Isomman akvaarion myötä olisin kiinnostunut hankkimaan myös ulkosuodattimen siihen.Ennen aina olen pärjännyt sisäsuodattimilla joten kokemusta kyseisistä suodattimista ei ole:/
Akvaario on 200l. Malliltaan aika pitkä akva,sillä pituutta 120cm.
Suositelkaahan "purkkiini" hyvää ulkosuodatinta joka olis suht helppo:)
Kiitos!
Suositelkaa ulkosuodatinta:)
7
183
Vastaukset
- lamina
Suosittelen Eheimiä. Muitakin merkkejä olen kokeillut ja niistä on useimmasta jo aika jännättänyt mutta vanhin 15 vuotias Eheim se vaan porskuttaa kun muistaa huoltaa säännöllisesti. Eheimiin saa hyvin varaosia ja huolto on muutenkin helppoa. Suodatus- ja punppausteho on yleensä sitä mitä luvataan. Olen jo tipahtanut kärryiltä malleissa mutta professional 3 lienee se nykyinen malli ja siitä on sitten eri vaihtoehdot eri kokoisille akvaarioille. Kannattaa käydä tutustumassa jonkin nettikaupan sivuilla ominaisuuksiin.
- tulipyrstö
Fluval 305, toiminut vuoden virheettömästi, perustelut samat kuin edellisessä "mainoksessa". mutta valitettavasti halvempi.
- lamina
tulipyrstö kirjoitti:
Fluval 305, toiminut vuoden virheettömästi, perustelut samat kuin edellisessä "mainoksessa". mutta valitettavasti halvempi.
Ei ollut maksettu mainos. :)
1 (2 kk vanha) Fluval teetti meillä ison lattiaremontin ja sen jälkeen en ole niitä käyttänyt enkä pitänyt niiden äänestä mutta voihan se olla että ovat kehittyneet 5 vuodessa. - tulipyrstö
En kummiskaan maksa merkista tuplahintaa. Pihi ja saita kun olen.
- lamina
tulipyrstö kirjoitti:
En kummiskaan maksa merkista tuplahintaa. Pihi ja saita kun olen.
Niin, eipä kukaan maksa Ladasta Bemarin hintaa. Molemmilla kuitenkin kuljettaa kauppakassit kotiin. :) No joo. Makuasioista ei voi kun kiistellä. Pääasia että akvaariossa on riittävä suodatus.
- kalakaiffari
lamina kirjoitti:
Niin, eipä kukaan maksa Ladasta Bemarin hintaa. Molemmilla kuitenkin kuljettaa kauppakassit kotiin. :) No joo. Makuasioista ei voi kun kiistellä. Pääasia että akvaariossa on riittävä suodatus.
Olen itse ajatellut tuota eheimiä kun niin monet tutut ovat sitä kehuneet ja varaosien yms saanti tuntuis olevan suht helppoa...Mutta noissa malleissakin on monta erilaista..Mikäs niistä olis paras ja sopivin? Oon monet aiheet kyseisistä suodattimista jo lukenut mutta en ole vielä saanut päätettyä:)
- fish KING
... luultavasti olet hankkimassa tulevaisuudessa suurempaa akvaariota ??? .. osta samalla sellainen joka riittää esim. tuplasti surempaan akvaan, vedenkierrätys nopeus tunnissa n. 500-900l/h
kannattaa etsiä mallia netistä suomessakin tarjolla yli sadan euron haarukalla samaa suodatinta, näe pieni vaiva niin saat halvemmalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1774161"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?822701Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1262193Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p722159- 192011
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.181916Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251763- 821747
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201743Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko121547