Senegalin pieni kiertomatka Hintansa väärti

Tyytyväinen asiakas

Jos ensi talvella vielä on noin viikon retkiä senegalin rannikolle niin käyttäkää ihmeessä.
Olimme viime talvella ja ei mitään moitittavaa.(olen vaikea asiakas , tappelen aina hotellien jutuista).
Pikkubussi oli uusi ja kuski eli opas huolellinen sekä kohtelias, hyvää Lontoota puhuva kansain välinen tyyppi.
Kohteet olivat sopivien välimatkojen päässä ja majoitusten taso hintaansa nähden hyvä.
Viime talvikausi oli länsi afrikassa kylmin 60 vuoteen mikä näkyi hiljaisena ilta elämänä.
Muut matkatoimistot ostavat saman retken noin 2 päivää pidempänä mikä olisi todella parempi.(ehkäpä jatkossa)). Paikalliset olivat asiallisia ja minkäänläistä tunkua tai epäkohteliaisuutta ei kohdattu kertaakaan.
Minulle retken varsinainen helmi oli hotelli La poste Port Louisesssa.
Myöskin Finmatkojen oppaat Salilla olivat päteviä ihmisiä.
Tuota olen aikaisemmenin ollut monesti eripuolilla Senegalia omin päin ja siksi arvostin reissun vaivattomuutta ja hinta laatu suhdetta .
laatu suhdetta.

2

737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dakar

      Oli kiva kuulla positiivisia kokemuksia Senegalin pienestä kiertomatkasta. Olen avomieheni kanssa lähdössä ko reissuun tammikuun alkupuolella ja olisi kiva kuulla lisää matkasta. Oliko retken aikana vapaata aikaa miten paljon? Milloin saitte tietää tarkemmin Senegalin retken aikataulusta lähinnä lähdön ja paluun suhteen? Oliko teillä yöpymistä Praiassa ja saiko siitä tiedon etukäteen?
      Lähtö ja paluu Senegaliin kiinnostaa lähinnä siksi, että Salilla olo aikana tärkeimpänä asiana meille on sukeltaminen ja lennot vaikuttavat siihen koska voimme sukeltaa.
      Vaihdoitteko valuuttaa Senegalia varten? Onko jotakin mitä ehdottomasti kannattaa ottaa mukaan ja jotakin mitä ei missään nimessä kannata roudata mukana?
      Paljon kysymyksiä, mutta olisin todella kiitollinen jos viitsit ja ehdit vastata!

      • no niin

        Praiassa yöpyminen taitaa olla enemmän sääntö kuin poikkeus,(hotelli oli ihan jees ja kunon safkaa).
        Ottakaan mukaan kaikki mitä tarvitsette viikon aikana.
        Hyttys myrkkyä iholle ja sellaista millä niittaa hyttyset huoneesta, myrkyttää enenkuin menee syömään illalla.
        Kunnon otsalamppu, lämmintä illoiksi, pipo ,vaihtakaa lentokentällä sefaseja Dakarissa, pyytäkää paljon pieniä seteleitä.(tarjotkaa tupakkaa, karkia , hymyä , kyllä pikkuseteleitä löytyy.
        Viiden euron seteleitä varalle , dollareilla ei tee mitään.
        Hyvä viski tai konjakki pullo voi olla tarpeeseen.
        Ruuat osittain ihan kohtuulliset mutta oma tonnikala purkki aamiaisella kova juttu .
        Teltta yöksi oma pussilakana, mieluummin makuupussi, yöllä sahelissa kylmää ja teltat ei oikein pidä hiekkaa.
        Kuskilla on pitkät päivät, syötin aina parintunnin välein hänelle enerkia tai suklaa patukoita että pysyy skarppina.
        Omaa aikaa ei ole , aamuisin kupelehditaan aina liian myöhään.
        Salilla vaatikaa sellainen hotelli missä voi nukkua öisin .
        Salin rannan vasemmalla puolella maalta katsottuna on sukellus porukoiden ranta kahvila ja palvelu piste.
        -toivottavasti jotain hyötyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7121
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5118
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe