Lennän ensi kertaa ja olisin kysellyt kokemuksia finnairin airbus a320 koneesta?
jotkut sanoo, että on kuin sillipurkki polvet suussa istutaan ja jotkut, että mukavaa on, ota siitä sit selvää..
Palvelu? Melu? Istuimet?
Kiitoksia vastauksista!
a320
7
2469
Vastaukset
- 19.
Mukavuus on niin makuasia ja väljyys riippuu tietysti ihmisen itsensä koosta. Koneet lisäksi kalustetaan vähän eri tavalla riippuen siitä, onko kyseessä reitti- vai lomalennoilla käytetty kone. Myös tarjoilu on erilaista reitti- ja lomalennoilla. Reittilennoilla esim. viini kuuluu lipun hintaan.
Kysymyksiisi pystyt siis parhaiten itse vastaamaan lentosi jälkeen. Ei noita kannata etukäteen murehtia.- fasfs
Finnairilla ei tietääkseni ole ainuttakaan pääosin lomalentokalustona käytettävää A320 mallityyppiä vaan kaikki ovat reittilennoille tarkoitettuja. Tällöin istuinmukavuus ja tilat ovat hyvät, jos verrataan ns. sillipurkkiin, jolla tarkoitetaan yleisesti finskin boieng 757, jotka kaikki ovat ahtaita, istuivälit 29" kun reittikoneissa on pääosin 32" eli yksi tuuma 2,54cm x 3 = 7,62cm paremmat tilat käytännössä A320 mallissa. Joissain uusissa koneissa on vielä penkkien taskus siirretty ylös, eivät tällöin ole lehdet muut tavarat polvitilan esteenä, joka tuo vielä lisää tilaa.
- Monesti koettu
Taitaa olla tuossa finskin 320 koneessa 159 penkkiä kun esim. easyjetillä on pienemmässä 319 koneessa 156 jakkaraa. Finskin 319 koneessa on muistaakseni 123 paikkaa. Lisäksi finskin airbusseihin tuli muutama vuosi sitten täysin uudet ohuemmat penkit, jotka antavat vielä hieman enemmän jalkatilaa. Verrattuna lomalentokoneisiin voisi näitä reittikoneita pitää varsin väljinä.
- tuhtimpi
Onko samat mitat myös airbus a321:ssä? Minkä pituiset turvavyöt muuten on? siis vaikka pylly mahtuukin niin onko turvavyön pituus ongelma?
- Anonyymi
Vyön pituus ei ole ongelma ja vöihin saa jatkokappaleita.
- Anonyymi
Vyön pituus ei ole ongelma ja vöihin saa vielä jatkokappaleita.
- Anonyymi
Hyvä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦595670Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.2014640En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v164112Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k563630- 513571
- 823338
- 113281
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah463139- 332830
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia342411