"Ahvenanmaalla maahanmuuttajilla on laajat oikeudet ja lapsille on kotikielen opetusta mutta suomenkieliseltä suomalaiselta puuttuvat kaikki oikeudet siitäkin huolimatta, että Ahvenanmaa on hänen kotimaansa."
Ahvenanmaalainen poliitikko on maininnut eräässä puheessaan, että Ahvenanmaalle Manner-Suomesta muuttavat tietävät jo Ahvenanmaan olevan yksikielinen ruotsinkielinen maakunta ja siksi suomenkieliselle lapselle ei suoda omankielistä opetusta siellä. Siinä tulee selväksi se, että saarelle ei haluta suomenkielisiä
koska he sen selvästi ilmoittavat.
Voiko sen enää selvemmin tuoda esille
10
252
Vastaukset
- algot
Siinä tulee sinullekin kusipää selväksi, ettei tuommoisia horopäitä saarelle kaivata mitä sinä. Pitää olla fiksu ja ahkera rakentamaan yhteistä hyvää ja sinun kaltaisesi voivat puristella muniaan kotitunkion löyhkässä
- Mielekäs vastaus
Hyvin mielekkäästi vastattu siinä meillä on esimerkki suomenruotsalaisesta röyhkeydestä tosiaan pitää olla niin fiksu, että osaa eriarvoistaa suomenkielisiä kansalaisiamme meillä Suomessa.
- algot den andre
Mielekäs vastaus kirjoitti:
Hyvin mielekkäästi vastattu siinä meillä on esimerkki suomenruotsalaisesta röyhkeydestä tosiaan pitää olla niin fiksu, että osaa eriarvoistaa suomenkielisiä kansalaisiamme meillä Suomessa.
Miten mielekkäästi olet edistynyt siinä projektissa koskien merimetsojen suojelua? Pitäydy sinä vaan siinä hommassa. Siitä kerkiät vielä aina välillä kaljallekin niitten muittenkin hampaattomien kanssa.
- ålanderi
kirjoittaa jo varastetulla nimimerkillä, sellaista se on kun hakkaa tattiin ja nussii lampaita päivittäin :D
- algot
Se pässihän kopsaa myös toisten tekstejä ja pistää niitä ominaan tänne. Aina vaan uudestaan. Ei sille imbesillille tule edes mieleen, että olisi lähdekin mainittava. Mutta vajaahan se on. jonnekin koppiin se kuuluisi.
- algot
Se pässihän kopsaa myös toisten tekstejä ja pistää niitä ominaan tänne. Aina vaan uudestaan. Ei sille imbesillille tule edes mieleen, että olisi lähdekin mainittava. Mutta vajaahan se on.
- bättre folk
algot kirjoitti:
Se pässihän kopsaa myös toisten tekstejä ja pistää niitä ominaan tänne. Aina vaan uudestaan. Ei sille imbesillille tule edes mieleen, että olisi lähdekin mainittava. Mutta vajaahan se on.
Kierointa kansanosaa ei löydy mistään mitä ovat nämä suomenruotsalaiset maassamme.
Ahvenanmaan esimerkin mukaisesti itsehallinnolla voi näemmä perustella monenlaisia sikamaisuuksia mm. syrjintää meidän kansalaisiimme kohdistuen. - samuli ei koulutettu.
bättre folk kirjoitti:
Kierointa kansanosaa ei löydy mistään mitä ovat nämä suomenruotsalaiset maassamme.
Ahvenanmaan esimerkin mukaisesti itsehallinnolla voi näemmä perustella monenlaisia sikamaisuuksia mm. syrjintää meidän kansalaisiimme kohdistuen.perutaan yhteinen hautapaikka. vai oliko se toinen mahdollinen maahanmuttaja.
- kiroonkasvanut
samuli ei koulutettu. kirjoitti:
perutaan yhteinen hautapaikka. vai oliko se toinen mahdollinen maahanmuttaja.
Oli varmaan katellinen J. tämä häidenperuja.
- ålänningen
on jo täydessä vaudissa, lampaat ei taida oikein olla samaa mieltä, hehe
http://farm4.static.flickr.com/3119/2760205619_c8464bf014.jpg?v=0
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso245250Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1614154Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani143577Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai683113- 902907
- 442796
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1522677Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282483- 201735
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1221671