Kissan nopeus

F

Tietääkö kukaan, kuinka nopeasti kissa pystyy juoksemaan. Oman kissamme tämänhetkinen huippunopeus on noin 22 km/h. (sisätiloissa) Vastauksia kaivataan!

11

8765

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KAReponen

      50km/h, norjalainen metsäkissa kylläkin juoksee jäniksen kiinni hangessa, joka tietävästi nopein maaeläin ilveksen jälkeen Suomessa. Kissoilla on niin räjähtävä lähtö ja kiihtyvyys, ettei sitä voita mikään. Kissa pesee likimain 100m matkalla kaikki koirat ahdisteltuna ja paljon ulkona olleena. Kotikesykissa ei voi semmosta tehdä, se voi hyytyä huomattavan helposti ymmärtämättömyyttään. Ilves Suomessa nappaa kaiken liikkuvan juosten ja vaanien kiinni, mikään ei pääse pakoon.

      Hybridikissat, servaalit ja kaikenmaailman muut on kuin ois turbotettuja kotikissaan nähden. Hyppäävät 2 kertaa korkeammalle jne. Gebardi päihittääkin sitte kaikki maaeläimet, myös koiran hyvin helposti radalla. Disneyn 60 luvun rainassa, ratakoira kilpailussa juoksutettiin gepardia niin se kyllä juoksee radan ympäri vaikka koirilla olisi puolen kierroksen etumatka. Gepardi saavuttaa täyden nopeuden alle 3 sekunnissa ja kykenee nopeimmillaan alle 3 sekunnin 100m matkaan niin halutessaan. Tosin se ei viitsi juosta pitkään. Mielellään alle 500m jahdatessa, 500-800m matkoja saattaa tehdä riippuen yksilöstä, ahdistettuna luontodokkareissa pari kilometria taittuu kuitenkin hurjalla tahdilla. 120km/h. Viettävässä alamäessä vähänkään voi olla 140km/h. nopeimmat pätkät. Yksilöissä on kyllä erojakin. Kerrotakoon, että puuma kykenee hyppyyn suoraan ylöspäin 6m ja lumileopardi pituutta yli 15m.

      Olen kissoja pitänyt ja tutkinut niitä myös niiden asuinseuduilla. Gepardi oli mielenkiintoisin. Sellasta pidimme lemmikkinä. Joskus lähdimme ajamaan, niin gebardi juoksi automme perässä mittarin mukaan 90km/h vaivattomasti joitakin satoja metrejä.

      • ilvestehokkain

        Jänis juoksee kovempaa kuin kissa,60km/h mutta vaanimalla kissa voi jäniksen kiinni saada.Vinttikoirat voivat juosta jopa 80km/h, joten saavat helposti kiinni jänikset ja kissatkin.Saksanpaimenkoirakin voi juosta yli 50km/h, ja ne ovat kyllä napanneet kissoja, jäniksistä en ole kuullut.
        Karhukin voi kiihdyttää 65km/h nopeuteen.Ilves on varmasti luonnoneläimistä tehokkain metsästäjä, vaanimistaktiikkansa ja nopeutensa vuoksi.


    • liianhitaita

      Kissat eivät kovin nopeita ole, eivät kerkeä edes tietä ylittämään ennen kun auto jo tulee.Monia kissoja jää vuosittain tiellä autojen ruhjomaksi, kissojen vauhti ei siis ole riittävä.

      • Anonyymi

        Tuo on kyllä hyvä havainto. Ja noita itekkin tiellä nähny. Mutten aatellu sen johtuvan hitaudesta, vaan omistajan kyvyttömyydestä tarjota lemmikilleen lain vaatima turvallinen pitopaikka.


    • Urbox

      3.2 sekunttia 0-100km/h.riippuu vähän mitä on syötetty.

      • tuntinopeus

        Riippuu kissasta. Kotikissa voi parhaimmillaan pinkoa 49 km/h, mutta gepardi 120 km/h. Otettava kuitenkin huomioon se, että kissat ovat sprinttereitä, ei kestävyysjuoksijoita.

        Onko sinulla seuran tai tekemisen puute? Yksinäinen perjantai vai koko viikonloppu?


    • Anonyymi

      Naapurin äksy saksanpaimenkoira jaksoi juosta kevyesti hetken aikaa minun mopon mukana täydessä vauhdissa ja meidän lihava kotikissa pääsi leikiten karkuun tuota koiraa. Arvioikaa siitä.

    • Anonyymi

      Ennätystehdas on tutkinut joskus kotikissan lähtönopeuden. Se on nopeampi kuin Ben Johnson on ollut.
      Matkahölkkä on hitaampaa,ehkä pienen koiran juoksunopeus.

    • Anonyymi

      en suosittele kokeilemaan mutta wanhassa nyrkkeilyvalmennus oppaassa oli: jos haluat nähdä TODELLA nopeat refleksit niin heitä kuumia hiiliä nukkuvan kissan päälle.
      näin siis satavuotta sitten opetettiin urheilijoita...(-;

      • Anonyymi

        Ööö. Mitä urheilijat oppivat muka tosta?


    • Anonyymi

      Saksanseisoja ja terrierit on kuulemma paljon nopeempia. En ole nähnyt, mutta juttua kuullut.
      Ei pidä koemielessä tuputtaa kissaa naapurin pihalle jossa koiria. Myös vinttarit, sakut ja muut metsästysroduista on nopeita. Nykyään on paljon leveän hymyn koiria, vaikuttavat lauhkeilta, mutta en riskeerais. Tuskin jää edes jäljitintä tai pantaa jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      162
      2519
    2. 80
      1097
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      976
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      74
      813
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      81
      676
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      96
      591
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      566
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      542
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe