"Mitä emme viitsi analysoida tai emme muuten ymmärrä, sen tuomitsemme!"
Se on sitä narsismin diagnostisointia.
LÄÄKETIEDETTÄ kuvastaa ymmärtäväinen ja auttavainen asenne potilasta kohtaan. Sen vastakohta on natsismi.
Jos kerran olette "narsisteja" pätevämpiä ja vieläpä mielstänne kykenette lukemaan heidän mieltäänkin, keksikääpä sitten äkkiä joku houkutteleva ja eettisesti kestävä hoitomuoto narsismiin.
Ihottuma ei parane haukkumalla tai selän takana pahaa puhumalla ja sama pätee muuhun terveydenhoitoon eli hoivaan.
Se on sitä narsismin diagnostisointia.
LÄÄKETIEDETTÄ kuvastaa ymmärtäväinen ja auttavainen asenne potilasta kohtaan. Sen vastakohta on natsismi.
Jos kerran olette "narsisteja" pätevämpiä ja vieläpä mielstänne kykenette lukemaan heidän mieltäänkin, keksikääpä sitten äkkiä joku houkutteleva ja eettisesti kestävä hoitomuoto narsismiin.
Ihottuma ei parane haukkumalla tai selän takana pahaa puhumalla ja sama pätee muuhun terveydenhoitoon eli hoivaan.
Vastaukset 2
Vanhimmat
On toki totta, ettei haukkuminen ketään paranna, mutta ehkä se, että saa välillä purkaa, pitää sairaan ympräillä olevia kunnossa? Näin se on ainakin muissa sairauksissa, syöpäsairaalle tuskin mennään itkemään ja valittamaan, miten paljon energiaa hänen hoitonsa ja tukemisensa läheiseltä syö, eiköhän läheinen itke sen kotona puolisolleen tai ystävälleen, jotta saa sitten itse tukea ja jaksaa taas.
Mutta eihän paraskaan hoito/hoiva kaikkea paranna, siksi kai syöpäänkin saattaa yhä kuolla. Eikä taida olla keinoa kasvattaa amputoitua kättä takaisin? Tai kasvattaa jalkaa jalattomana syntyneelle?
Miten "kasvattaa" narsistiin empatia? Jos sitä joskus on ehkä ollutkin, ei hänellä sitä enää ole...
Eli mitä, jos ei ole keksittävänä mitään hoitoa? mitä, jos vain narsisti on mikä on, eikä häntä voi "korjata" yhteiskunnallisesti hyväksyttäväksi, moraalin ja empatian meidän muiden tavoin tuntevaksi?
tai entäpä jos narsismi on nykypäivän rutto? Se leviää, lisääntyy ja tarttuu... ja kohta kaikki ovat naristeja tai narsistit on kerrassa poistettava yhteiskunnasta? mitä tehtäisiin? Kai meistä kaikista tulisi narsisteja ja kukaan ei enää täällä valittaisi narsistin käytöksetä, sillä se olisi normaalia....
Mulle henkilökohtaisesti on aivan sama, keksiikö kukaan hoitoa, aina on olemassa sairauksia, jotka vievät hengen tai muuttavat ihmisen erilaiseksi (dementia, alzheimer...), yhteiskunnallisesti kelvottomaksi.
Entinen vaimoni oli HÄNEN ITSENSÄ vastaaman ja täyttämän psykologisen testin perusteella narsisti eli tässä tapauksessa diagnoosi on tehty muussa mielessä kuin tuomiomielessä.
Näin jälkikäteen ajatellen olen tullut siihen tulokseen, että hän oli työssä ja monissa muissakin asioissa perfektionisti taustalla monesta eri syystä aiheutunut TURHA alemmuudentunteensa. Niinpä minun ollessani hänen läheisin aikuisensa hän sitten itse asiassa itse pelkoa potien esitti asioita minulle äänekkäästi ja nopeasti niin että pahoitin mieleni.
Mitä ilmeisimmin hän olikin tarkoittanut jotkut "nalkuttamiseksi ja haukkumiseksi" tarkoittamansa puheet ohjeiksi ja neuvoiksi. Täydellinen en itsekään ole.