Ortodoksinen kihlaus

ev.lut.ortodoksi

Hei!

Olen 19-vuotias tyttö (ev.lut) miesystäväni on ortodoksi ja mietimme kihlautumista.

Emmekö voi mennä kihloihin ilmoittamatta hääpäiväämme kirkolle?

Täytyykö hääpäivä olla jo tiedossa kihlajaispäivänä?
Entä miten kihlaus tapahtuu aivan alusta alkaen?
Pitääkö varata kirkko tietyksi päiväksi milloin haluaakaan kihlauksen tapahtuvan?
Onko kihloihin menolla jonkunlainen ikäräjä?

Olen aivan pihalla kaikesta, olen yrittänyt etsiä vastauksia internetistä, mutta en ole saanut vastauksia..

Kiitos etukäteen vastauksistanne! :)

6

3235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta...

      kaverini on, ja hän meni kihloihin, ilman mitään hääpäivän päättämistä tai kirkon varaamista.

      ja ikää hänellä silloin oli hm.. 15. no suhde myöhemmin kariutui ettei sen puoleen, mutta

      noita ns. "perinnesääntöjähän" on myös ev.lut kirkossa. ei saisi asua yhdessä ennen naimisiin menoa, hääpäivä pitää päättää kihloihin mentäessä tai ainakin pian sen jälkeen, häät pidettävä kahden vuoden sisällä kihlautumisesti jnd.

      kihlautuminen on lupaus avioliitosta. naimisiin voi mennä vuoden, viiden tai vaikka vasta kymmenen vuoden päästä. sille ei ole sääntöä, vaan jokainen kihlautuva pari päättää sen itse. tärkein lie kuitenkin se, että menette jonain päivänä naimisiin kuten olette kihlautuessanne sen toisillenne luvanneet.

      parempi, että keskustelet miehesi kanssa siitä, että mikä heillä ortodoksisessa kirkossa on tapana ja haluaako hän noudattaa sitä. keskustelkaa mikä teille molemmille on parhaaksi ja kunnioittakaa toistenne toiveita.

      onnea teille :)

    • Ortodoksi

      Kihloihin voi mennä milloin vaan, ilmoittamatta seurakuntaan. Ortodoksinen kihlaus tapahtuu kirkossa häätilaisuudessa, eli pari kihlataan kirkkosaliin mentäessä heti kirkkosalin sisäpuolella. Jos on kihlautunut aikaisemmin ns. normaalisti, niin morsiammen sormus otetaan pois sormesta ennen kirkkoonmenoa ja pistetään takaisin kihlausseremoniassa kirkkosalissa. Kihlauksen jälkeen tapahtuu normaali vihkiminen, eikä siinä anneta uutta sormusta. Ortodokseilla perinteisesti on vain 1 sormus kädessä ja sekin oikean käden nimettömässä.

    • Ev.LutOrtodoksi

      kiitos vastauksestasi. :) Mieheni ei oikein itsekkään ole perillä ortodoksisien asioista. naimisiin olemme kyllä menossa jossain vaiheessa, mielestämme se ei vain ole aivan vielä ajankohtainen juttu,kihlaus ensin. Niinkuin sanoit vuosi taikka viisi. :) Niinkuin itse parhaaksi kukin näkee. Menikö ystäväsi kirkossa kihloisin tuolloin vai "kahden välisesti" Mietin jos menemme kihloihin vain että sormukset sormeen ja that's it, itse häissämme meidät kihlataan uudelleen toisillemme kirkollisin toimin.

      • ihan

        kahden kesken ja pitivät sitten kihlajaiskahvit :)


    • Ev.lut

      Ortodoksi mieheni kosi minua eilen, olen itse ev.lut. , mutta kummassa nimettömässä kihlasormusta tulee pitää? Voinko pitää oikeassa kuten muut ortodoksit, sillä ortodoksisessa kirkossa tulemme menemään naimisiin, vai pitääkö minun pitää vasemmassa koska kuulun vielä toistaiseksi ev. Lut. Kirkkoon?

    • kursiivi

      Voi hyvä taivas... tehkää ihan niin kuin itse haluatte. Ei se nyt mistään tämmöisistä muodollisuuksista ole kiinni!

      Jos menette ortodoksisin menoin naimisiin, niin sen teette sitten niiden tapojen mukaan. Niistä ottakaa selvää, jos kerran tosissanne olette. Mutta nyt kun olette vasta kihloissa, niin oma asenteenne sen ratkaisee, miten teette. Minä olen ev.lut., mutta kuka minua estäisi pitämästä vihkisormustani oikeassa nimettömässä tai vaikka pikkusormessa, tai vaikka varpaassa, jos niin tykkäisin? Jotkut muuten kantaa kihla- tai vihkisormustaan kaulaketjussa.

      Voinko pitää niin ja voinko tehdä näin... totta hemmetissä jokainen voi tehdä ihan niin kuin tykkää, ei sitä sormusta tule poliisi kädestä pois ottamaan. Eikä se ketään edes kiinnosta, missä sinun sormuksesi on, paitsi tietysti sinua itseäsi ja kenties sulhastasi. Joten tehkää keskenänne.

      Aiotko kääntyä ortodoksiksi? Jos, niin miksi? Ei kai vaan pelkästään sen takia, että miehesi on ortodoksi? Miksi hylkäisit oman kirkkosi? Sitä sinun ei ole pakko tehdä, joten mieti kunnolla. Onko sulla siinä oikeasti usko mukana vai teetkö nyt vaan jotain miestäsi miellyttääksesi? Aika heppoisin perustein sen sitten teet, jos niin on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe