Kairouan ja Tunis

Jari.

Täällä 44-v. mies, joka lähtee ensi perjantaina 3 viikoksi Tunisiaan Sousseen. Aion siellä matkustaa junalla Kairouaniin, joka on islamin uskon 4. pyhin kaupunki sisämaassa, n. 70 km Soussesta. Kiinnostaisi kuulla kokemuksia ko. paikasta ja Suuresta moskeijasta. Siis, että kai sinne kristittykin pääsee siististi pukeutuneena? Luin, että ko. rukoustilaan pääsee vain muslimit. Valokuvaus?

Olen saanut selville, että ostoksia kannattaa tehdä jossakin muualla kuin turistikohteissa. Eli esim. pääkaupunki Tunisissa on enemmän valikoimaa ja edullisemmat hinnat. Se täsmää varmaan myös em. Kairouaniin!?

Onko kalaruoat ja keitot puhtaita ja edullisia Soussessa? Tietenkin siis riippuu ravintolasta, mutta keskihintataso olisi hyvä tietää. Kuulin, että kannattaa aterioida paikallisten ihmisten suosimissa ravintoloissa, saa parempaa, edullisempaa ja monipuolisempaa ruokaa.

Pidän enemmän kävelystä ja virikkeellisemmästä kohteiden katasastamisesta, mutta myös Välimeressä aion uida yms. Kävellessäkin ruskettuu, ilmeisesti vielä monipuolisemmin.

Detur tekee retken Tunisiin. Bardo-museo olisi varmasti arvokas nähtävä. Sitten voi osallistua myös toiselle retkelle Saharan autiomaan porteille. Se on kuulemma suosittu. Minua vaan kiinnostaa enemmän pääkaupunki Tunis ja pyhä Kairouanin kaupunki.

Kolme viikkoa Tunisiassa on aika pitkä aika, mutta siinä ehtii hyvin matkustaa junalla. Olen enemmän päivä-aktiivinen, eli ei kiinnosta liikuskella öiseen aikaan turvallisuudenkaan vuoksi.

Otan matkalle mukaan n. 600 € ja toivon sen riittävän koko kolmeksi viikoksi. Visa-kortti on, mutta en uskalla/tohdi sitä vieraassa maassa käyttää. Rahanvaihtoon paras paikka on pankit esim. Soula-centerissä Soussessa.

Lokakuu taitaa olla viimeinen "helle-kuukausi" Tunisiassa. Avoimin mielin lähden sinne. Aiempaa matkailukokemusta on: Turkki, Kanarian saaret, Alankomaat, Belgia, Saksa, Viro, Tanska, Norja ja Ruotsi.

2

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiitu1

      Käy Tunisista Karthagossa.
      Sinne pääsee helposti satamasta paikallisjunalla, maksaa suuntaansa noin euron. Junan löytää helposti, kun kävelee päärautatieasemalta ensin suoraan kaupungin halkovalle puistobulevardille ja kävelee sitä oikealle aina satamaan asti. Matkan varrella vasemmalla on turistitoimistokin, josta neuvovat auliisti.
      Pysäkki on Karthago Hannibal, muutama pysäkki eteenpäin on Sidi Bou Said, kaunis varakas asuinalue, turistienkin suosiossa, joten sieltä ei kannata ostella mitään.
      Käy myös Monastirissa, sinne pääsee Soussen rannasta Medinan kohdalta ns. Sahelin metrolla, maksaa noin 3 euroa meno-paluu ja kestää suuntaansa noin 25min. Siellä saa vietettyä mukavasti yhden päivän, kun käy entisen pressan Habib Bourghiban mausoleumissa, ei maksa mitään, ja suuressa hiekkakivilinnoituksessa, maksu muutaman euron. Mukavia ruokapaikkkojakin sieltä löytyy.
      Kairouanista en osaa valitettavasti kertoa mitään, kun en ole siellä käynyt.
      Itse olin Tunisiassa viimeksi toukokuussa. Minäkin viihdyn paremmin päiväelämän pyörteissä, joten yöelämästä en osaisi sanoa mitään. Ostoksia kannattaa tehdä vasta matkan loppupuolella, niin tiedät paremmin hintatasosta. Käy ensin tsekkaamassa hintataso kiinteähintaisista liikkeistä, joten osaat sitten tinkiä medinoissa reilusti vaan alle kauppojen hintojen. Kummasti vaan hinnat tippuivat, kun sanoin aina hakevani ostokset muuten kiinteän hinnan paikoista.
      Matkabudjettisi kuulostaa sopivalta, riittää aivan varmasti ostoksiinkin.
      Mukavaa matkaa, nähtävää riittää paljon!

    • Tiitu1

      Ai niin,
      jäi mainitsematta, että Tunisiin kannattaa mennä Soussesta itsekseen päivämatkalle junalla.
      Muistaakseni jotain 15 euroa matkaa meno-paluulippu, suuntaansa kestää 2,5 tuntia. Heti aamusta menee junia noin tunnin puolentoista välein. Hetellin matkakansiossa on yleensä aikataulut, oppailtakin usein aikatauluja. Enemmän saat tietysti Tunisista irti, jos jäät sinne yhdeksi yöksi hotelliin, silloin toisen päivän voi hyvin viettää KArthagossa ja Sidi Bou Saidissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      185
      2392
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2090
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      2073
    4. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      74
      1782
    5. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1720
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      197
      1580
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1291
    8. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1229
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1174
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1133
    Aihe