Isomman akvaarion myötä olisin kiinnostunut hankkimaan myös ulkosuodattimen siihen.Ennen aina olen pärjännyt sisäsuodattimilla joten kokemusta kyseisistä suodattimista ei ole:/
Akvaario on 200l. Malliltaan aika pitkä akva,sillä pituutta 120cm.
Suositelkaahan "purkkiini" hyvää ulkosuodatinta joka olis suht helppo:)
Kiitos!
Suositelkaa ulkosuodatinta:)
7
207
Vastaukset
- lamina
Suosittelen Eheimiä. Muitakin merkkejä olen kokeillut ja niistä on useimmasta jo aika jännättänyt mutta vanhin 15 vuotias Eheim se vaan porskuttaa kun muistaa huoltaa säännöllisesti. Eheimiin saa hyvin varaosia ja huolto on muutenkin helppoa. Suodatus- ja punppausteho on yleensä sitä mitä luvataan. Olen jo tipahtanut kärryiltä malleissa mutta professional 3 lienee se nykyinen malli ja siitä on sitten eri vaihtoehdot eri kokoisille akvaarioille. Kannattaa käydä tutustumassa jonkin nettikaupan sivuilla ominaisuuksiin.
- tulipyrstö
Fluval 305, toiminut vuoden virheettömästi, perustelut samat kuin edellisessä "mainoksessa". mutta valitettavasti halvempi.
- lamina
tulipyrstö kirjoitti:
Fluval 305, toiminut vuoden virheettömästi, perustelut samat kuin edellisessä "mainoksessa". mutta valitettavasti halvempi.
Ei ollut maksettu mainos. :)
1 (2 kk vanha) Fluval teetti meillä ison lattiaremontin ja sen jälkeen en ole niitä käyttänyt enkä pitänyt niiden äänestä mutta voihan se olla että ovat kehittyneet 5 vuodessa. - tulipyrstö
En kummiskaan maksa merkista tuplahintaa. Pihi ja saita kun olen.
- lamina
tulipyrstö kirjoitti:
En kummiskaan maksa merkista tuplahintaa. Pihi ja saita kun olen.
Niin, eipä kukaan maksa Ladasta Bemarin hintaa. Molemmilla kuitenkin kuljettaa kauppakassit kotiin. :) No joo. Makuasioista ei voi kun kiistellä. Pääasia että akvaariossa on riittävä suodatus.
- kalakaiffari
lamina kirjoitti:
Niin, eipä kukaan maksa Ladasta Bemarin hintaa. Molemmilla kuitenkin kuljettaa kauppakassit kotiin. :) No joo. Makuasioista ei voi kun kiistellä. Pääasia että akvaariossa on riittävä suodatus.
Olen itse ajatellut tuota eheimiä kun niin monet tutut ovat sitä kehuneet ja varaosien yms saanti tuntuis olevan suht helppoa...Mutta noissa malleissakin on monta erilaista..Mikäs niistä olis paras ja sopivin? Oon monet aiheet kyseisistä suodattimista jo lukenut mutta en ole vielä saanut päätettyä:)
- fish KING
... luultavasti olet hankkimassa tulevaisuudessa suurempaa akvaariota ??? .. osta samalla sellainen joka riittää esim. tuplasti surempaan akvaan, vedenkierrätys nopeus tunnissa n. 500-900l/h
kannattaa etsiä mallia netistä suomessakin tarjolla yli sadan euron haarukalla samaa suodatinta, näe pieni vaiva niin saat halvemmalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771612Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031611Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869