Minun työpaikalla on ainakin niin kiire , että ei aina ehdi kunnolla syödä ja vaikka olisi syömässäkin, syödään siis samassa tilassa jossa on hoidettavia .Välillä kesken esim kun juuri laittamassa ruokaa suuhun tapahtuu jotain sellaista, että pitää rynnätä kesken ruokailun selvittämään tilannetta. Milloin pissaavat keskelle lattiaa milloin nahistelevat keskenään. Milloin soi puhelin, joka on kaukana ruokailutilasta, milloin on joku ulko-oven takana ja ovikello soi.
Ehdittekö itse syödä kunnolla?
aina liian kiire
16779
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olin hoitoalalla yli 15 vuotta kiireisellä osastolla sairaalassa.
Oma syöminen oli sitä ja tätä. Ruokasalissa sai syödä yleensä rauhassa, jos ehti sinne ennen sulkemisaikaa. Useasti ei ehtinyt ja sitten jotain oli raapaistava kanttiinista mukaansa, ettei pyörry kesken työvuoron. Iltavuorossa ruoan pystyi tilaamaan osastolle ja se tuli ruokakärryn mukana. Ruoka saattoi olla 3-4 tuntia lämpimässä, ennen kuin sen ehti syömään. Myös juominen oli tosi vähäistä.
Iso ongelma oli myös se, ettei ehtinyt halutessaan vessaan. Rakko venyi ja suolentoiminta takkuili - se on hyvin yleistä hoitotyöntekijöillä ja vuorotyöläisillä.
Oltuani nyt pois hoitoalalta muutaman vuoden suolen toiminta on normaalistunut ja en ole enään luuviulu, kuten hoitajana ollessa (ehdin syödä). Elämänlaatu on parantunut huomattavasti.
Säälittää ihmiset, jotka vielä ovat hoitoalalla. Tsemppiä teille. Ette valita turhasta. Toki joka ammatissa on sekä hyviä että huonoja puolia..
Eräs läheinen ihminen on myös hoitoalalla ja valittaa samasta asiasta.
En ymmärrä miksi hoitotyöntekijät eivät ota yhteyttä ammattiliittoon tai työsuojeluvaltuutettuun, sellainen kun varmasti löytyy joka sairaalasta.
Eikö asiaan haluta tosissaan muutosta?!?
Aamun kahvipaussi kestää noin 30-45min ja lounastunti on juuri sen mittainen kuin haluaa. Yleensä se 45min. Hyvin ehtii vaikka piipahtaa läheisessä lounasravintolassa syömässä tai hakemaan itselleen ruokaa. Iltavuorossa on yleensä yksi 30-45mi paussi ja lounastunti kestää tunnin. Viimeisen parin tunnin aikana saatetaan vielä vaikkapa tehdä voileipiä, teetä ja istua katsomassa telkkaria.
Kerroppa missä tuollainen ihmepaikka on. Minäkin voisin tulla sinne töihin:), niin hyvältä kuulostaa. En ole koskaan kuullut tuollaisesta hoitoalan työpaikasta.
Kierrän osastolta toiselle ja olen ollut myös paikoissa, joissa lounasaikaan hoitajat lähtevät kanttiiniin syömään. Ekan kerran kun näin sen, jäin katsomaan perään suu auki, jolloin eräs heistä kääntyi takaisin ja sanoi että meitä jäi kyllä kaksi pitämään puljua pystyssä (olin tokaa päivää siellä). Samassa talossa toisella osastolla oli sanottu että ruuan voi hakea kanttiinista, mutta se pitää syödä osastolla, en muista oliko se huomioitu palkassa, tod.näk. ei. Vaihtelu on melkoinen, jossain jää aamun kahvitauko aina väliin ja iltapäivällä yritetään sitten ottaa takaisin, jossain kukaan ei koskaan ehdi isua alas syömään jne.
Olen itse alkanut kiinnittää taukoihin huomioita, pää ei vain pelaa jos en ole syönyt. Kahvitauko jää joskus väliin, mutta jossain välissä pitää käydä juomassa. Ja ruokatauosta pitää pitää huolta, keinolla milllä hyvänsä. Jos se tarkoittaa että hommat alkaa kasautumaan niin kasaantukoot. Jos on ollut jotain akuuttia aamulla joku suihkutus vielä puolilta päivin vielä odottamassa, niin se voi hyvin odottaa vielä 20 minuuttia, ei sillä enää siinä vaiheessa ole väliä. Ja lounaan jälkeen saa potilaskin hyväntuulisen hoitajan avukseen, eikä matalasta verensokerista kärsivää kiukkuista kurppaa.
Ehdin syömään vähintään puoli tuntia, mutta jos käyn ulkona lounastamassa, menee helposti lähemmäs tunti. Jos on mielenkiintoista lukemista, tunti tulee nopeasti täyteen. Puhelinhan jää työpöydälle, kun lähdetään syömään, eikö vain? Asiakkaan luona oltaessa puhutaan sitten jo kahden tunnin lounaista.
Tuohon vielä päälle juttelua kahvikupposen ääressä sekä lukuisat kahvitauot pitkin päivää. Ja ainahan sitä voi syödä työnkin ohessa. Meillä oikein työehtosopimuksessa lukee että "pitää olla mahdollisuus virvokkeiden nauttimiseen työn ohessa."
Osa syö aamupalan talossa ja sekin vie helposti puolisen tuntia.
jotakin. yleensä ei ehdi pitää koko ruoka taukoa,joka on lain mukaan sen 20minsaa. ehtii pitämään noin 5-10minuuttia ja silloin pitää aika ripeästi syödä. mutta,mahtuu joukkoon päiviäkin,ettei ehdi pitään mitään taukoja,elikkä lennosta juot vaan vettä ja jatkat hommia. ihan pyllystä! jos vaan istusit ja pitäsit taukosi, hommat jäis tekemättä ja aika ei yksinkertaisesti riittäis! enkä ylitöihin jää,kun ne on kielletty. enkä haluaisi jäädä ylitöihin,ei kiinnosta kyllä ollenkaan.sillä onhan se omakin elämä siellä siviilissä.että onhan tuota..
Ette osaa edes jaksottaa ruokailuanne.
ruokatunnista, eli jos ruokatunnista tulee palkkaa on se työaikaa ja tavallaan siihen kuuluu ruokailun valvominen, taas jos se on omaa aikaa niin sitten sinne on palkattava joku joka valvoo ruokailun hoidettavien osalta.
Suurimmassa osassa työpaikkoja rukatunti on omaa aikaa ja näin siihen ei kuulu työhommat, taas jos ruokatunti on puolituntia ja joutuu lähteen syömään muualle tulee siinäkin aika hosuminen.
tuntuu siltä että nämä hoitajat ei tajua että niille maksetaan ruokatunnista palkkaa.
tulee mieleen et menisivät vaikka rakennukselle töihin, ei sielä makseta ruokatunnin pitämisestä ja jos haluu istua lämpimässä ravintolassa syömässä pihviä joutuu lähteen niin kauvas ettei rukatunti riitä.
Turhaa valittavat tehkööt työnsä josta heille maksetaan.
Pienen ja parantumattomasti sairaan lapsen äitinä toivon hoitajien pririsoivan taukonsa. Haluan lastani hoitamaan pirteän ja hyvinvoivan ammatti-ihmisen, en täyttä rakkoaan ja tyhjää mahaansa pohtivaa rättiväsynyttä raatajaa. Huomiokyky ja kärsivällisyys eivät riitä, jos ei huolehdi omasta jaksamisestaan.
Samaa mieltä. Jopa hoitajien tulee voida käydä työaikana wc:ssä ja syömässä. Työt voi priorisoida niin, että kukin sopivassa raossa töiden lomassa ottaa aikaa tähän. Jos olet syömättä ja juomatta koko vuoron, ei kukaan sinua siitä kiitä eikä palkka nouse eikä kruunu ole sen kirkkaampi. Päinvastoin syöt omaa työssäjaksamistasi.
yksin hoitajat, meeppäs pankin tiskille töihin, ei siitä lähetä veskiin ku jatkuvasti on asikas tiskillä.
Taitaa sielläkin niin kuin hoitsuillakin, olla usein järjestelykysymys.
kun kuulemma pomon mielestä työaika on se ja ruokatunti lomitetaan työporukassa ja pitää ottaa huomioon etei isossakaan pankissa tiskillä toimi kun 5-6 henkee kokopäivän.
Eli pankissa työnantaja pitää minimi miehitystä ja laskee et kun viisihenkeä on töissä niin silloin pitää selvitä sillä asakaspalvelusta ja taustatyöt hoituu siinä ohella, mutta kun pankkisalissa asiakkaat vain lisääntyy ja pulenpäivän aikaan osa tulee ruokatunnilla toimittaan asioja on ruuhka niin kova ettei siitä mihnkään veskiin pysty lähteen ja ruokis on jossain tuola klo 14.00 jälkeen.
No mites siinä kupla otsassa voi sitten luotettavasti hoitaa toisten raha-asioita :-). Kyllä hoitotyössäkin vaaditaan vuorottelemaan tauoilla ja päästämään toisia pissalle ja syömään. Ei mekään (siis pankkityöntekijät ja hoitajat) olla sentäs mitään robotteja.