Aamukahvit kaloille!

APUA!!

Joo, eli poika hulautti akvaarioon kahvit.. Mitä nyt???
Vaihdoin välittömästi vettä niin paljon kuin mahdollista.. Jatkotoimenpiteitä??

3

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      ... ei vaan ei saa vitsailla, oliko maito/kerma kahveet, vettä vaan vaihtoon nyt muutamana päivänä kolmannes/puolet kerralla.

      Kuinka suuri akva, onko arkoja kaloja setissä?

      Tarkkaile tilannetta ja kalojen kuntoa ...

      • ap

        Maidolla kahvit tarjoiltiin!

        Akva on n. 200l, ja kaloina nuoria tiikeribarbeja, monni sekä 3 piikkisilmää.. muuta ei altaassa tällähetkellä ole.
        Kalat näyttää ihan vetreinä uiskentelevan, joten välitöntä kofeiinimyrkytystä eivät ainakaan näyttäneet saavan :D! Tänään vaihdoin myös vettä vajaan puolet, ja huomenna sama..

        Jään seurailemaan kofeiini riippuvaisia kalojani..


    • opana

      Minulle kävi kesällä sama homma. Akvaario 130 litraa ja kahvia maidolla meni iso motillinen. Vaihdoin heti vettä n. 70 % ja seuraavana päivä n. 50 %. Vesiarvoissa ei tapahtunut mitään eikä kalatkaan näyttäneet kärsimyksen merkkejä. Kalvoa tuli pinnalle muutaman viikon sen jälkeen mutta muuta ongelmaa en huomannut, ehkä levää saattoi tulla normaalia enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      136
      3231
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      65
      2854
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      36
      2239
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      107
      2158
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      132
      2013
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      45
      1976
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1302
    8. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1115
    9. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      1014
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      930
    Aihe