HEi, teen koulutyötä ja tarvitsisin aivan lyhyitä vastauksia seuraavanlaisiin kysymyksiin:
1. Ikäsi?
2. Mikä saa aikaan huonon omatunnon kotona?
3. Mitä voit tehdä jos sinulla on huono omatunto?
Oikein paljon kiitoksia vastauksistanne.
1. Ikäsi?
2. Mikä saa aikaan huonon omatunnon kotona?
3. Mitä voit tehdä jos sinulla on huono omatunto?
Oikein paljon kiitoksia vastauksistanne.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Miten niin huono omatunto?
Ei minulla omassa kodissani ole huono omatunto, miksi olisi?
Mitä silloin tehdään kun on huono omatunto?
Kadutaan tietysti.
" Höh
1944 "
olepas eka ihminen jolla ei ole huonoa omaatuntoa,
olen kyllä saanut jutuistasi aivan eri kuvan.
Yritän tehdä parhaani, jos se ei riitä niin miksi kantaa tunnontuskia?
Aina jää jotain tekemättä ja ei ehdi joka paikkaan, olen oppinut ottamaan nämä seikat sellaisina että "ei voi mitään".
Nuorempana oli huono omatunto koko ajan, vaikka silloinkin yritin parhaani.
1. 62
2. löhöily sohvalla tuntitolkulla
3. kun lonkkia alkaa kolottaa ja vähän omatuntokin koputella, käväisen pienellä lenkillä.
1. 60 v.
2. tekemättömät työt
3. koiran kanssa lenkille
1. 66 v.
2. sitä on paljon: jos olen ärissyt puolisolleni, jos en ole tehnyt kotitöitä kuntoon, jos en ole ajatellut avun tarvitsijoita, jos en pidä itseäni ja puolisoani hyvässä kunnossa terveellisellä ruoalla ja liikunnalla... Jaa, vähän joka asiasta on huono omatunto...
3. Ei siihen auta muu kuin ruveta korjaamaan asioita, pussata ja halata miestä ja taputella persuuksille ja kehua hänet taivaisiin. Tästä on sekin hyöty, että mies heti alkaa auttamaan tai tekemään hyviä asioita.
Onnea pikku kullanmurulle opinnoissasi! (Minä sanon kaikkia nuoria pikku kullanmuruksi).
Hei, mihinkä koulutyöhön tarvitset kysymyksiä, joilla ei ole päätä eikä häntää?
1) Sopiva ikä.
2) Ei liity kotioloihin.
3) Ei minun tarvitse mitään tehdä.
Oikein paljon kiitoksia kysymyksistäsi ;-)))
-63v
-jäätelön syönti
-olla ostamatta sitä pakkaseen
Muutoin ei ole huonoa omaatuntoa mistään. Enkä ymmärrä, miksi pitäisi ollakaan?
Elän, ja annan toisten elää.
Minulla ei taida olla omaatuntoa. Minulla on oma tunto ja se on ihan yes.
1.64
2. tekemättä jääneet kerkusteluivin vastaamiset.
3. Avata yhteys tänne ja purkaa sanat kirjaimiksi,että sinä saat lukia tämän ;-D
palstoilta, perkuleen palstojen tukkija ja massapostaaja! Ethän Sinä tajua edes nettikettiä. Jatkat vain massapostauksia. Kun puhe ei auta, se on sitten linjapihtihommia ja raastupa.
1. Ikäsi?
Pian 61
2. Mikä saa aikaan huonon omatunnon kotona?
Just nyt: Se että tässä maassa/maalla ei ole itsellä tuota huonoa omaatuntoa sen vertaa että noudattaisi/ratifioisi itse kansainvälisiä sopimuksia, vaikka täällä joku käy pokkailemassa rauhanpalkintoja, ja olemme muka YK:n jäsenvaltio?
3. Mitä voit tehdä jos sinulla on huono omatunto?
Sellaista minulla ei ole, eikä tule! (SE on vaan niin sanottujen "herrojen" höpinää.( Lue "herrojen" = rosvojen)
2 Äkkipikainen luoteeni, ärähdän ennenkuin huomankaan.
3 Anteeksi pyytäminen on nyöhäistä sen jälkeen, yritän lepytellä muuten esim. vaihtamalla puheenaihetta.
vaikea, nyt on ihan KIVAA.
63v
eipä täällä kotiolojen vuoksi kotonaan
pode huonoa omaatuntoa.
eipä siinä sitten ole parantelemisia.
elämä menee niinkuin on tarkoitettu mentäväksi.
mitä siitä huonoa omaatuntoa potemaan.
yksin ollessa voit olla pitkin tai poikin.
1. Ikäsi?...................62,5-v
2. Mikä saa aikaan huonon omatunnon kotona?......
Yleensä isot tai pienet pettymykset ja epäonnistumiset, vaikka laihdutuskuurilal olessani ylensyöminen.
Lisäksi huono omatunto tulee herkästi jos on väsynyt, uni on hyvin tärkeää.
3. Mitä voit tehdä jos sinulla on huono omatunto?..............
Pieni 5-15 min ulkolenkkikin useamman kerran päivässä auttaa ja päivälepo, päivätorkut myös.
1.laskeppas, syntynyt 1949
2.Kotona ja kotiympäristössä kun sanon jotain sopimattomasti, naapurille, puolisolle,
ei auta sopimus kun on sovittu että ei kuulu loukkaantua koskaan.
3. Pyydän anteeksi, usein kyllä tulee vedet silmiin anteeksi pyytäessä, mutta se kai kuuluu asiaan.
Kukkasilla tai muulla en ole tehostanut anteeksipyyntöä, pyydän vain anteeksi ja kuuntelen mitä saan vastaukseksi.
Kuka typerys avasi tämän keskustelun ja häipyi saman tien koloonsa.
Jatka koulunkäyntiäsi koska näyttää siltä, että se on pahasti pielessä.
En vaan aiemmin uskaltanut tulla tänne katsomaan mitä ihmiset ovat vastanneet kun huomasin, että suurin osa kommenteista ovat olleen asiattomia. Olin ajatellut, että tätäkin kautta voisi saada tämänlaatuisiin kysymyksiin vastauksia ja onneksi sainkin ihan asiallisia vastauksiakin, mutta toisaalta kovasti harmittaa nämä asiattomat vastaukset. Kiitoksia asiallisista vastauksista, kysely oli kehityspsykologian tehtävää varten :)
"....sainkin ihan asiallisia vastauksiakin, mutta toisaalta kovasti harmittaa nämä asiattomat vastaukset".
Minä en tunnistanut yhtään asiatonta vastausta, ihmiset ovat vain niin erilaisia, tulet sen huomaamaan,
toiset kyllä huomaavat sen aivan liian myöhään.
Toiset potevat "huonoa itsetuntoa" koko lopun elämäänsä jos eivät saaneet lapsistaan paljon paremmin koulutettuja ja sosiaalisempia kuin itse ovat olleet ja paljon helpommalla työllä mukavasti ansioita.
Toiset ovat aina positiivisia, vaikka lapset joutuvat taistelemaan niistä raskaista, "miestä/naista" syövistä työpaikoista koko elämänsä kuin metsän eläimet ruoastaan/hengestään.
Kaikilla ei tosiaan ole koskaan huonoa itsetuntoa.
meidän 1947 syntyneiden ei tarvinnut olla kuin kunnollisia, oli työpaikkoja, aina kymmenen tarjolla,
mutta, meidän lapsenlapsemme, ehkä sinäkin, pitää olla paljon fiksumpia, pelkällä lukiopohjalla on vaikea kilpailla niistä työpaikoista.