keskittymis- ja muistihäiriöitä, mieleenpainamiskyvyn ja hahmottamisen ongelmia, aistimushäiriöitä (näkö, kuulo, haju, maku, tunto) ym.
Oireet painottuu enimmikseen noihin
Yleensä en muista päivän tapahtumista mitään ellen todella mieti. En pysty keskittyä muuhun kuin yhteenasiaan ja sekin on työläistä.
Osaako joku kertoa mikä vaivaa?
Oireet painottuu enimmikseen noihin
Yleensä en muista päivän tapahtumista mitään ellen todella mieti. En pysty keskittyä muuhun kuin yhteenasiaan ja sekin on työläistä.
Osaako joku kertoa mikä vaivaa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kofeiinin päivittäiskäyttö voi aiheuttaa tuollaisia oireita.
http://qmies.blogit.fi/
ottanut vastaan ilm.as.viestistä. Vai kofeiinista, juupa juu
siis, että tämän oireluettelon perusteella joku tavallinen maallikko täällä pystyisi kertomaan mikä sinua vaivaa.
Tilaa aika joko yksityiselle neurologille tai vaikka terveyskeskuslääkärille ja pyydä lähete keskussairaalaan neurologian tai jollekin muulle lääkärin oikeaksi katsomalle poliklinikalle, josta asiantuntijat lähettävät sinut jatkotutkimuksiin. Sitä kautta ne eivät tule edes kalliiksi.
Lisään kuitenkin edelliseen vastaukseeni, että kysymyksessä ehkä saattaisi olla aivopaineen nousu.
Enhän minä mitään diagnosia pysty tekemään, mutta voisit esim. sen mahdollisuuteen vedoten pyytää neurologilta, terveyskeskuslääkäriltä lähetettä keskussairaalaan magneettikuvaukseen.
Jos siinä ei mitään selviäisi, niin sairaalasta melko varmasti pistettäisiin jatkotutkimuksiin.
Lue jokin aika sitten täällä ollut ketju "aivopaine".
Jep, no mulla ei oo päänsärkyä kyllä. Mutta se näköhäiriöt rajoittuu vain siihen hahmottamiseen, tuntuu että olen hidas ja silleen. Se on vaa se että yleensä eilisestä en muista paljon mitään niinkuin ennen, nyt tarvii muistella paljon että tulee jotakin mieleen.
En juo kofeiinipitoisia juomia, harvoin.