Tulppaanien talvehtiminen ruukussa?

sipulikukat

Onnistuuko tulppaanien talvehtiminen pihalla ulkoruukussa?
Eli jos istuttaa nyt syksyllä isoon ruukkuun tulppaanien mukulat ja nostaa ruukun keväällä lämpimään aurinkoiseen paikkaan.

6

3512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paleltui

      mulla ei noussut yhtään piippaa.

      • sipuli vaan

        Kantsii se ulkoruukku nostaa sisätiloiohin,muuten sipulit jäätyvät, eikä tule mitään.


    • sipulitsi

      Pitää varmaan suojata se ruukku jotenkin ulkopuolelta, muuten ei onnistu. Pakkanen ja viima palelluttaa ne sipulit, jos ruukku ei ole eristetty.
      Jos koko törpön kaivaa maahan, ni onnistuu, mutta melko homma kaivaa potero. Ehkä muhkea lehtikasa tai havuläjä toimisi peitteenä, kokeilla ainakin voi.

    • Pihatöihin hurahtanu

      Ymmärtääkseni ruukkuun istutetut sipulit pitää säilyttää noin 3 kk pimeässä ja lämpötilan tulisi olla 1- 9 astetta. Eka kertta minäkin kokeilen. Saapa nähdä keväällä nouseeko mitään pintaan.

      • Istutin kaikenlaisia tulppaaneita, narsisseja, krookuksia ruukkuihin lasitetulle parvekkeelle. En ole kastellut, ajattelin, että kosteana pakkasella ne paleltuvat. Nyt yhdestä ruukusta pukkaa tulpaanin alkuja. Ajattelin, että annan sen olla parvekkeella pakkasten tuloon asti ja sitten nostan sisään. Tämä on ensimmäinen kerta kun kokeilen. Olen lukenut jostain lehdistä, että onnistuu kyllä. Saa nähdä, ihan uteliaania odotan. Onko kukaan múu yrittänyt. Nämä ruukut ovat noin 15 l, eli ei ihan pieniä. Miksi se ei siis toimisi? Jäätyyhän sipulit maassa 10 - 20 cm syvyydessäkin?


      • niinipirkko kirjoitti:

        Istutin kaikenlaisia tulppaaneita, narsisseja, krookuksia ruukkuihin lasitetulle parvekkeelle. En ole kastellut, ajattelin, että kosteana pakkasella ne paleltuvat. Nyt yhdestä ruukusta pukkaa tulpaanin alkuja. Ajattelin, että annan sen olla parvekkeella pakkasten tuloon asti ja sitten nostan sisään. Tämä on ensimmäinen kerta kun kokeilen. Olen lukenut jostain lehdistä, että onnistuu kyllä. Saa nähdä, ihan uteliaania odotan. Onko kukaan múu yrittänyt. Nämä ruukut ovat noin 15 l, eli ei ihan pieniä. Miksi se ei siis toimisi? Jäätyyhän sipulit maassa 10 - 20 cm syvyydessäkin?

        Hei, ei jälkeäkään sipuli kukkien noususta. Pakkanen ja kylmä tappoivat alut. Nostin osan sisään ja odottolin. Kastelin ja osa sipuleista homehtui. Kannoin ne jälleen parvekkeelle. En odota kukkaloistoa mutta olisi todella mukava, että joku nousisi ja kukkisi. Istutin n. 100 sipulia erilaisiin ruukkuihin. Jos tämä ei toimi, en luovuta vaan teen jutun sitten erilailla....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2802
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      349
      2558
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2194
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      53
      2184
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      25
      1723
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1629
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1490
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1449
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1395
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1206
    Aihe