Mitä tarkoittaa yllä mainittu tuomio?
40 pv vankeutta / 2 v ehdollista vankeutta
Mikolaisen veli
111956
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos tuomiossa lukee, että 40 päivää vankeutta, niin sitä lähdetään linnaan istumaan. Jos istumaan ei lähdetä, niin tuomiossa lukee, vankeutta niin ja niin paljon. Vankeus on ehdollinen, niin ja niin pitkin koetusajoin.
Siis käsitin, että tuomio olisi käsitin ehdollista vankeutta, mutta mitä tarkoitti tuomarin sanoma rangaistus 40 päivää vankeutta...
40 päivää vankeutta ehdollisena kahden vuoden koeajalla? Suomessa ei jaeta yhdistelmävankeuksia, siten että osa vankeustuomiosta olisi ehdollinen ja osa ei.
Mistä rötöksestä tuomio tuli? Siitä voisi päätellä tuomion määrää.
Perheväkivaltaa. Pari pahoinpitelyä ja pari laitonta uhkausta.
tuomitaan 2v. tuomioita. Eka veikkaukseni, 40 päivää ehdollista kahden vuoden koetusajalla on yhä vahvoilla. Mikäli asia jää vaivaamaan, asiakirjat saa käräjäoikeuden kansliasta.
Mikset sano täsmälleen, mitä tuomari on julistanut? Tarkoitatko, että 40 päivän vankeusrangaistus, joka on ehdollinen, ja ehdollisen vankeuden koeaika 2 vuotta? Niinkö? Ymmärrätkö, mitä ehdollinen vankeus tarkoittaa? Miksi sinun piti kysyä tuota alunperinkin, etkö ymmärtänyt, minkälaisen tuomion sait? Mikset ymmärtänyt? Onko ns. rivikansalaisten ymmärrys rikosoikeudesta todellakin NOIN huono?
Joo, se rivikanslainen on täysin pihalla. Sai todennäköisesti tuomioksi juuri tuon, minkä kerroit.
Kiitos. Tuomio on kai juuri kuten toteatte. En vain ymmärtänyt, mitä tuomari sanoi.
Sutki pitäiis hakata hengiltä.😁.t.pasi vihersaho.
no ei sitä kyllä koskaan ilmoiteta oikeudessa ihan kirjaimellisesti noin... (kokemusta on...) Tästä tulee lähinnä mieleen että tuomio on annettu ehdollisena (40pv) kahden vuoden koeajalla,eilkkä jos ton kahden vuoden koeajan aikana töpp
äät jotakin(erityisesti jos syyllistyt samaan rikokseen),niin tuomio(40pv) laitetaan linnatuomiona. Ensikertalaisena istut siita puolet,useampi kertalainen kaksi kolmasosaa.
Sinuakin piäsis turpan vedetä oiekin kunolal...t.pasi viheraho.