Kannattaako teille muuttaa?

Eli ajattelin siirtyä Lapista, Lappeenrantaan. Minkälainen työllistymis tilanne teilläpäin on? Onko minkälainen tilanne sähkömiehillä?
12449
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Eiköhän tilanne ole tällä hetkellä aika huono vähän joka paikassa, mutta käsittääkseni kuitenkin Lapissa varmaan vielä heikompi kuin etelässä.

En mä kyllä osaa sanoa, löytyykö sulle töitä vai ei, sun täytyy itse ottaa asiasta selvää.

Äänestä

kannattaa tänne muuttaa, vaikka ei tämä mikään sen suurempi onnela ole. Pääseehän sinne Lappiin aina takaisin.

Äänestä

Ainahan sähkäreille töitä riittää. Nyt laman aikana remontoidaan ahkerasti ja käytetään kotitalousvähennystä, joten eiköhän markkinoita ole.

Äänestä

Mielestäni kannattaa kyllä tulla. Kyllä nämä työnäkymät tästä pikkuhiljaa paranevat, nythän ovat suuret ikäluokat vähitellen siirtymässä eläkkeelle. Niin tietysti sielläkin, mutta kai täällä on kuitenkin enemmän mahdollisuuksia, vallankin, jos pystyy lähtemään tilapäisiin keikkahommiin, saa jalan ikäänkuin työnantajan oven väliin, siitä sitten on helpompi saada vakityista paikkaa itselleen.
Itse olen näin päässyt firmaan sisälle ja nyt tänne omalle kotipaikkakunnelle vakipaikan.
Tänne vaan, tämä on ihan hyvä paikkakunta asuakin, itse olen lähtöisin Kajaanin seudulta ja nykyään perheellinen ja tyytyväinen elämääni täällä.

Äänestä

tuu joulukuussa, säästät matkakuluissa ku tuut joulupukin kyyissä.

Äänestä
  • Tuo oli vitun hyvä :D Itse olen unelmoinut lappiin muuttoa ja sinä hullu meinasit tulla pois sieltä. Ota sie miu emäntä ja kämppä ni mie voin muuttaa siun kämppääs.

    Äänestä

  • kymppi+kaks kirjoitti:

    Tuo oli vitun hyvä :D Itse olen unelmoinut lappiin muuttoa ja sinä hullu meinasit tulla pois sieltä. Ota sie miu emäntä ja kämppä ni mie voin muuttaa siun kämppääs.

    Miekin voisin vaihtaa. Lappiin tahtoisin miekin.

    Äänestä

Ei

Äänestä

Ei todellakaan kannata, ellet välttämättä halua asua täällä kieroilijoiden kanssa. Karjalainen ihminen on kierompi kuin savolainen. Enkeleitä edessä, täysiä piruja perässä (kuten eräs ystäväni asian osuvasti ilmaisi)

Äänestä

vaihdetaan päittäin, mie lähen mieluusti Lappiin asustelemaan,(ei Tornio)! pureskelisin poron palleja pitkin iltaa, ja päivisin kävisin töissä!

Äänestä
  • Ei meille kannata muuttaa,hyvä että ittelleekää tilaa riittää tässä kämpässä.

    Äänestä

Jos yhtään on kommunismin vastainen, niin ei kannata.
Meillä taloistakin puuttuu enää Leninin kuvat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukamita kirjoitti:

Eli ajattelin siirtyä Lapista, Lappeenrantaan. Minkälainen työllistymis tilanne teilläpäin on? Onko minkälainen tilanne sähkömiehillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu