Mitenkäs se on, jos haluaisi autoonsa uudenveroisen maalipinnan, niin pellit pitäisi ilmeisesti käsitellä ensin aivan puhtaiksi vanhasta maalista. Mikä se työtapa on, jolla tämä yleensä tehdään? Hiekkapuhalluksen ainakin luulisi venyttävän peltejä?
Paljonkohan (paljon) voisi tuollainen operaatio jotakuinkin maksaa, jos vaikka purkaa auton itse atomeiksi, ja vie sitten käsiteltäväksi/maalattavaksi.
Kiitokset tiedoista :)
Paljonkohan (paljon) voisi tuollainen operaatio jotakuinkin maksaa, jos vaikka purkaa auton itse atomeiksi, ja vie sitten käsiteltäväksi/maalattavaksi.
Kiitokset tiedoista :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksi ihmeessä pitäis vanha maali poistaa?Jos on kyse jenkkiautosta niin ruiskupakkelilla saa jopa thermomaalin ongelmattomaksi.
Kyseessä saksa-auto, 25v ikää ja kaipaisi uutta maalia, jotta saisi uudenveroisen. Jossainvaiheessa saanut kolhun oveen->pakkelilla korjattu ja nyt alkaa maalipinta siitä lohkeilemaan. Joskus maalattu uudelleen yli, mutta työ ei ole tehty mitenkään maailman parhaalla tyylillä. Esim tiivisteitä eikä muita osia ei ole irroitettu. Jos haluaa hyvän museoauton, niin mikä on oikea tyyli lähteä tekemään maalipinnasta hyvää. Osaako joku antaa summittaista suuruusluokkaa kustannuserästä?
kukaan tosiaan osaa sanoa mitään (viisasta) asiaan?
Vois kannattaan kysyä maalaamoista. Kyllä siellä monta kertaa ollaan hyvin ymmärtäväisiä entisöintiprojektien suhteen ja neuvovat varmaan mielellään.
Ylimaalaamisen tekemiseksi ei aina kannata poistaa kaikkea maalia. Thermoplastisetkin maalit saadaan kuriin välimaalilla mikä "lukitsee" pohjan.
Ruosteiden poistoon käyttäisin kaikissa epämukavissa pinnoissa ja kolosissa hiekkapuhallusta. On meinaan todella mukava ja helppo systeemi, tosin kaikki paikat on sitten varmuudella hiekkaa täynnä. Itsellä pitää olla kunnon hengitys- ja silmäsuojat.
Laajempien pintojen ruosteenpoistoon olen itse käyttänyt rälläkkään kiinnitettävää paperilaikkaa. Metallilaikat syö sulta pellin.
Hitsaaamiseen saat apuja ammattilaisilta jos et itse osaa. Jos osaat, en tässä rupea neuvomaan. Suojakasullinen MIG on kuitenkin ok.
Puhtaan pellin voit tinata (vaikeaa) tai kitata. Kitin pysymisestä ollaan miljoonaa mieltä, mutta mikäli tarkoitus ajella autolla lämpimillä keleillä ja säilyttäää hyvässä paikassa, niin itse tyytyisin hyvänlaatuiseen kittiin.
Huolehdi kaikkien peltipintojen molemminpuolisesta maalaamisesta jne. Ainakin happopohjamaali ja vaikka Miranol koteloihin massat tietenkin.
Happopohjamaali sitten ennen muita maalikerroksia.
jep. todellakin kannattaa käyttää kunnon suojia puhalluksessa. tuttu sai siitä keuhkosyövän ja elinaikaa ~4 vuotta.
Itse en ole museoautoja koskaan entisöinyt, mutta epäkeskokoneella saa hiottua aika hyvin, eikä syö paljoa peltiä (vertaa rälläkän hiomalaikka). Loput hiekkapuhaltamalla.
Hiekkapuhallus ei venytä peltejä, kunhan paineet ovat oikeat kompressorissa. Tietysti, todella ohuen pellin kohdalla (esim 2cv:) voi tulla noita venymisongelmia.
Luulenpa, että sitä yhtä ja ainoaa oikeaa tapaa ei edes ole olemassa.
Hintoja kannattaa kysellä automaalaamoista, luulen että 500-1000€ kuulostaisi realistiselta.
eli vetta korkeapaineruiskulla ja lahtee maalit/massat pois eika venyta peltia. Tuo ei sitten tarkoita mitaan bilteman painepesuria :)
Ellen nyt vaarin muista, niin sakkivaline tms. on ainakin ko. palvelua tarjonnut. Ei kylla ole ihan ilmaistakaan.