Tietääkö kukaan, kuinka nopeasti kissa pystyy juoksemaan. Oman kissamme tämänhetkinen huippunopeus on noin 22 km/h. (sisätiloissa) Vastauksia kaivataan!
Kissan nopeus
11
8198
Vastaukset
- KAReponen
50km/h, norjalainen metsäkissa kylläkin juoksee jäniksen kiinni hangessa, joka tietävästi nopein maaeläin ilveksen jälkeen Suomessa. Kissoilla on niin räjähtävä lähtö ja kiihtyvyys, ettei sitä voita mikään. Kissa pesee likimain 100m matkalla kaikki koirat ahdisteltuna ja paljon ulkona olleena. Kotikesykissa ei voi semmosta tehdä, se voi hyytyä huomattavan helposti ymmärtämättömyyttään. Ilves Suomessa nappaa kaiken liikkuvan juosten ja vaanien kiinni, mikään ei pääse pakoon.
Hybridikissat, servaalit ja kaikenmaailman muut on kuin ois turbotettuja kotikissaan nähden. Hyppäävät 2 kertaa korkeammalle jne. Gebardi päihittääkin sitte kaikki maaeläimet, myös koiran hyvin helposti radalla. Disneyn 60 luvun rainassa, ratakoira kilpailussa juoksutettiin gepardia niin se kyllä juoksee radan ympäri vaikka koirilla olisi puolen kierroksen etumatka. Gepardi saavuttaa täyden nopeuden alle 3 sekunnissa ja kykenee nopeimmillaan alle 3 sekunnin 100m matkaan niin halutessaan. Tosin se ei viitsi juosta pitkään. Mielellään alle 500m jahdatessa, 500-800m matkoja saattaa tehdä riippuen yksilöstä, ahdistettuna luontodokkareissa pari kilometria taittuu kuitenkin hurjalla tahdilla. 120km/h. Viettävässä alamäessä vähänkään voi olla 140km/h. nopeimmat pätkät. Yksilöissä on kyllä erojakin. Kerrotakoon, että puuma kykenee hyppyyn suoraan ylöspäin 6m ja lumileopardi pituutta yli 15m.
Olen kissoja pitänyt ja tutkinut niitä myös niiden asuinseuduilla. Gepardi oli mielenkiintoisin. Sellasta pidimme lemmikkinä. Joskus lähdimme ajamaan, niin gebardi juoksi automme perässä mittarin mukaan 90km/h vaivattomasti joitakin satoja metrejä.- ilvestehokkain
Jänis juoksee kovempaa kuin kissa,60km/h mutta vaanimalla kissa voi jäniksen kiinni saada.Vinttikoirat voivat juosta jopa 80km/h, joten saavat helposti kiinni jänikset ja kissatkin.Saksanpaimenkoirakin voi juosta yli 50km/h, ja ne ovat kyllä napanneet kissoja, jäniksistä en ole kuullut.
Karhukin voi kiihdyttää 65km/h nopeuteen.Ilves on varmasti luonnoneläimistä tehokkain metsästäjä, vaanimistaktiikkansa ja nopeutensa vuoksi.
- liianhitaita
Kissat eivät kovin nopeita ole, eivät kerkeä edes tietä ylittämään ennen kun auto jo tulee.Monia kissoja jää vuosittain tiellä autojen ruhjomaksi, kissojen vauhti ei siis ole riittävä.
- Anonyymi
Tuo on kyllä hyvä havainto. Ja noita itekkin tiellä nähny. Mutten aatellu sen johtuvan hitaudesta, vaan omistajan kyvyttömyydestä tarjota lemmikilleen lain vaatima turvallinen pitopaikka.
- Urbox
3.2 sekunttia 0-100km/h.riippuu vähän mitä on syötetty.
- tuntinopeus
Riippuu kissasta. Kotikissa voi parhaimmillaan pinkoa 49 km/h, mutta gepardi 120 km/h. Otettava kuitenkin huomioon se, että kissat ovat sprinttereitä, ei kestävyysjuoksijoita.
Onko sinulla seuran tai tekemisen puute? Yksinäinen perjantai vai koko viikonloppu?
- Anonyymi
Naapurin äksy saksanpaimenkoira jaksoi juosta kevyesti hetken aikaa minun mopon mukana täydessä vauhdissa ja meidän lihava kotikissa pääsi leikiten karkuun tuota koiraa. Arvioikaa siitä.
- Anonyymi
Ennätystehdas on tutkinut joskus kotikissan lähtönopeuden. Se on nopeampi kuin Ben Johnson on ollut.
Matkahölkkä on hitaampaa,ehkä pienen koiran juoksunopeus. - Anonyymi
en suosittele kokeilemaan mutta wanhassa nyrkkeilyvalmennus oppaassa oli: jos haluat nähdä TODELLA nopeat refleksit niin heitä kuumia hiiliä nukkuvan kissan päälle.
näin siis satavuotta sitten opetettiin urheilijoita...(-;- Anonyymi
Ööö. Mitä urheilijat oppivat muka tosta?
- Anonyymi
Saksanseisoja ja terrierit on kuulemma paljon nopeempia. En ole nähnyt, mutta juttua kuullut.
Ei pidä koemielessä tuputtaa kissaa naapurin pihalle jossa koiria. Myös vinttarit, sakut ja muut metsästysroduista on nopeita. Nykyään on paljon leveän hymyn koiria, vaikuttavat lauhkeilta, mutta en riskeerais. Tuskin jää edes jäljitintä tai pantaa jälkeen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!6411660Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla968851Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.194457Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka233994Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti53861- 913732
Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j73646Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle153451Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.383257Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.452455