tottuuko uuteen pentuun???

ksola

minulla on kultainennoutaja narttu koira noin kaksi vuotias, otimme toisen pennun noin kuukausi sitten. Kauanko menee että kultainennoutaja tottuu uuteen tulokkaaseen? katselee vielä hiukan epäilevästi pennun suuntaan ja joskus murahtaa sille, ei kuitenkaan yritä hyökätä kimppuun.

1

655

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kultsun omistaja.

      Se on hyvin koirakohtaista, hyväksyykö aiempi koira uuden tulokkaan. Yleisesti ottaen kuitenkin hyväksyvät, vaikkakin todennäköisesti tekevät toimillaan/eleillään selväksi että "täällä määrään minä". Kuitenkin perheen ihmisten/jommankumman vanhemman tulisi olla laumanjohtaja. Eli vaikka vanhempi koira ottaa ylemmän aseman pentuun nähden, pitää sinun tehdä selväksi, että loppupeleissä se olet sinä joka laumaa johtaa :)
      Se on ihan normaalia, ja oikein, jos vanhempi tuo murahtaen esiin, että haluaa esim olla yksin. Kyllähän pentujen emäkin murahtaa pennuille jos "tekevät hänen mielestään väärin". Eli en olisi epäilevistä katseista ja murahtelusta kovinkaan huolissani.
      Kuitenkin on eräs asia, johon kiinnittäisin nyt erityistä huomiota. Kannattaa ajatella uutta tulokasta vanhemman koiran silmin. Eli hän on tähän asti ollut se perheen ainut koira, sitten yhtäkkiä tuodaan pieni rääpäle taloon, jolle lässytetään, otetaan mahdollisesti syliinkin ja saa helposti muutenkin huomiota enemmän kuin toinen koira. Eli kannattaa järjestää aikaa, jolloin voi olla vanhemman koiran kanssa kahden, ja antaa kaikki huomionsa hänelle. Eli vaikka vain pienen pieni lenkki , mutta ilman pentua. Tai pallonheittelyä ilman että pentu juoksee perässä ja roikkuu korvissa. Ja ainakin nyt alussa, kannattaa välttää tilanteita, joissa olet pennun kanssa, ja toisen koiran tultua siihen myös, joudut komentamaan sitä pois. Eli esim pennun kynsien leikkuu kannattaa suorittaa toisessa huoneessa erillään vanhemmasta koirasta,jotta sitä ei tarvitse komentaa pois tieltä.
      Tsemppiä, ja jos asiassa ilmenee ongelmia, ole yhteydessä koiriesi/jommankumman koiran kasvattajaan, hän osaa antaa neuvoja asian suhteen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      397
      1602
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      141
      1032
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      66
      1026
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      86
      1014
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      940
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      721
    7. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      131
      698
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      649
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      634
    Aihe