettömään myllytykseen tuollaisten mitättömien sivuseikkojen takia.

Äänestä
  • ''Voisit ilmoittautua takaisin työnhakijaksi milloin vain, mutta sinulla olisi 5 kuukauden rangaistustyössäoloehto, ts. 5 kuukautta orjatyötä tai kuttaperkakurssitusta/orjatyötä.''

    Mistähän tuon tempaisit? Ei tuo pidä paikkaansa. Ei työkkäriin ilmoittautumatta jättämisestä voida rangaista.

    Äänestä

  • Eräs suomalainen vähemmistöryhmä ei omista autojaan vaan ovat ostaneet ne velaksi, joten kun ei omista kallista autoa itse, välttyy auton pakkomyynniltä. Autoon on ainoastaan käyttölupa.

    Jos vaikkapa 30000 e ostohintaista autolainaan lyhentää 100 e kuukaudessa, niin aikaa menee ennen kuin omistaa auton.

    Äänestä

Miksi menisit eroamaan työkkäristä, kyllä ne sitten aikanaan antavat karenssia ja sitten lopulta katsovat itse, että et ole työmarkkoinoiden käytettävissä ja näin erottavat sinut sitten itse työkkärin. kirjoilta.

Itse työkkärin kirjoilta eroaminen voi olla tyhmää, koska jos järjestelmä vaikka muutuisi tälläiseksi oikeusvaltion periaateet kestäväksi, jolloin pelkkä ilmoittautuminen työvoimatoimistoon riittää työttömyyskorvauksien maksamiseen eikä muita velvoitteita ole. Takaisin pääsy järjestelmään voi olla silloin vaikeaa itse eronneilta.

Todellisuudessa ole aitiopaikalla katsomassa millaisia "temppuja ja kiristystä " virkamiehet käyttävät. Eikä se nyt ole niin hirveän rasittavaa käydä työkkärissä 3kk välein, puolituntia kerrallaan. Varsinkin kuin olet itse tehnyt asian selväksi itsellesi , että et tule suostunmaan mihinkään kyykytykseen. Säilytät silloin mielenmalttisi ja voit jäätävän kylmasti vittuilla natseille päin naamaa ja aina kuin lähtee virkailijan luolta kotiin on hyvä mieli ja oikein odottaa milloin pääsee seuraavaksi käymään. Tosin tämä aiheuttaa tämän, että
kerrat harvenevat ja palaverit lyhenevät . Minäkään en enää pääse kuin ilmoittautumaan tiskille, siinä ei kerkiä paljoa vaihtaa kuulumisia, vuoteen en ole päässyt tiimipalveriin muiden tiimini jäsenten kanssa . Eli työkkärin hinttarin ja fattahuoran kanssa,

Jostain kumman syystä eivät ole eroittaneen minua vielä oikein uteliasuudella odotan milloin. Tänäänkin olisi kiva käydä työkkärissä, mutta kuin ei ole mitään aikaa niin varmaan soittaisivat poliisit paikalle.

Äänestä
  • ''Miksi menisit eroamaan työkkäristä, kyllä ne sitten aikanaan antavat karenssia ja sitten lopulta katsovat itse, että et ole työmarkkoinoiden käytettävissä ja näin erottavat sinut sitten itse työkkärin. kirjoilta.''

    Mitä ihmettä tuolla tarkoitat? Eihän tuossa ole päätä, ei häntää.

    ''Jostain kumman syystä eivät ole eroittaneen minua vielä oikein uteliasuudella odotan milloin. Tänäänkin olisi kiva käydä työkkärissä, mutta kuin ei ole mitään aikaa niin varmaan soittaisivat poliisit paikalle''

    Eikä tuossakaan ole mitään järkeä.

    Äänestä

  • ^^^^^^^ kirjoitti:

    ''Miksi menisit eroamaan työkkäristä, kyllä ne sitten aikanaan antavat karenssia ja sitten lopulta katsovat itse, että et ole työmarkkoinoiden käytettävissä ja näin erottavat sinut sitten itse työkkärin. kirjoilta.''

    Mitä ihmettä tuolla tarkoitat? Eihän tuossa ole päätä, ei häntää.

    ''Jostain kumman syystä eivät ole eroittaneen minua vielä oikein uteliasuudella odotan milloin. Tänäänkin olisi kiva käydä työkkärissä, mutta kuin ei ole mitään aikaa niin varmaan soittaisivat poliisit paikalle''

    Eikä tuossakaan ole mitään järkeä.

    että kannattaa odottaa, että virkailija tekee päätöksen, että et ole aktiivinen työnhakija. Tällöin potkaisevat pois työkkärin kirjoilta. Itse ei kannata mennä eroamaan ei varsinkaa kirjoitella mitään lappuja vaan sanoa etsivänsä töitä joka päivä.

    Tarkoitan sitä , että itselleni työkkärissä käynti ei ole sen kummallisempi tapahtuma kuin kaupassa käynti.
    Jos siellä joku alkaa samalla tavalla vittulemaan niin tietysti annan samalla tavalla takaisin. Eli suhtaudun virkailijoihin samalla tavalla kuin suhtaudun vaikka sinuun jos kävelet kadulla vastaan. Jos siinä sitten vaikka ala tivaamaan minulta miksi en ole töissä tai jotain muuta yhtä typerää. Tietysti sanon sinulle mitä se sinulle kuuluu mitä minä teen tai olen tekemättä.

    Ei virkailijoilla ole sen suurenpaa valtaa sinuun kuin itse niille annat.

    Äänestä

''Tarvitseeko sinne esittää joku syy ja onko siitä mitään seuraamuksia minulle?''

Ei. Ei työkkärille kuulu, mikset ole siellä työnhakijana. Jos yrittävät udella, niin sanot vain, että se on yksityisasiasi.

Helpoimmalla pääset, kun vain jätät ilmoittautumatta. Työkkäristä sitten tulee aikanaan papru, että työnhakusi on katkaistu, koska sitä ei ole uusittu. Tuolla paperille voit sitten tehdä mitä vain. WC-paperiksi se on kyllä hiukan kovaa.

''Entäpäs jos vuoden päästä menen työkkärin kirjoille uudestaan? Vaikuttaako se sitten tuleviin päivärahoihin?''

Vaikuttaa.

Jos työkkärin kirjoilta poissaolo jatkuu paljon yli 4 kk:n, niin takaisin työkkärin kirjoille pääsee vasta 2 kk:n karenssin jälkeen.

Jos työkkärin kirjoilta on poissa väh. 6 kk, menettää oikeuden päivärahaan. Ts. päivärahaan oikeuttava työssäoloehto on hankittava uudelleen.

Siis n. 4 kk voit olla pois ilman seurauksia.

Voisin kaivella lainkohdat, vaan kun ei näköjään Finlexiin pääse. Jos niitä haluat, laita pyyntö, niin kaivelen sitten, kun Finlex taas toimii.

Äänestä
  • eroamaan työkkäristä. Pidä vain kiinni perustuslaillisesta oikeudestasi valita itse oma työpaikkasi. Tämä ilmoittautuminen on niin pieni vaiva loppujen lopuksi.

    Äänestä

  • -40%ttt + r7 kirjoitti:

    eroamaan työkkäristä. Pidä vain kiinni perustuslaillisesta oikeudestasi valita itse oma työpaikkasi. Tämä ilmoittautuminen on niin pieni vaiva loppujen lopuksi.

    Se on vain niin, että jos on työkkärin kirjoilla ja lähtee pitämään kiinni oikeudestaan valita oma työpaikkansa, sitä on päivärahansaaja äkkiä ensin karenssissa ja sen jälkeen paukahtaa rangaistustyössäoloehto.

    Käsittääkseni aloittaja haluaa olla erossa työkkärin höykytyksiltä ja sen kyllä ymmärrän.

    Äänestä

  • '''''''''''''' kirjoitti:

    Se on vain niin, että jos on työkkärin kirjoilla ja lähtee pitämään kiinni oikeudestaan valita oma työpaikkansa, sitä on päivärahansaaja äkkiä ensin karenssissa ja sen jälkeen paukahtaa rangaistustyössäoloehto.

    Käsittääkseni aloittaja haluaa olla erossa työkkärin höykytyksiltä ja sen kyllä ymmärrän.

    Mutta samalla hetkellä kuin itse päätät olla alistumatta mihinkään höykytykseen, poistuu se höykytys samalla sekunnilla. Sitten vai saat karenssin ja sinun TTT lasketaan jos laskataan, joka tapauksessa kyykytys loppuu kuin et enää mene kyykyyn vaan jäät seisomaan. Voin taata, että olo on loistava joka kerran kuin tulee työkkäristä ilmoittautumasta. Se on erittäin opettavaista katsella virkailijoiden työtä tiskin toiselta puolelta, kuin on tavallaan ulkopuolinen. Siinä oppii paljon ihmisestä ja yhteiskunnasta. Tälläisiä ilmoittautumisia ei kannata jättää väliin ellei ole thaimaassa pitkällä lomalla. Ja sen jälkeen heti takaisin ilmoittautumaan.

    Äänestä

  • -40ttt + r7 kirjoitti:

    Mutta samalla hetkellä kuin itse päätät olla alistumatta mihinkään höykytykseen, poistuu se höykytys samalla sekunnilla. Sitten vai saat karenssin ja sinun TTT lasketaan jos laskataan, joka tapauksessa kyykytys loppuu kuin et enää mene kyykyyn vaan jäät seisomaan. Voin taata, että olo on loistava joka kerran kuin tulee työkkäristä ilmoittautumasta. Se on erittäin opettavaista katsella virkailijoiden työtä tiskin toiselta puolelta, kuin on tavallaan ulkopuolinen. Siinä oppii paljon ihmisestä ja yhteiskunnasta. Tälläisiä ilmoittautumisia ei kannata jättää väliin ellei ole thaimaassa pitkällä lomalla. Ja sen jälkeen heti takaisin ilmoittautumaan.

    kaipailen näille palstoille - toisin kirjoittaen tarinoita siitä, miten vaikkapa pääkaupunkiseudulla yksin vuokralla asuva selviytyy 60-prosenttisen toimeentulotuen turvin. Oletetaan, että jumpittelijalla ei joko ole lainkaan ystäviä tai hänen ystävänsä ovat samantyyppisessa talousahdingossa kuin jumpittelijammekin. Jumpittelija ei ole kätevä eikä luontoihminen, joten esimerkiksi sieni- ja marjasato jää häneltä hyödyntämättä.
    Vaikka jumpittelen itsekin, niin kavahdan sitä, että tulot romahtavat ja harkinnanvaraistuvat entisestään. Pelkään, että sosiaalityöntekijä saattaa katsoa tuloiksi tai varsinkin omaisuudeksi varoja, jotka tosiasiallisesti eivät ole käytettävissäni ainakaan enää/vielä. Joitain tositteita voi myös olla työlästä ja aikavaa, kenties suhteellisen kallistakin hankkia. En tiedä, antaisiko sosiaalityöntekijä jumpittelijan pitää ansiotuloistaan edes sitä (muistaakseni) 20 prosenttia, joka voidaan jättää ottamatta huomioon toimeentulotuen määrää laskettaessa...Kaikki harrastus- yms. harkinnanvaraiset ja kannustavaksi mielletyt rahat voi työmarkkinasanktion takia toimeentulotukiasiakkaaksi päätynyt henkilö kai suoraan unohtaa.
    Edellä kirjoitin, mitä pelkään. Mutta mikä toteutuu?

    Äänestä

  • old_profile_41317 kirjoitti:

    kaipailen näille palstoille - toisin kirjoittaen tarinoita siitä, miten vaikkapa pääkaupunkiseudulla yksin vuokralla asuva selviytyy 60-prosenttisen toimeentulotuen turvin. Oletetaan, että jumpittelijalla ei joko ole lainkaan ystäviä tai hänen ystävänsä ovat samantyyppisessa talousahdingossa kuin jumpittelijammekin. Jumpittelija ei ole kätevä eikä luontoihminen, joten esimerkiksi sieni- ja marjasato jää häneltä hyödyntämättä.
    Vaikka jumpittelen itsekin, niin kavahdan sitä, että tulot romahtavat ja harkinnanvaraistuvat entisestään. Pelkään, että sosiaalityöntekijä saattaa katsoa tuloiksi tai varsinkin omaisuudeksi varoja, jotka tosiasiallisesti eivät ole käytettävissäni ainakaan enää/vielä. Joitain tositteita voi myös olla työlästä ja aikavaa, kenties suhteellisen kallistakin hankkia. En tiedä, antaisiko sosiaalityöntekijä jumpittelijan pitää ansiotuloistaan edes sitä (muistaakseni) 20 prosenttia, joka voidaan jättää ottamatta huomioon toimeentulotuen määrää laskettaessa...Kaikki harrastus- yms. harkinnanvaraiset ja kannustavaksi mielletyt rahat voi työmarkkinasanktion takia toimeentulotukiasiakkaaksi päätynyt henkilö kai suoraan unohtaa.
    Edellä kirjoitin, mitä pelkään. Mutta mikä toteutuu?

    Miten olisi hyvä käyttäytyä työvoimatoimistossa,että karenssia ei tule?Mikä olisi paras mahdollinen tyyli?Pystyykö karenssia laittamaan jos ei ole hakenut yhteishaussa?

    Äänestä

  • Karenssin välttäjä kirjoitti:

    Miten olisi hyvä käyttäytyä työvoimatoimistossa,että karenssia ei tule?Mikä olisi paras mahdollinen tyyli?Pystyykö karenssia laittamaan jos ei ole hakenut yhteishaussa?

    ''Pystyykö karenssia laittamaan jos ei ole hakenut yhteishaussa?''

    Jos olet alle 25-v ja ammattikouluttamaton eikä sinulla täyty päivärahaan oikeuttava työssäoloehto, niin jos et ole hakenut yhteishaussa, et selviä karenssilla, vaan paukahtaa 5 kk:n rangaistustyössäoloehto, joka on karenssia hankalampi juttu. Ei siinä mikäänlainen 'käyttäytyminen' pelasta.

    Sen sijaan, jos olet väh. 25 v tai olet ammattikoulutettu tai saat päivärahaa, niin sinulla ei ole kouluttautumispakkoa (ei koske työkkärin koulutuksia) eikä näin ollen myöskään yhteishaussa hakupakkoa.

    Äänestä

  • old_profile_41317 kirjoitti:

    kaipailen näille palstoille - toisin kirjoittaen tarinoita siitä, miten vaikkapa pääkaupunkiseudulla yksin vuokralla asuva selviytyy 60-prosenttisen toimeentulotuen turvin. Oletetaan, että jumpittelijalla ei joko ole lainkaan ystäviä tai hänen ystävänsä ovat samantyyppisessa talousahdingossa kuin jumpittelijammekin. Jumpittelija ei ole kätevä eikä luontoihminen, joten esimerkiksi sieni- ja marjasato jää häneltä hyödyntämättä.
    Vaikka jumpittelen itsekin, niin kavahdan sitä, että tulot romahtavat ja harkinnanvaraistuvat entisestään. Pelkään, että sosiaalityöntekijä saattaa katsoa tuloiksi tai varsinkin omaisuudeksi varoja, jotka tosiasiallisesti eivät ole käytettävissäni ainakaan enää/vielä. Joitain tositteita voi myös olla työlästä ja aikavaa, kenties suhteellisen kallistakin hankkia. En tiedä, antaisiko sosiaalityöntekijä jumpittelijan pitää ansiotuloistaan edes sitä (muistaakseni) 20 prosenttia, joka voidaan jättää ottamatta huomioon toimeentulotuen määrää laskettaessa...Kaikki harrastus- yms. harkinnanvaraiset ja kannustavaksi mielletyt rahat voi työmarkkinasanktion takia toimeentulotukiasiakkaaksi päätynyt henkilö kai suoraan unohtaa.
    Edellä kirjoitin, mitä pelkään. Mutta mikä toteutuu?

    kovassa ytimessä oleville. Leipäjonot sieltä saa ruokaa ilmaiseksi. Vaatii sitkeyttä, ja kannattakin pakoittaa itsensä niihin vaikka tuntuisi kuinka ... kyllä se sitten alkaa luonnistua kuin on ensi käynyt 5-10 kertaa. Alku tietysti hankalaa eikä millään viitsisi. Sieltä saa kyllä sitten puskaradio tietoa kun on käynyt vähän aikaa.

    Sitten työttömien ja köyhien ruokailua järjestetään ympäri kaupunkia. 1-2 euroa lämminateria. Esim. Vuosaaren työttömillä on oma ruokailupiste jossa saa eurolla hyvää ruokaa ja päälle tuoretta pullaa ja kahvia 20 sen.kappale. Aivan sammalainen meno kuin missä tahansa ruokalassa. Taitaa kyllä edellyttää jäsenyyttä minulta kyllä kukaan ei ole kysellyt mitään.

    Kirkon Diakonilta saa helposti 20 euron edestä ruokaa siis kaupasta haetaan diakonin kanssa yhdessä tai sitte diakonin laskuun kuin luottamus ´lisääntyy . Tämä sitten kuin olet -40% luonnollisesti diakoni päätää itse tästä avusta mutta luulen, että keneltäkään ei evätä tätäkään apua.

    Mahdollisuudet lisääntyvät ja saat katutietoa kuin käyt näissä paikoissa nyt aluksi, etkä kysele mitään vaan pidät korvasi auki.

    Ratikat junat ja metro ovat ilmaisia. Näytät vaikka ttt-päätöksesi tarkastajalle niin kirjottavat kyllä lapun, mutta juttu jää siihen. Tietysti aluksi voi vähän jännittää mutta kahdella eurolla saa lämpimän aterian. Tosin tämä voi johtaa luovaan ajatteluun myös kaupassa. Näpistyksestä' saatavat poliisin kirjoittamat sakot eivät enää mene muuntorangaistukseen vaan asia jää siihen tai tietysti menee ulosottoon, mutta melkovarmasti luottotiedot menee muutenkin. Eli muistaakseni 100 euroa on se näpistyksen ja varkauden raja. Mutta tämä ei varmaankaa kiinosta tässä vaiheessa. Myymälä varkaudet ovat olleet voimakkaassa kasvussa.

    Tällä kyllä pääsee alkuun. Eli ei kannata suostua mihinkään kyykytys toimenpiteisiin ei se -40% loppujen lopuksi merkitse mitään, pakoittaa kyllä toimimaan. Todellisuudessa pärjäät paremmin kuin työkkkärin huuhaa kursseilla

    Äänestä

  • vnjAVGDS kirjoitti:

    kovassa ytimessä oleville. Leipäjonot sieltä saa ruokaa ilmaiseksi. Vaatii sitkeyttä, ja kannattakin pakoittaa itsensä niihin vaikka tuntuisi kuinka ... kyllä se sitten alkaa luonnistua kuin on ensi käynyt 5-10 kertaa. Alku tietysti hankalaa eikä millään viitsisi. Sieltä saa kyllä sitten puskaradio tietoa kun on käynyt vähän aikaa.

    Sitten työttömien ja köyhien ruokailua järjestetään ympäri kaupunkia. 1-2 euroa lämminateria. Esim. Vuosaaren työttömillä on oma ruokailupiste jossa saa eurolla hyvää ruokaa ja päälle tuoretta pullaa ja kahvia 20 sen.kappale. Aivan sammalainen meno kuin missä tahansa ruokalassa. Taitaa kyllä edellyttää jäsenyyttä minulta kyllä kukaan ei ole kysellyt mitään.

    Kirkon Diakonilta saa helposti 20 euron edestä ruokaa siis kaupasta haetaan diakonin kanssa yhdessä tai sitte diakonin laskuun kuin luottamus ´lisääntyy . Tämä sitten kuin olet -40% luonnollisesti diakoni päätää itse tästä avusta mutta luulen, että keneltäkään ei evätä tätäkään apua.

    Mahdollisuudet lisääntyvät ja saat katutietoa kuin käyt näissä paikoissa nyt aluksi, etkä kysele mitään vaan pidät korvasi auki.

    Ratikat junat ja metro ovat ilmaisia. Näytät vaikka ttt-päätöksesi tarkastajalle niin kirjottavat kyllä lapun, mutta juttu jää siihen. Tietysti aluksi voi vähän jännittää mutta kahdella eurolla saa lämpimän aterian. Tosin tämä voi johtaa luovaan ajatteluun myös kaupassa. Näpistyksestä' saatavat poliisin kirjoittamat sakot eivät enää mene muuntorangaistukseen vaan asia jää siihen tai tietysti menee ulosottoon, mutta melkovarmasti luottotiedot menee muutenkin. Eli muistaakseni 100 euroa on se näpistyksen ja varkauden raja. Mutta tämä ei varmaankaa kiinosta tässä vaiheessa. Myymälä varkaudet ovat olleet voimakkaassa kasvussa.

    Tällä kyllä pääsee alkuun. Eli ei kannata suostua mihinkään kyykytys toimenpiteisiin ei se -40% loppujen lopuksi merkitse mitään, pakoittaa kyllä toimimaan. Todellisuudessa pärjäät paremmin kuin työkkkärin huuhaa kursseilla

    "Tällä kyllä pääsee alkuun. Eli ei kannata suostua mihinkään kyykytys toimenpiteisiin ei se -40% loppujen lopuksi merkitse mitään, pakoittaa kyllä toimimaan. Todellisuudessa pärjäät paremmin kuin työkkkärin huuhaa kursseilla"

    Itse olen tullut joskus elämässäni todella pienellä summalla toimeen. Vuokran jälkeen rahaa jäi noin 100€ koko kuukauden ruokaan. Tosin selvyityminen edellytti leipäjonossa käymistä, pullojen keräilyä viikonloppuisin jos tiesi oikeat paikat helposti sai 30euron edestä pulloja muutamassa tunnissa. 30€ taas osti sen määrän jauhoja, hiivaa, ruokaöljyä, suolaa ja sokeria, että siitä leipoi 3-4 kuukauden leivät ja sämpylät kun leipoi itse. Sai joka päivä tuoretta ja lämmintä leipää.

    Parturi rahat säästin sillä, että lainasin hiustenleikkuukonetta ja opetteli itse leikkaamaan hiuksensa peilin avulla siistiksi ja lyhyeksi.

    Loppujen lopuksi ihminen selivää aika monesta asiasta kun vain päättää selvitä ja on valmis toimimaan ja tekemään sen mitä selviytyminen vaatii. Alku on hankalaa, mutta kyllä sitä pärjää kun kovettaa itsensä ja muistaa, että vaikka muut ihmiset katsoisivat sinua alaspäin lopulta se olet vain ja ainoastaan sinä itse joka päättää annatko muiden muka omasta mielestään parempien ihmisten vaikuttaa itseesi.

    Äänestä

  • old_profile_41317 kirjoitti:

    kaipailen näille palstoille - toisin kirjoittaen tarinoita siitä, miten vaikkapa pääkaupunkiseudulla yksin vuokralla asuva selviytyy 60-prosenttisen toimeentulotuen turvin. Oletetaan, että jumpittelijalla ei joko ole lainkaan ystäviä tai hänen ystävänsä ovat samantyyppisessa talousahdingossa kuin jumpittelijammekin. Jumpittelija ei ole kätevä eikä luontoihminen, joten esimerkiksi sieni- ja marjasato jää häneltä hyödyntämättä.
    Vaikka jumpittelen itsekin, niin kavahdan sitä, että tulot romahtavat ja harkinnanvaraistuvat entisestään. Pelkään, että sosiaalityöntekijä saattaa katsoa tuloiksi tai varsinkin omaisuudeksi varoja, jotka tosiasiallisesti eivät ole käytettävissäni ainakaan enää/vielä. Joitain tositteita voi myös olla työlästä ja aikavaa, kenties suhteellisen kallistakin hankkia. En tiedä, antaisiko sosiaalityöntekijä jumpittelijan pitää ansiotuloistaan edes sitä (muistaakseni) 20 prosenttia, joka voidaan jättää ottamatta huomioon toimeentulotuen määrää laskettaessa...Kaikki harrastus- yms. harkinnanvaraiset ja kannustavaksi mielletyt rahat voi työmarkkinasanktion takia toimeentulotukiasiakkaaksi päätynyt henkilö kai suoraan unohtaa.
    Edellä kirjoitin, mitä pelkään. Mutta mikä toteutuu?

    Itseteen joitakin keikkoja kuukaudessa viime kuussa tulotolivat noin 600 euroa mutta se oli tavallista enemmän. Usein vain noin 200-300 euroa tämän lisäksi pullojen keruuta, marjastusta, sienestystä dyykkausta ym. Lisäksi saan kylläkin vähän sovellettua työkkärirahaa mutta olen miettinyt että jättäytyisin sieltä pois. Tosin ei ole kylläkään tullut yhtään kurssi-, työ- tai muuta osoitusta varmaan kymmeneen vuoteen. Ilmeisesti mun pienet duunit riittävät pitämään minut työllisenä.

    Äänestä

  • wtetwewet kirjoitti:

    "Tällä kyllä pääsee alkuun. Eli ei kannata suostua mihinkään kyykytys toimenpiteisiin ei se -40% loppujen lopuksi merkitse mitään, pakoittaa kyllä toimimaan. Todellisuudessa pärjäät paremmin kuin työkkkärin huuhaa kursseilla"

    Itse olen tullut joskus elämässäni todella pienellä summalla toimeen. Vuokran jälkeen rahaa jäi noin 100€ koko kuukauden ruokaan. Tosin selvyityminen edellytti leipäjonossa käymistä, pullojen keräilyä viikonloppuisin jos tiesi oikeat paikat helposti sai 30euron edestä pulloja muutamassa tunnissa. 30€ taas osti sen määrän jauhoja, hiivaa, ruokaöljyä, suolaa ja sokeria, että siitä leipoi 3-4 kuukauden leivät ja sämpylät kun leipoi itse. Sai joka päivä tuoretta ja lämmintä leipää.

    Parturi rahat säästin sillä, että lainasin hiustenleikkuukonetta ja opetteli itse leikkaamaan hiuksensa peilin avulla siistiksi ja lyhyeksi.

    Loppujen lopuksi ihminen selivää aika monesta asiasta kun vain päättää selvitä ja on valmis toimimaan ja tekemään sen mitä selviytyminen vaatii. Alku on hankalaa, mutta kyllä sitä pärjää kun kovettaa itsensä ja muistaa, että vaikka muut ihmiset katsoisivat sinua alaspäin lopulta se olet vain ja ainoastaan sinä itse joka päättää annatko muiden muka omasta mielestään parempien ihmisten vaikuttaa itseesi.

    muukin joka arvostaa itseään sen verran, että ei anna orjuuttaa itseään. Tosin itse omasta mielestäni ei ole yhtään joutunut kovettamaan itseäni päinvastoin. Suhtaudun enemmänkin suurella säälillä näinhin yhteiskunnan tukipilareihin. Olen sitä mieltä, että elämän laatuni on kýllä paljon korkeammalla tasolla kuin keskiverto insinöörillä samoin elämän hallintani omaan elämääni ei paljoakaan vaikuta lamat ja lomat. Lomautuksista puhumattakaan. Rohkea saa karenssia kerran, pelkuri tuhat kertaa. Vanha kinaporilainen sanonta.

    Asiaan! Tietysti toi leipominen unohtui. Itse jouduin sen eteen pakosta, mutta siitä muodostui tapa. Vein tämän sitten niin pitkälle, että hommasin kotitarve myllyn jolla jauhan ohran tai vehnän kokonaisista jyvistä jauhot leipään, lidilistä ostan kuivahiivan. Lisään myös lidilin jauhoja leipään vähän ominaisuudet paranee. Kokojyvästä saa jo pelkästään 50% kaikesta tarpeellisesta mitä ihminen tarvitsee. Myös laitan soijajauhoa vähän leipään.

    Valitettavasti kaikkea ei voi, eikä kannatakkaan paljastaa ja kaikki ei sovi kaikille.

    Äänestä

  • old_profile_41317 kirjoitti:

    kaipailen näille palstoille - toisin kirjoittaen tarinoita siitä, miten vaikkapa pääkaupunkiseudulla yksin vuokralla asuva selviytyy 60-prosenttisen toimeentulotuen turvin. Oletetaan, että jumpittelijalla ei joko ole lainkaan ystäviä tai hänen ystävänsä ovat samantyyppisessa talousahdingossa kuin jumpittelijammekin. Jumpittelija ei ole kätevä eikä luontoihminen, joten esimerkiksi sieni- ja marjasato jää häneltä hyödyntämättä.
    Vaikka jumpittelen itsekin, niin kavahdan sitä, että tulot romahtavat ja harkinnanvaraistuvat entisestään. Pelkään, että sosiaalityöntekijä saattaa katsoa tuloiksi tai varsinkin omaisuudeksi varoja, jotka tosiasiallisesti eivät ole käytettävissäni ainakaan enää/vielä. Joitain tositteita voi myös olla työlästä ja aikavaa, kenties suhteellisen kallistakin hankkia. En tiedä, antaisiko sosiaalityöntekijä jumpittelijan pitää ansiotuloistaan edes sitä (muistaakseni) 20 prosenttia, joka voidaan jättää ottamatta huomioon toimeentulotuen määrää laskettaessa...Kaikki harrastus- yms. harkinnanvaraiset ja kannustavaksi mielletyt rahat voi työmarkkinasanktion takia toimeentulotukiasiakkaaksi päätynyt henkilö kai suoraan unohtaa.
    Edellä kirjoitin, mitä pelkään. Mutta mikä toteutuu?

    ...kyseltiin tuolla aiemminkin, joskin kysyjä ei aikonut hakea mitään sosiaaliturvaa. Sieltä varastin neuvoja: Selviytysmikeinoja on käydä julkisissa ilmaisissa vessoissa, ei kulu paperia ja jos on vesi kulutuksen mukaan, vesilasku pienenee. Kannattaa käyttää hyväksi kaikki tarjoilut ja maistiaiset, mitä lehdistä huomaa. Pullojakin voi kerätä, mutta isoimmissa kaupungeissa on oltava tarkkana, sillä jotkut keräilijät pitävät omaa reviiriä ja saattavat tulla kimppuun jos heidän reviirilleen menee. Tarjouksia kannattaa käyttää hyödyksi ja opetella valmistamaan edullisia ruokia, netissä on paljon ohjeita. Katso onko sinulla tarpeetonta tavaraa, jonka voisit myydä kirpparilla pois. Toisin kun väitetään, pientä myyntitoimintaa saa tehdä verottomasti, esim. voit nikkaroida tai ommella jotain tutuillesi maksua vastaan, kunhan se on satunnaista, eikä yritysluontoista ja taitosi riittävät. Sitten kokeilepa voisitko tehdä mysteeriostoja. Itse kävin syömässä ilmaisen hampurilaisen kerran kuussa muutama vuosi sitten ja toisesta paikasta sain paristoja ja viisi euroa, silläkin rahalla jo ostaa ruokaa. Toisaalta, jos et hae mitään korvauksia, voi työtä olla jopa helpompi ottaa vastaan, sillä päivän työ ei vie sinulta mitään ja sitä kautta voi työllistyä lisää.

    Äänestä

  • wtetwewet kirjoitti:

    "Tällä kyllä pääsee alkuun. Eli ei kannata suostua mihinkään kyykytys toimenpiteisiin ei se -40% loppujen lopuksi merkitse mitään, pakoittaa kyllä toimimaan. Todellisuudessa pärjäät paremmin kuin työkkkärin huuhaa kursseilla"

    Itse olen tullut joskus elämässäni todella pienellä summalla toimeen. Vuokran jälkeen rahaa jäi noin 100€ koko kuukauden ruokaan. Tosin selvyityminen edellytti leipäjonossa käymistä, pullojen keräilyä viikonloppuisin jos tiesi oikeat paikat helposti sai 30euron edestä pulloja muutamassa tunnissa. 30€ taas osti sen määrän jauhoja, hiivaa, ruokaöljyä, suolaa ja sokeria, että siitä leipoi 3-4 kuukauden leivät ja sämpylät kun leipoi itse. Sai joka päivä tuoretta ja lämmintä leipää.

    Parturi rahat säästin sillä, että lainasin hiustenleikkuukonetta ja opetteli itse leikkaamaan hiuksensa peilin avulla siistiksi ja lyhyeksi.

    Loppujen lopuksi ihminen selivää aika monesta asiasta kun vain päättää selvitä ja on valmis toimimaan ja tekemään sen mitä selviytyminen vaatii. Alku on hankalaa, mutta kyllä sitä pärjää kun kovettaa itsensä ja muistaa, että vaikka muut ihmiset katsoisivat sinua alaspäin lopulta se olet vain ja ainoastaan sinä itse joka päättää annatko muiden muka omasta mielestään parempien ihmisten vaikuttaa itseesi.

    "30€ taas osti sen määrän jauhoja, hiivaa, ruokaöljyä, suolaa ja sokeria, että siitä leipoi 3-4 kuukauden leivät ja sämpylät kun leipoi itse. Sai joka päivä tuoretta ja lämmintä leipää."

    Minulla on yli 20 vuotta vanha hidas uuni, jonka jokapäiväinen lämmitys leivontaa varten tulee melko kalliiksi. Kuntavuokranantaja ei vaihda uuteen niin kauan kuin hella toimii. Pakastinta en omista. Minulla oli jokunen vuosi sitten kierrätyskeskuksesta ostettu pakastin, mutta se vasta sähkösyöppö olikin. Eli nykyisillä keittiölaitteillani ruoanlaitto tulee kalliimmaksi kuin kaupasta ostaen. En siksi juurikaan laita lämmintä ruokaa vaan syön voileipää.

    Ompelukone meni rikki, osaan kyllä itse ommella, mutta vaatteisiin en tarvitse rahaa, koska vaatteita saa kirpparilta halvalla.

    Äänestä

  • Ei uusavuton kirjoitti:

    "30€ taas osti sen määrän jauhoja, hiivaa, ruokaöljyä, suolaa ja sokeria, että siitä leipoi 3-4 kuukauden leivät ja sämpylät kun leipoi itse. Sai joka päivä tuoretta ja lämmintä leipää."

    Minulla on yli 20 vuotta vanha hidas uuni, jonka jokapäiväinen lämmitys leivontaa varten tulee melko kalliiksi. Kuntavuokranantaja ei vaihda uuteen niin kauan kuin hella toimii. Pakastinta en omista. Minulla oli jokunen vuosi sitten kierrätyskeskuksesta ostettu pakastin, mutta se vasta sähkösyöppö olikin. Eli nykyisillä keittiölaitteillani ruoanlaitto tulee kalliimmaksi kuin kaupasta ostaen. En siksi juurikaan laita lämmintä ruokaa vaan syön voileipää.

    Ompelukone meni rikki, osaan kyllä itse ommella, mutta vaatteisiin en tarvitse rahaa, koska vaatteita saa kirpparilta halvalla.

    mene nyt fattan kirjoille niin maksavat nyt ainakin vuokran ja sähköt. Muuten kyllä asenteesi on kohdallaan.

    Äänestä

Kyllähän Suomi pitäs olla vapaa maa ja jokaisella oikeus päättää onko työkkärissä työnhakijana ja mahdollisuus myös olla poissa työkkäristä, eikä mitään syytä tarvi kertoo, jos sieltä vapaa ehtoisesti jää pois. Luulis niiden huutavan hip hurraa ja olevan ihan ihmeissään siellä, kun joku vapaa ehtoisesti jää pois kortistossa, kun ei sitä monella ole mahdollisuutta tai vaikka olisikin mahdollisuus, niin ei ole rohkeutta jäädä tyhjän päälle tai pienten säästöjen varaan elämään.

Eikös tuo rangasitustyö rasite määrätä niille, jotka kieltäytyvät virkailijoiden määräämästä toimenpiteestä ja jotka saavat karenssia tästä johtuen.

Ite olen ollut jo 1,5 vuotta poissa kortistosta työhakijana, kun väsyin jatkuvaan työharjoittelu, kurssi ja kuntoutustyö rumbaan.
Olin kursseilla viimesi ja kun kurssi loppui, en mennyt kortistoon ilmottautumaan.
Muutaman kerran olen ollut kesän poissa työnhakijana ja syksyllä mennyt työnhakijaksi.
Ei mitään karenssia ole siitä tullut.
No keväällä loppui kurssi. Syksyllä oli numeron perusteella soitettu työnhakukeskuksesta, mutta en ollut vastannut puheluun, enkä soittanut takas, koska en ole työhakijakaan, niin miksi vastaisin heidän
puheluihin.
Eivät voi mihinkään pakottaa/velvoittaa, koska en saa mitään korvauksiakaan heiltä.

Varmaan joku sosiaalitantta kirjotti kerran lehdessä, ettei kortistosta voi erota, vaan jokainen, jolla on oikeus työmarkkinatukeen tai muuhun sosiaaliturvaan on mukamas kirjoilla kortistossa, vaikka ei olisi työnhakijana.
Vähän on tyhmä henkilö tuon mielipiteen takana, eihän ketään voi laittaa kirjoille johonkin kortistoon, jos ei ole sinne itse vapaa ehtoisesti ilmottautunutkaan.

Pitäs kaupungin ja kelan olla vaan tosi iloisia siitä, että joku yrittää pärjätä ilman erilaisia tukia.
Se on sama, kuin että olen maksanut kaupungille yli 7200 euroa ja kelalle 7200 euroa, vaikka en ole saanut heiltä mitään.
Kaupunki olisi joutunut maksamaan sakkoja 7200 euroa ja kela työttömyysturvamaksuja 7200 euroa, jos olisi ollut työttömänä työnhakijana.
Nyt tämäkin summa jää heille säästöön ja saavat sen ihan itselleen minun kustannuksella.

Vielä kehtaavat väittää, että syjjäytynyt ihminen maksaa monia miljoonia euroja yhteiskunnalle.
Eikös syrjäytynyt ihminen ole se, joka ei saa mistään mitään.
Eihän sellaisesta ihmisestä ole myöskään menoja yhteiskunnalle.
Kaikkea valheita ne herrat päästävätkin suustaan, eivätkä häpeä yhtään.

Äänestä
  • Ei tietenkään työkkärin kirjoilla ole pakko olla. On vain niin, että jos on paljon yli 4 kk:n yhtäsoittoa pois työkkärin kirjoilta ilman pätevää syytä, niin napsahtaa 2 kk:n karenssi, kun kirjoille palaa.

    Tuossa lainsäännös:

    Työmarkkinoilta poissaolo

    Työnhakijalla, joka on ollut välittömästi työttömäksi työnhakijaksi rekisteröitymistä edeltäneiden kuuden kuukauden aikana työmarkkinoilla vähemmän kuin kuusi viikkoa, eikä voi esittää pätevää syytä poissaololleen, ei ole oikeutta työttömyysetuuteen 60 päivän ajalta työttömäksi työnhakijaksi ilmoittautumisesta lukien. Työnhakijan katsotaan olleen työmarkkinoilla, jos hän on ollut työssäoloehtoon luettavassa työssä tai työllistynyt yritystoiminnassa tai omassa työssä taikka ollut työvoimapoliittisessa toimenpiteessä tai ollut työttömänä työnhakijana työvoimatoimistossa.

    Henkilöllä on pätevä syy olla poissa työmarkkinoilta sairauden, laitoshoidon, kuntoutuksen, asevelvollisuuden, siviilipalveluksen, vapausrangaistuksen, opintojen, apurahakauden, lapsen syntymän, alle kouluikäisen lapsen hoidon, vammaisen tai vanhuksen hoidon tai muun näihin verrattavan syyn johdosta.

    Äänestä

  • ^^^^^^^ kirjoitti:

    Ei tietenkään työkkärin kirjoilla ole pakko olla. On vain niin, että jos on paljon yli 4 kk:n yhtäsoittoa pois työkkärin kirjoilta ilman pätevää syytä, niin napsahtaa 2 kk:n karenssi, kun kirjoille palaa.

    Tuossa lainsäännös:

    Työmarkkinoilta poissaolo

    Työnhakijalla, joka on ollut välittömästi työttömäksi työnhakijaksi rekisteröitymistä edeltäneiden kuuden kuukauden aikana työmarkkinoilla vähemmän kuin kuusi viikkoa, eikä voi esittää pätevää syytä poissaololleen, ei ole oikeutta työttömyysetuuteen 60 päivän ajalta työttömäksi työnhakijaksi ilmoittautumisesta lukien. Työnhakijan katsotaan olleen työmarkkinoilla, jos hän on ollut työssäoloehtoon luettavassa työssä tai työllistynyt yritystoiminnassa tai omassa työssä taikka ollut työvoimapoliittisessa toimenpiteessä tai ollut työttömänä työnhakijana työvoimatoimistossa.

    Henkilöllä on pätevä syy olla poissa työmarkkinoilta sairauden, laitoshoidon, kuntoutuksen, asevelvollisuuden, siviilipalveluksen, vapausrangaistuksen, opintojen, apurahakauden, lapsen syntymän, alle kouluikäisen lapsen hoidon, vammaisen tai vanhuksen hoidon tai muun näihin verrattavan syyn johdosta.

    että virkailija voi olla antamatta karenssia halutessaan ja vaihtoehtoisesti määrätä karenssia sellaiselle joka on ollut säänöllisesti kirjoilla vaikka sillä perusteella, että ei ole käytöksellään tarpeeksi vakuuttanut työnantajaa. Eli toisin sanoen karenssin voi saada mistä hyvänsä toiminnasta minkä virkailija katsoo tälläiseksi työnvälttelyksi. Eli tämäkin laki pykälä on täysin turha, koska kaikki perustuu kuitenkin viimekädessä mielivaltaan.

    Joten lakipykälät voit työntää sinne mihin ei päiväpaista´.

    Äänestä

  • -40%ttt-r7 kirjoitti:

    että virkailija voi olla antamatta karenssia halutessaan ja vaihtoehtoisesti määrätä karenssia sellaiselle joka on ollut säänöllisesti kirjoilla vaikka sillä perusteella, että ei ole käytöksellään tarpeeksi vakuuttanut työnantajaa. Eli toisin sanoen karenssin voi saada mistä hyvänsä toiminnasta minkä virkailija katsoo tälläiseksi työnvälttelyksi. Eli tämäkin laki pykälä on täysin turha, koska kaikki perustuu kuitenkin viimekädessä mielivaltaan.

    Joten lakipykälät voit työntää sinne mihin ei päiväpaista´.

    '''virkailija voi olla antamatta karenssia halutessaan ja vaihtoehtoisesti määrätä karenssia sellaiselle joka on ollut säänöllisesti kirjoilla vaikka sillä perusteella, että ei ole käytöksellään tarpeeksi vakuuttanut työnantajaa. Eli toisin sanoen karenssin voi saada mistä hyvänsä toiminnasta minkä virkailija katsoo tälläiseksi työnvälttelyksi.'''

    Olet ihan oikeassa. Johtuu siitä, että ihan liian monessa lakipykälässä on jätetty liian paljon työvoimaviranomaisen harkintaan. Ja se harkinta on sitten mitä on. Mielivalta rehottaa, myönnän.

    Mutta on sitten täsmällisiäkin lakipykäliä, jotka eivät paljon harkintavaltaa jätä. Työmarkkinoilta poissaoloa koskeva säännös taitaa olla aika täsmällinen juttu.

    Äänestä

  • ^^^^^^^ kirjoitti:

    '''virkailija voi olla antamatta karenssia halutessaan ja vaihtoehtoisesti määrätä karenssia sellaiselle joka on ollut säänöllisesti kirjoilla vaikka sillä perusteella, että ei ole käytöksellään tarpeeksi vakuuttanut työnantajaa. Eli toisin sanoen karenssin voi saada mistä hyvänsä toiminnasta minkä virkailija katsoo tälläiseksi työnvälttelyksi.'''

    Olet ihan oikeassa. Johtuu siitä, että ihan liian monessa lakipykälässä on jätetty liian paljon työvoimaviranomaisen harkintaan. Ja se harkinta on sitten mitä on. Mielivalta rehottaa, myönnän.

    Mutta on sitten täsmällisiäkin lakipykäliä, jotka eivät paljon harkintavaltaa jätä. Työmarkkinoilta poissaoloa koskeva säännös taitaa olla aika täsmällinen juttu.

    että mielivallasta on kysymys. Mielivalta kuin toimii sillä tavalla, että yleensä riittä yksi tälläinen "catch 22 " . Työvoimahallinnolla se on tämä "jos työnhakija ei tahallaan antaa huononkuvan itsetään tai ei tosissaan yritä työllistyä niin virkailija voi määrätä karenssin" varmaan tähän löytyy sen oikea lakitextikin .

    Eikä mielivalta mitenkään rehota. Kyllä tästä ollaan tietoisia ihan ministeriöitä, eduskunnan oikeusasiamiestä ja perustuslakivaliokuntaa myöten. Et kai kuvittele, että joku näistä työkkärin pikkunilkeistä uskaltaisi tehdä jotain sellaista joka ei esim. olisi yksikönpäälikön tiedossa ja hyväksymää .Tai tämä yksikön päälikkö jotain sellaista joka ei olisi kansliapäälikön tiedossa.

    Tämä järjestelmällistä mielivaltaa jota valtio johtaa.

    Äänestä

  • -40%ttt +r7 kirjoitti:

    että mielivallasta on kysymys. Mielivalta kuin toimii sillä tavalla, että yleensä riittä yksi tälläinen "catch 22 " . Työvoimahallinnolla se on tämä "jos työnhakija ei tahallaan antaa huononkuvan itsetään tai ei tosissaan yritä työllistyä niin virkailija voi määrätä karenssin" varmaan tähän löytyy sen oikea lakitextikin .

    Eikä mielivalta mitenkään rehota. Kyllä tästä ollaan tietoisia ihan ministeriöitä, eduskunnan oikeusasiamiestä ja perustuslakivaliokuntaa myöten. Et kai kuvittele, että joku näistä työkkärin pikkunilkeistä uskaltaisi tehdä jotain sellaista joka ei esim. olisi yksikönpäälikön tiedossa ja hyväksymää .Tai tämä yksikön päälikkö jotain sellaista joka ei olisi kansliapäälikön tiedossa.

    Tämä järjestelmällistä mielivaltaa jota valtio johtaa.

    ''Et kai kuvittele, että joku näistä työkkärin pikkunilkeistä uskaltaisi tehdä jotain sellaista joka ei esim. olisi yksikönpäälikön tiedossa ja hyväksymää .''

    Oikeassa olet. Tietysti pikkunilkkikin voi valita sen, miten käyttäytyy, mutta pääperiaatteet on luotu ylhäältä käsin. Sekä työministeriö (nyk. tem) ja stm ovat antaneet ohjeensa konkreettisin esimerkein siitä, miten eri tilanteissa lakipykäliä tulee sovelta. Tietysti aukottomia ohjeita ei voida antaa, jolloin jää tilaa pikkunilkinkin sovelluksille. Tai sitten inhimillisemmälle toiminnalle. Tuotakin tapahtuu.

    Äänestä

  • ^^^^^^^^ kirjoitti:

    ''Et kai kuvittele, että joku näistä työkkärin pikkunilkeistä uskaltaisi tehdä jotain sellaista joka ei esim. olisi yksikönpäälikön tiedossa ja hyväksymää .''

    Oikeassa olet. Tietysti pikkunilkkikin voi valita sen, miten käyttäytyy, mutta pääperiaatteet on luotu ylhäältä käsin. Sekä työministeriö (nyk. tem) ja stm ovat antaneet ohjeensa konkreettisin esimerkein siitä, miten eri tilanteissa lakipykäliä tulee sovelta. Tietysti aukottomia ohjeita ei voida antaa, jolloin jää tilaa pikkunilkinkin sovelluksille. Tai sitten inhimillisemmälle toiminnalle. Tuotakin tapahtuu.

    ole aikomustakaan antaa mitään aukottomia ohjeita. Tottakai jokainen tietää sen, kuin antaa luovuudelle tilaa kentällä syntyy myös parhaita tuloksia. Eli kun yksikönpäälikkö pitää koulutuspäivän päätteeksi puheen. Jonka otsikkona on Aktivointia on lisättävä ja toimintaa tehostetttava . Tietää kaikki osallistujat, että karenssi ruoska viuhumaan,kiintiö on täytettävä. Eli karensseja määrätään tietty määrä.

    Karenssin antaminen on ainoa tehtävä mikä työvoimatoimistolla on. Kaikki halukkaat kyllä osaavat käydä itse työkkärin sivuilla etsimässä työpaikkoja ja kursseja. Luultavasti jos karenssien antaminen lopetettaisiin kukaan ei vapaaehtoiseti käyttäisi työvoimatoimistojen palveluita. Huuhaa kurssitkin joduttaisiin lopettamaan tulijoiden puuuteessa.

    Äänestä

  • -40%ttt+r7 kirjoitti:

    ole aikomustakaan antaa mitään aukottomia ohjeita. Tottakai jokainen tietää sen, kuin antaa luovuudelle tilaa kentällä syntyy myös parhaita tuloksia. Eli kun yksikönpäälikkö pitää koulutuspäivän päätteeksi puheen. Jonka otsikkona on Aktivointia on lisättävä ja toimintaa tehostetttava . Tietää kaikki osallistujat, että karenssi ruoska viuhumaan,kiintiö on täytettävä. Eli karensseja määrätään tietty määrä.

    Karenssin antaminen on ainoa tehtävä mikä työvoimatoimistolla on. Kaikki halukkaat kyllä osaavat käydä itse työkkärin sivuilla etsimässä työpaikkoja ja kursseja. Luultavasti jos karenssien antaminen lopetettaisiin kukaan ei vapaaehtoiseti käyttäisi työvoimatoimistojen palveluita. Huuhaa kurssitkin joduttaisiin lopettamaan tulijoiden puuuteessa.

    ---"Karenssin antaminen on ainoa tehtävä mikä työvoimatoimistolla on"----

    Tätä mä en tiennytkään. Ei siis mitään muuta tehtävää. Ihme juttu.
    Mulla on koko päivä töitä ja kiirettä pitää eikä mitään muuta tarttis kuin antaa karensseja.

    Joka päivä teen kaikken eniten maksulausuntoja maksajille, että työttömät voivat hakea työttömyyskorvausta. Ilman työkkärin tekemää maksulupaa ei yksikään kassa, ammattiliiton työttömyyskassa eikä kela maksa pennikäkään, vaikka miten hakemusta lähettäis.

    Täältä piti netistä käydä joltain nimettömältä Tiedon Jakajalta käydä lukemassa, että mun ei pitäis mitään muuta tehdä kuin kirjoitella karensseja.

    Pitää heti lopettaa tuo päivässä eniten aikaa vievä maksulausuntojen kirjoittaminen. Jää huomattavasti enemmän aikaa karensseihin.

    Puhelinpäivystyksessä menee aikaa, kun kaikenmaailman soittelijat kyselee asioistaan, vaikka mun ei enää tarvi vastata koko puhelimeen kun ei ole kuin yksi työtehtävä olemassa.

    Tervemenoa kaikki halukkaat lueskelemaan työkkärin sivuilta omatoimisesti työpaikkoja. Työvoimatoimistolta ei tule muuta kuin karesseja. Kiitän tästä tiedosta. Kansan syvät rivit on vissiin tämän jo aikaa tienneet, ja nyt laitan tiedon myös työkkärin intraan tiedoksi. Laki varmaan on jo säädetty asian mukaan.

    Äänestä

  • -40%ttt+r7 kirjoitti:

    ole aikomustakaan antaa mitään aukottomia ohjeita. Tottakai jokainen tietää sen, kuin antaa luovuudelle tilaa kentällä syntyy myös parhaita tuloksia. Eli kun yksikönpäälikkö pitää koulutuspäivän päätteeksi puheen. Jonka otsikkona on Aktivointia on lisättävä ja toimintaa tehostetttava . Tietää kaikki osallistujat, että karenssi ruoska viuhumaan,kiintiö on täytettävä. Eli karensseja määrätään tietty määrä.

    Karenssin antaminen on ainoa tehtävä mikä työvoimatoimistolla on. Kaikki halukkaat kyllä osaavat käydä itse työkkärin sivuilla etsimässä työpaikkoja ja kursseja. Luultavasti jos karenssien antaminen lopetettaisiin kukaan ei vapaaehtoiseti käyttäisi työvoimatoimistojen palveluita. Huuhaa kurssitkin joduttaisiin lopettamaan tulijoiden puuuteessa.

    ''ole aikomustakaan antaa mitään aukottomia ohjeita. Tottakai jokainen tietää sen, kuin antaa luovuudelle tilaa kentällä syntyy myös parhaita tuloksia. Eli kun yksikönpäälikkö pitää koulutuspäivän päätteeksi puheen. Jonka otsikkona on Aktivointia on lisättävä ja toimintaa tehostetttava . Tietää kaikki osallistujat, että karenssi ruoska viuhumaan,kiintiö on täytettävä.''

    Aukottomuuden puuttuminen antaa mahdollisuuden myös muuhun. Esim. voi uskoa työttömän selityksen ja tehdä maksulausunnon ilman kyselyjä. Tai sitten ei usko ja tekee kyselyn, mikä yleensä automaattisesti johtaa rangaistukseen. Voi selvittää kulkuyhteydet, ennen kuin lähettää osoituksen työttömälle tai sitten lähettää osoituksen nimenomaan paikkaan, minne ei kulkuyhteyksiä ole. Jne. Kyllä sitä harkintavaltaa on myös tavallisella virkailijalla, jos virkailija niin tahtoo. Ja näitä eri lailla harkitsevia on.

    Omakohtaisesti olen ollut tilanteessa, jossa minulle soitettiin työttömästä ilmiantopuhelu. En kirjannut puhelua minnekään ja 'unohdin' sen. Kerroin pöyristyneenä työtoverille ilmiantopuhelusta, jonka soittajana oli vielä toinen viranomainen. Hän kertoi saaneensa samantapaisia puheluita ja myös 'unohtaneensa' ne. Joku toinen toimii toisin. Tällaista se on.

    Äänestä

  • Virkainto kirjoitti:

    ---"Karenssin antaminen on ainoa tehtävä mikä työvoimatoimistolla on"----

    Tätä mä en tiennytkään. Ei siis mitään muuta tehtävää. Ihme juttu.
    Mulla on koko päivä töitä ja kiirettä pitää eikä mitään muuta tarttis kuin antaa karensseja.

    Joka päivä teen kaikken eniten maksulausuntoja maksajille, että työttömät voivat hakea työttömyyskorvausta. Ilman työkkärin tekemää maksulupaa ei yksikään kassa, ammattiliiton työttömyyskassa eikä kela maksa pennikäkään, vaikka miten hakemusta lähettäis.

    Täältä piti netistä käydä joltain nimettömältä Tiedon Jakajalta käydä lukemassa, että mun ei pitäis mitään muuta tehdä kuin kirjoitella karensseja.

    Pitää heti lopettaa tuo päivässä eniten aikaa vievä maksulausuntojen kirjoittaminen. Jää huomattavasti enemmän aikaa karensseihin.

    Puhelinpäivystyksessä menee aikaa, kun kaikenmaailman soittelijat kyselee asioistaan, vaikka mun ei enää tarvi vastata koko puhelimeen kun ei ole kuin yksi työtehtävä olemassa.

    Tervemenoa kaikki halukkaat lueskelemaan työkkärin sivuilta omatoimisesti työpaikkoja. Työvoimatoimistolta ei tule muuta kuin karesseja. Kiitän tästä tiedosta. Kansan syvät rivit on vissiin tämän jo aikaa tienneet, ja nyt laitan tiedon myös työkkärin intraan tiedoksi. Laki varmaan on jo säädetty asian mukaan.

    Kyllähän työkkärit melkoisia karenssitehtailupaikkoja ovat:

    Vuoden 2007 työllisyyskatsauksen mukaan työttömät saivat n. 81 800 rangaistusta. Näistä karensseja on 45 200 ja rangaistustyövelvoitteita 36 700.

    Näin siis vuositasolla. Melkoista tehtailua, vai???

    Tähän hulluuteen ei saada muutosta ennen kuin kaikki valittavat. Työttömyysturvan muutoksenhakulautakuntaan menee vuositasolla n. 8 000 valitusta. Jos edes suurin osa sanktion saaneista valittaisi, niin järjestelmä menisi tukkoon ja siihen olisi pakko syventyä, sillä sekä oikeusministeriö että Ihmisoikeustuomioistuin valvovat sitä, etteivät valitusajat pitene kohtuuttomasti.

    Vähäisen valitusprosentin takana lienee se, että työttömän valitustie on tehty - kai tarkoituksella - hankalalta näyttäväksi.

    Tuosta 81 800 rangaistuksesta puuttuvat he, jotka ovat potkitut tavalla tai toisella ulkopuolelle työttömyysturvan.

    Vuonna 2007 virallisen tilaston mukaan työttömiä oli runsaat 180 000. Siis lähes joka toista työtöntä rangaistiin. Oikea työttömien määrähän on ihan jotain muuta kuin mitä virallinen tilasto osoittaa.

    Karenssien kestot ovat joko 2 kk tai 3 kk.

    Pelkkiä karensseja on siis vuositasolla n. 45 000. Täysimääräistä työmarkkinatukea saava menettää siis 2 kk:n karenssin ajalta n. 1050 e, 3 kk:n karenssin saanut menettää n. 1580 e. Ansiosidonnaista saava tietysti enemmän.

    Lievästä pahoinpitelystä tai lievästä rattijuopumuksesta saattaa selvitä 50-60 päiväsakolla. Työttömän päiväsakko on useimmiten 6 e, joten työtön selviäisi em. rikoksista 300-360 eurolla.

    Joten kyllä työtön on tehnyt melkoisen rikoksen karenssin saadessaan.

    Rangaistustyövelvoitteet kestävät minimissään 3 kk tai 5 kk. Nykyisin taitaa tavallisin rangaistustyövelvoite olla tuo 5 kk. Periaatteessahan rangaistustyövelvoite voi kestää vaikka eläkeikään asti. Se ei vanhene.

    Minimissään rangaistustyössäolovelvoitteen saanut siis menettää tuon 1580 e, mutta tavallisimmin minimimenetys on 2600 e (5 kk:n rangaistustyövelvoite). Kattoahan ei ole.

    Jos lasketaan karenssien keskimääräiseksi pituudeksi 2,5 kk, niin 45 200 karenssin osalta yhteiskunta säästää työllisyysvaroja n. 59 547 000 euroa, siis yli 59 miljoonaa. Jos tähän vielä lasketaan mukaan rangaistustyövelvoitteet, niin 100 miljoonaa taitaa paukkua rikki kirkkaasti.

    Ei siis ihme, että näitä rangaistuksia lätkitään niin kevyellä kädellä kuin tehdään, kysehän on jo fiskaalisesta tavoitteesta.

    Kun sitten sossut lisärankaisevat työtöntä vähentämällä perusturvaa 20-40 %, voitaneen puhua jo ihmisoikeusrikoksesta.

    Työttömien parissa kuolevuus on muuta väestöä suurempaa, mikä ei ole ihme. Stressi tappaa ja aliravitsemus tappaa. Kaasukammiot eivät ole nykyaikana korrekteja keinoja, mutta käyhän se näinkin.

    Äänestä

  • ^^^^^^^ kirjoitti:

    Kyllähän työkkärit melkoisia karenssitehtailupaikkoja ovat:

    Vuoden 2007 työllisyyskatsauksen mukaan työttömät saivat n. 81 800 rangaistusta. Näistä karensseja on 45 200 ja rangaistustyövelvoitteita 36 700.

    Näin siis vuositasolla. Melkoista tehtailua, vai???

    Tähän hulluuteen ei saada muutosta ennen kuin kaikki valittavat. Työttömyysturvan muutoksenhakulautakuntaan menee vuositasolla n. 8 000 valitusta. Jos edes suurin osa sanktion saaneista valittaisi, niin järjestelmä menisi tukkoon ja siihen olisi pakko syventyä, sillä sekä oikeusministeriö että Ihmisoikeustuomioistuin valvovat sitä, etteivät valitusajat pitene kohtuuttomasti.

    Vähäisen valitusprosentin takana lienee se, että työttömän valitustie on tehty - kai tarkoituksella - hankalalta näyttäväksi.

    Tuosta 81 800 rangaistuksesta puuttuvat he, jotka ovat potkitut tavalla tai toisella ulkopuolelle työttömyysturvan.

    Vuonna 2007 virallisen tilaston mukaan työttömiä oli runsaat 180 000. Siis lähes joka toista työtöntä rangaistiin. Oikea työttömien määrähän on ihan jotain muuta kuin mitä virallinen tilasto osoittaa.

    Karenssien kestot ovat joko 2 kk tai 3 kk.

    Pelkkiä karensseja on siis vuositasolla n. 45 000. Täysimääräistä työmarkkinatukea saava menettää siis 2 kk:n karenssin ajalta n. 1050 e, 3 kk:n karenssin saanut menettää n. 1580 e. Ansiosidonnaista saava tietysti enemmän.

    Lievästä pahoinpitelystä tai lievästä rattijuopumuksesta saattaa selvitä 50-60 päiväsakolla. Työttömän päiväsakko on useimmiten 6 e, joten työtön selviäisi em. rikoksista 300-360 eurolla.

    Joten kyllä työtön on tehnyt melkoisen rikoksen karenssin saadessaan.

    Rangaistustyövelvoitteet kestävät minimissään 3 kk tai 5 kk. Nykyisin taitaa tavallisin rangaistustyövelvoite olla tuo 5 kk. Periaatteessahan rangaistustyövelvoite voi kestää vaikka eläkeikään asti. Se ei vanhene.

    Minimissään rangaistustyössäolovelvoitteen saanut siis menettää tuon 1580 e, mutta tavallisimmin minimimenetys on 2600 e (5 kk:n rangaistustyövelvoite). Kattoahan ei ole.

    Jos lasketaan karenssien keskimääräiseksi pituudeksi 2,5 kk, niin 45 200 karenssin osalta yhteiskunta säästää työllisyysvaroja n. 59 547 000 euroa, siis yli 59 miljoonaa. Jos tähän vielä lasketaan mukaan rangaistustyövelvoitteet, niin 100 miljoonaa taitaa paukkua rikki kirkkaasti.

    Ei siis ihme, että näitä rangaistuksia lätkitään niin kevyellä kädellä kuin tehdään, kysehän on jo fiskaalisesta tavoitteesta.

    Kun sitten sossut lisärankaisevat työtöntä vähentämällä perusturvaa 20-40 %, voitaneen puhua jo ihmisoikeusrikoksesta.

    Työttömien parissa kuolevuus on muuta väestöä suurempaa, mikä ei ole ihme. Stressi tappaa ja aliravitsemus tappaa. Kaasukammiot eivät ole nykyaikana korrekteja keinoja, mutta käyhän se näinkin.

    oikein nautin tästä keskustelusta. Asiasta on valitettu Helsingin työoikeuden professori kritisoi tilannetta perustuslakivaliokunnalle . Kirjeessään professori nimenomaan piti tätä käytäntöä perustuslain vastaisena. Valitustiet ovat silloin käyty loppuun. (linkki tähän kirjeeseen oli tässä vähän aikaa sitten esillä jos joku muistaa missä sen voisi siirtää tähänkin ketjuun)

    Sosiaalilaki ja mitä muita lakeja tähän kytkeytyykään tulkitaan kyseisissä ministeriöissä ja ne on nimenomaan säädetty, tätä karenssi kirsitystä varten. Työ ja sosiaaaliministeriössä on huolella lait valmisteltu ja niihin on kysytty jo valmisteluvaiheessa perustuslakivaloikunnan kanta ja se määritelty näiden lakien esitöissä.

    Eli toisin sanoen elät totalitäärisessä maassa jos olet työtön ja perustuslaki ei ole voimassa sinun kohdalla.


    Vertauksena voisi käyttää saksan rotulakeja jotka määrittelivät juutalaisten asemaa 30 luvun saksassa. Eli kaikki meni täysin saksanlakien mukaan. Tässä on lainsäädännöllisesti samasta asiasta kysymys. Juutalaisillakin oli valitus oikeus ja kyllä kohtelusta valitettiinkin oikeuksiin muuta kaikki oli lakikirjan mukaan ok.

    Suomesta puuttuu perustuslakituomioistuin kokonaan joten mitään paikka ei ole mihin valittaa.

    Äänestä

  • -40%ttt+r7 kirjoitti:

    oikein nautin tästä keskustelusta. Asiasta on valitettu Helsingin työoikeuden professori kritisoi tilannetta perustuslakivaliokunnalle . Kirjeessään professori nimenomaan piti tätä käytäntöä perustuslain vastaisena. Valitustiet ovat silloin käyty loppuun. (linkki tähän kirjeeseen oli tässä vähän aikaa sitten esillä jos joku muistaa missä sen voisi siirtää tähänkin ketjuun)

    Sosiaalilaki ja mitä muita lakeja tähän kytkeytyykään tulkitaan kyseisissä ministeriöissä ja ne on nimenomaan säädetty, tätä karenssi kirsitystä varten. Työ ja sosiaaaliministeriössä on huolella lait valmisteltu ja niihin on kysytty jo valmisteluvaiheessa perustuslakivaloikunnan kanta ja se määritelty näiden lakien esitöissä.

    Eli toisin sanoen elät totalitäärisessä maassa jos olet työtön ja perustuslaki ei ole voimassa sinun kohdalla.


    Vertauksena voisi käyttää saksan rotulakeja jotka määrittelivät juutalaisten asemaa 30 luvun saksassa. Eli kaikki meni täysin saksanlakien mukaan. Tässä on lainsäädännöllisesti samasta asiasta kysymys. Juutalaisillakin oli valitus oikeus ja kyllä kohtelusta valitettiinkin oikeuksiin muuta kaikki oli lakikirjan mukaan ok.

    Suomesta puuttuu perustuslakituomioistuin kokonaan joten mitään paikka ei ole mihin valittaa.

    Tätä linkkiäkö tarkoitit:

    http://www.helsinki.fi/privatelaw/henkilokunta/omat_kotisivut/mikkola_matti/pdf/Lausunto_eduskunnan_perustuslakivaliokunnalle.pdf

    Äänestä


  • Virkainto kirjoitti:

    ---"Karenssin antaminen on ainoa tehtävä mikä työvoimatoimistolla on"----

    Tätä mä en tiennytkään. Ei siis mitään muuta tehtävää. Ihme juttu.
    Mulla on koko päivä töitä ja kiirettä pitää eikä mitään muuta tarttis kuin antaa karensseja.

    Joka päivä teen kaikken eniten maksulausuntoja maksajille, että työttömät voivat hakea työttömyyskorvausta. Ilman työkkärin tekemää maksulupaa ei yksikään kassa, ammattiliiton työttömyyskassa eikä kela maksa pennikäkään, vaikka miten hakemusta lähettäis.

    Täältä piti netistä käydä joltain nimettömältä Tiedon Jakajalta käydä lukemassa, että mun ei pitäis mitään muuta tehdä kuin kirjoitella karensseja.

    Pitää heti lopettaa tuo päivässä eniten aikaa vievä maksulausuntojen kirjoittaminen. Jää huomattavasti enemmän aikaa karensseihin.

    Puhelinpäivystyksessä menee aikaa, kun kaikenmaailman soittelijat kyselee asioistaan, vaikka mun ei enää tarvi vastata koko puhelimeen kun ei ole kuin yksi työtehtävä olemassa.

    Tervemenoa kaikki halukkaat lueskelemaan työkkärin sivuilta omatoimisesti työpaikkoja. Työvoimatoimistolta ei tule muuta kuin karesseja. Kiitän tästä tiedosta. Kansan syvät rivit on vissiin tämän jo aikaa tienneet, ja nyt laitan tiedon myös työkkärin intraan tiedoksi. Laki varmaan on jo säädetty asian mukaan.

    että kukaan työtön kävisi työvoimatoimistossa, ilman karenssin pelkoa. Tämän maksatuspuolen kelan suuntaan laittaisi kuntoon Loimaan kassan tyyppinen maksatuslaitos.

    Se, että olette itse luoneet byrokratian jonka pyörittämiseen teillä menee kokopäivä. Ei varmaankaan vakuuta ketään muita kuin teidät itsenne sen tarpeellisuudesta.

    Voin vakuuttaa, että kukaan työtön ei tulisi ammattitaitoanne tarvitsemaan eikä työvoimatoimistojen ovia aukomaan mikäli karenssilla kiristyksen uhka poistuisi.

    Irtisanomislappu ja työttömäksi ilmottautuminen vain tälläiseen Loimaan kassa tyyppiseen systeemiin ja samalla tavalla kuin sitten löytää uudentyöpaikan ilmoitus samaan paikkaan. Ei pitäisi olla kovin vaikeaa.

    Luulen. että 20 eurolla helposti yksityinen firma saisi tälläisen asian hoidettua. Maksun voisi suorittaa työtön itse. Turha tehdä työstä vaikeampaa kuin se on .

    Et viitsisi puhua laista tämän asian yhteydessä, alkaa oksettaa. Aivan sama asia kuin saksassa virkamiehet jotka olivat vastuussa rotulakien toimeenpanosta vetosivat lakiin ja perustelivat sillä toimintaaansa. Aivan samoin Neuvostoliiton byrokraatit perustelivat toimintaan Marksisimi-leninismillä ja lainsäädänöllä. Byrokraatti Mugaben hallinnossa perustelee toimintaansa lainsäädänöllä. Kuin valtavaihtuu he tulevat puolustautumaan lainsäädänöllä ja sillä ,että tottelivat vain määräyksiä.

    Äänestä


  • Virkainto kirjoitti:

    ---"Karenssin antaminen on ainoa tehtävä mikä työvoimatoimistolla on"----

    Tätä mä en tiennytkään. Ei siis mitään muuta tehtävää. Ihme juttu.
    Mulla on koko päivä töitä ja kiirettä pitää eikä mitään muuta tarttis kuin antaa karensseja.

    Joka päivä teen kaikken eniten maksulausuntoja maksajille, että työttömät voivat hakea työttömyyskorvausta. Ilman työkkärin tekemää maksulupaa ei yksikään kassa, ammattiliiton työttömyyskassa eikä kela maksa pennikäkään, vaikka miten hakemusta lähettäis.

    Täältä piti netistä käydä joltain nimettömältä Tiedon Jakajalta käydä lukemassa, että mun ei pitäis mitään muuta tehdä kuin kirjoitella karensseja.

    Pitää heti lopettaa tuo päivässä eniten aikaa vievä maksulausuntojen kirjoittaminen. Jää huomattavasti enemmän aikaa karensseihin.

    Puhelinpäivystyksessä menee aikaa, kun kaikenmaailman soittelijat kyselee asioistaan, vaikka mun ei enää tarvi vastata koko puhelimeen kun ei ole kuin yksi työtehtävä olemassa.

    Tervemenoa kaikki halukkaat lueskelemaan työkkärin sivuilta omatoimisesti työpaikkoja. Työvoimatoimistolta ei tule muuta kuin karesseja. Kiitän tästä tiedosta. Kansan syvät rivit on vissiin tämän jo aikaa tienneet, ja nyt laitan tiedon myös työkkärin intraan tiedoksi. Laki varmaan on jo säädetty asian mukaan.

    Tommosella palveluasenteella, en ihmettele että olet te-toimistolla duunissa.

    Äänestä

En ole vuosiin asioinut työvoimatoimistossa. Minulla on ollut monta ammattia ja työpaikkoja olen vaihdellut usein. Hävetti niitä kaikkia luetella silloin kun kävin työvoimatoimistossa ja lakkasin siellä käymästä. Työttömänä en ole montaa kertaa ollut ja silloinkin yleensä vain muutaman viikon kun olen etsinyt töitä, nuo työttömyydet olen sitten kärsinyt omissa nahoissani. Olen tällä hetkelläkin töissä mutta etsin taas uutta työpaikkaa koska nykyinen palkka on surkean pieni. Muistan silloin vuosia sitten kun työvoimatoimiston virkailija katsoi minulle työpaikkoja niin ne olivat hyvin pitkän matkan päässä ja ties millaista vuorotyötä, kun itse etsin työpaikkaa niin huomioin tietysti että ovat sopivan matkan päässä ja muutenkin sitä itse paremmin ymmärtää millaiseen työhön soveltuu. Sinun tilannettasi en tunne, mutta kerroinpahan että minä olen tällä tavalla menetellyt. Onnea vaan työnhakuun ja muutenkin!

Äänestä

Karenssia pukkaa. Hain velvoitettuna työhön mihin en kykene terveydellisistä syistä. Jos saan työn, tulee myös potkut aikanaan tai joudun itse irtisanoutumaan, ja tietysti karenssi, koska työ ei kertakaikkiaan sovi, toisaalta jos kieltäydyn, saan karenssin. Teit niin tai näin, karenssia pukkaa. Helpompaa, jos jättäytyy koko systeemin ulkopuolelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tympii kirjoitti:

Mietin sellaista asiaa, että jos haluan jäädä pois työkkärin kirjoilta niin voinko vain ilmoittaa työkkäriin, että en jatka työnhakijana?
Tarvitseeko sinne esittää joku syy ja onko siitä mitään seuraamuksia minulle? Ymmärrän, että en saa työttömyyskorvausta.
Tuntuu välillä niin ärsyttävälle kun aina pakotetaan johonkin kouluun, kurssille tai 8e harjoitteluun.
Voinko siis vain mennä työkkäriin ja ilmoittaa että tästä päivästä lähtien en jatka enää työnhakijana työkkärin kirjoilla ja en nosta päivärahaa? Onko joku tehnyt näin?
Entäpäs jos vuoden päästä menen työkkärin kirjoille uudestaan? Vaikuttaako se sitten tuleviin päivärahoihin?
Minulla on pieniä säästöjä joilla nyt eläisin eli en ihan tyhjän päälle jää. Ja molin sivuja osaan selata ihan kotoa käsin ja etsiä itse aktiivisesti niitä.

Kiitos asiallisista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu