Koiransa myrkyttänyt

-raivostunut-

nainen ( eli 17-v. kakara!!!); sai 30 päiväsakkoa ja 5 vuoden eläimenpitokiellon. Miksei koko elämänpituinen pitokielto??! Koiralle on sattunut kokoajan outoja onnettomuuksia ja tytön toisellakin koiralla myrkytysoireita. Täysin sekopää!!! Valehteli että koira söi puistossa myrkkyrakeita, koiralla oli ruokatorvi syöpynyt ja sisäisiä vertenvuotoja. ja tyttö opiskelee vielä eläimenhoitajaksi! Erottakaa koulusta HETI!

4

718

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ERGHer

      täysin samaa mieltä. ärsyttävä pien kakara pitäs panna nuoriso vankilaa toi on sairasta.

    • Auta Armias!

      Terve ihminen ei kykene käsittämään sairaan mielen sopukoita. Kyseessä lienee Münchausen syndrome by proxy: pet -niminen psyyken sairaus. Lisätietoa sairaudesta tässä linkissä: http://en.wikipedia.org/wiki/Münchausen_syndrome_by_proxy#M.C3.BCnchausen_syndrome_by_proxy:_pet

      Sitä en tiedä kuinka lähellä tämä sairauden "lemmikkiversio" on sitä henkistä häiriötilaa, joka laittaa äidit tai isät myrkyttämään/pahoinpitelemään lapsiaan säälin toivossa. Kun lapsi sairastaa vakavasti, on toki kaikkien tunteet ja ajtuksen vanhempien tuskassa ja sitä tämäkin teini tuntuu halunneen. Valitti omaa kohtaloaan ympäri nettiä keskustelupalstoilla sääliä kerjäten... No sitä sääliä ja huomiotahan sillä sitten sai, koirien kärsimyksestä viis. Eläintenpitokielto auttaa sen 5 vuotta, mutta kuka estäisi näinkin sairasta henkilöä hankkimasta koskaan lapsia?

      Onneksi henkilön nimi on tiedossa ja kiertää maamme koirankasvattajien keskuudessa mailitse, jotta kukaan ei hänelle koiraa koskaan enää myisi. Toivotaan nyt sitten enää, että tämä henkilö ei ole kovin lapsirakas...

      • ganga

        Missä on kerrottu tytön Münchausen-diagnoosista? Ei missään. Koska sellaista ei ole. Älkää siis tekään diagnosoiko tuntematonta ihimistä lehtijuttujen ja foorumien perusteella. Käytös toki viittaa siihen, mutta jätetään diagnoosit ja hoidot ammattilaisille.
        Lukkojen taakse tuo ilman muuta kuuluisi. Kiinnostusta on myös moneen muuhun rotuun, joten noutajat eivät ole ainoa tyyppi kiikarissa.


      • s.a.
        ganga kirjoitti:

        Missä on kerrottu tytön Münchausen-diagnoosista? Ei missään. Koska sellaista ei ole. Älkää siis tekään diagnosoiko tuntematonta ihimistä lehtijuttujen ja foorumien perusteella. Käytös toki viittaa siihen, mutta jätetään diagnoosit ja hoidot ammattilaisille.
        Lukkojen taakse tuo ilman muuta kuuluisi. Kiinnostusta on myös moneen muuhun rotuun, joten noutajat eivät ole ainoa tyyppi kiikarissa.

        Ei kukaan ole mitään diagnoosia tässä tehnyt? Vai onko? Minun mielestäni tuossa luki ihan selkosuomella, että kyseessä LIENEE Münchausen by proxy: pet syndrooma. Ei suinkaan niin, että tytöllä ihan varmasti on kyseinen sairaus. Kyllä sitä saa esittää omia arvailujansa ja pohdintojaan yleisillä keskustelupalstoilla. Kukaan ei kuitenkaan ole täällä diagnooseja tekemässä tai edes tuomitsemassa ketään lukkojen taakse. Jätetään siis se tuomionkin tekeminen ammattilaisille ja esitetään täällä ainoastaan niitä omia mielipiteitä asiaan liittyen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      86
      1819
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1278
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1100
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      966
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      78
      902
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      84
      840
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      826
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      819
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe